کد خبر 1251126
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۶
محسن چاووشی

محسن چاووشی، خواننده و آهنگساز کشور در نوشتاری به برخی رفتارهای تجزیه‌طلبانه که با به راه افتادن اعتراضات اجتماعی پررنگ می‌شود واکنش نشان داد.

به گزارش مشرق، محسن چاووشی، خواننده و آهنگساز کشور که این روزها با بحران آب در خوزستان، آهنگ «خوزستان» او دوباره زمزمه شد، در نوشتاری به برخی رفتارهای تجزیه‌طلبانه که با به راه افتادن اعتراضات اجتماعی پررنگ می‌شود واکنش نشان داد: «تبدیل کردن ندای لب‌تشنه‌های عدالت‌جو به نجوای فاسد جدایی‌طلبی، جز ظلم بیشتر به این مردم و این سرزمین نیست.»

چاووشی دوست ندارد جناح‌های سیاسی (مثلاً اصولگرا) ترانه‌ها و آهنگ‌های او یا حتی برخی نوشته‌ها و اظهاراتش را مصادره به مطلوب کنند. حق هم همین است. هنرمند برای مردم و کشورش است. گاهی ممکن است حرفی بزند که یک جناح بپسندد و جناح دیگر نپسندد و روز بعد حرف دیگری که آن دو جناح واکنش عکس روز اول خود را نشان دهند. بنابراین، استقلال هنرمند و حفظ شأن ملی و مردمی اصل اساسی کار یک هنرمند اصیل است.

نوشتار چاووشی درباره حوادث و بحران اخیر آب در خوزستان را اگر مقایسه کنید با جارچیان جیره‌خوار در رسانه‌های وابسته به سعودی (اینترنشنال) و حامی و محبوب سعودی (بی‌بی‌سی) عیار آدم‌ها معلوم می‌شود. وطن‌فروشان بی‌وطنی که توی چشم دوربین تروریست‌های وهابی زل می‌زنند و می‌گویند «نباید تجزیه ایران تابو باشد»!

عناصری خودفروش که به بهایی اندک خود را به بدترین خلق بشر که تروریسم وهابی است فروخته‌اند و با افتخار می‌گویند «منافع هیچ کشوری از جمله ایران برای ما در رسانه اهمیت ندارد و هرجا بیشتر پول بدهند همانجا کار می‌کنیم.»

آن‌ها مصداق این تذکره نادر ابراهیمی هستند که می‌نویسد: «مگر وطن، مرتع است و انسان گاو، که فقط به خاطر چریدن و خوب چریدن، خوردن و خفتن و چنان کردن، لمیدن و نشخوار کردن و دفع زائدی کردن، وطن را بخواهد، مرد؟ عذاب کشیدن در زادگاه و خانه همانقدر حق است که بهره گرفتن و آسوده زیستن در زادگاه. تازه اگر گریختن به هنگام بلا، شرط عقل و عدل باشد، پس بلا را چه کسی له کند، و درد را چه کسی علاج؟».

اما چاووشی دست‌کم با متنی که منتشر کرد نشان داد هنرمندی که حرف از مردم می‌زند، نمی‌تواند حرف از تجزیه وطن و مهم نبودن منافع وطن بزند.

او در نوشتار خود آورده است:

آب قرارِ زندگی بود، نه بهانه مرگ و جدایی… باور کردنی نیست که در نتیجه چندین سال سیاست‌های نادرست و غلط، نخل‌هایی که گلوله‌های صدام نتوانست خم به ابروی‌شان بیاورد، سوختند و افتادند.

باید بازگردیم و ببینیم که چگونه این همه تصمیم اشتباه کنار هم قرار می‌گیرند تا بر لب خشک کارون ترک بنشیند. مگر این سرزمین بدون تک‌تک اقوامش، بدون ترک، کرد، لر، عرب و… معنا و هویت دارد؟! سر باز کردن دوباره زخمی که بر سینه سرزمین و زادگاهم، بر قلب خوزستان نشسته است باعث شد که جای جای ایران بیشتر از گذشته با این رنج و اندوه همراه شوند.

برای من شنیدن صدای حمایت ترک و لر و فارس از خوزستانِ لب تشنه مرهمی بود بر زخمی که به جان داریم. هرچند همیشه هراسم از این بوده که به خاطر جهل، ظلم و اشتباهات عده قلیلی، جدایی‌طلبان و دشمنان این آب و خاک، از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و ایران را به سمت تجزیه ببرند. باور دارم که توده مردم و همه اقلیت‌ها دشمن این جدایی هستند. همان‌هایی که هشت سال دست در دست هم، نگذاشتند یک وجب از این خاک کم شود، بعد از این هم نخواهند گذاشت که کسی از ایشان سوءاستفاده کند.

تبدیل کردن ندای لب تشنه‌های عدالت‌جو به نجوای فاسد جدایی‌طلبی، جز ظلم بیشتر به این مردم و این سرزمین نیست. باور قلبی من این است که توده مردم ایران، جز مهر و دوستی و اتحاد، کلامی ندارند و جز عدالت، آزادی و آبادانی، سودایی را در سر نمی‌پرورند. ما دست در دست هم سرود ایران می‌خوانیم، برای مظلومیت خوزستان، سیستان و دیگر نقاط این سرزمین گریه می‌کنیم و فریاد سر می‌دهیم، اما نمی‌گذاریم که حتی یک نفر از این آواز ما رؤیای تکه پاره شدن ایران را در سر بپروراند.

اگر مسئولِ دلسوزی هست که صدای ما را بشنود، از او می‌خواهم که به داد خوزستان برسد. لطفاً نگذارید زخمی بیش از این بر تن این سرزمین بنشیند. ما نیازمند تصمیمات درست، عاقلانه و فوری هستیم و از وعده، رنج و فراموش شدن‌ها خسته‌ایم...

منبع:روزنامه جوان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  34 3
  خدالعنتشون کند مردم باید در همون‌تجمع بگیرن تحویلشون بدن
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  52 3
  محسن خدا خیرت بده که در این برهوت نامردی و وطن فروشی و خیانت به خون شهدا تو مرحمی. حقا که تو لیاقت این رو داشتی که میثم گونه به خاطر مدح علی "ع" خنجر بخوری.
 • مامور IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  42 1
  ایرانی چه کورد چه ترک چه لر چه عرب چه ترکمن چه بلوچ تمامی اقوام ایران را دوست دارند
  • CO ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   32 9
   تاکید بر هویت های قومی و قبیله ایی پیشزمینه تجزیه طلبی و کینه های قومی است ، درستش "همه شهروندان یکپارچه ایرانی" است
  • IR ۰۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
   3 4
   نوع (کورد) نوشتنت صحیح نیست.
 • صالح IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  31 0
  آقای چاوشی درد وبلات بخوره تو جون هروطن فروش منافق.
 • IR ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  8 0
  من ترانه های محسن چاوشی رو گوش میکردم دوست داشتم با خواندن این نوشتار زیبا از این هنرمند میهن دوست و آگاه بعد از این شخصیت این هنرمند هم برای بنده ارزشمند و قابل احترام خواهد بود .. همه هنرمندان میهنم باید اینگونه عشق به میهن و سرزمین مادری ایران داشته باشند و هوشیار و آگاه و با حساسیت به مسائل و منافع ملی ایران نگاه کنند ، سپاسگزارم
 • IR ۰۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  1 0
  نباید تجزیه انگلستان تابو باشد. همچنین ناتو و آمریکا و البته عربستان مگر مردم انجا دل ندارند. به رویاهایتان بیندیشید
 • GB ۰۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  13 0
  مثلا خوزستان جدا بشه میخواد آبشو از کجا بیاره؟ فکر کردن شاه سعودی که ۸۰ درصد مردمش فقیر هستن با فرغون پول میاره در خونشون. گیریم شاه سعودی به هرکسی تو خوزستان یه فرغون پول بده، آخه پول میشه نون و آب. بیدار بشید بنده های خدا.
  • IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
   4 0
   عزیزم مگه این تجزیه طلب ها دلشون برای خوزستانی ها میسوزه چی میگی منم خوزستانی هستم اونها فقط شکست ایران رو میخوان خوزستان بهونه است.
 • سید جلال فاطمی طباطبایی IR ۰۷:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  1 2
  در همین شلوغی علاالدین خیابان جمهوری الکی وسط ریختند اون نفرات جلویی که با هم مشورت میکردند باید تحت نظر باشند جای دیگر شلوغ نکنند از کجا معلوم توی همین ساختمان علا الدین حضوری دستگاه های رمز ارز نگذاشته باشند که مصرف برق شان بالا ر فته
 • اکبر IR ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  5 0
  خداوند نگذرد از دولت مستقر که هرچه می کشیم از دست بی لیاقتی رو.... است
 • شهروند شهرستان ارومیه IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  4 2
  سلام وشروع با شعر زیبای فردوسی در مورد ایران:سیاوش منم نه از پریزادگان- از ایرانم از شهر آزادگان- که ایران بهشت است یا بوستان- همی بوی مشک آید از بوستان- سپندار پاسبان ایران تو باد- ز خرداد روشن روان تو باد- ندانی که ایران نشست من است- جهان سر به زیر دو دست من است- هنر نزد ایرانیان است و بس- ندادند شیر ژیان را به کس- همه یکدلانند و یزدان شناس- به نیکی ندارند از بد هراس- دریغ است ایران که ویران شود- کنام پلنگان و شیران شود- همه جای جنگی سواران بدی- نشستن گه شهریاران بدی چو ایران نباشد تن من مباد- بر این بوم و بر زنده یک تن مباد- همه روی یکسر به جنگ آوریم- جهان بر بد اندیش تنگ آوریم- ز بهر بر و بوم و پیوند خویش- زن و کودک وخرد و فرزند خویش- همه سر به سر تن به کشتن دهیم- از آن به که کشور به دشمن دهیم- برای بیمه کردن ایران عزیز با انقلاب اسلامی گرانبهایش بایدمقاومت جهانی را با مکتب شهید زنده قهرمان جهانی قاسم سلیمانی در راستای گام دوم انقلاب در سرتاسر کشور و جهان گسترش بدهیم توسعه و گسترش عدالت هسته اصلی گام دوم انقلاب است
  • DE ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
   3 0
   چی میگی قراره هر چهل سال یک گام انقلابی برداریم والا اگر این چهل ودو سال همان خاندان په په حکومت میکردند اینقدر ایران ویران نبود
 • بهروز IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  3 0
  هنرمند واقعی و دلسوز
 • علیرضا IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  1 0
  راست میگی. خداخیرت بده.
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  2 0
  ویران نشوی ای کاش از دشنه ی نامردان/ای خاک گهرخیزم ای خانه ام ای ایران
 • . US ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  0 0
  تفرقه کار شیطانه.. پس نتیجه ش هم ضرر خالصه.
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  0 3
  همه ی اقوام ایرانی با هم خوبن. داد و ستد دارن. ازدواج دارن.برادرن. این تفرقه اندازی ها چه کاریه آخه؟ هممون مسلمونیم.
 • یوسف DE ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  0 0
  گل گفتی آقا محسن ، الحق که ۸ سال جنگ با صدام اینقدر خرابی ببار نیاورد تا این ۸ سال دولت تدبیر وامید،۔
 • امیر DE ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
  2 0
  باید از آن وطن فروشی که با پول اربابش برای تجزیه ایران تلاش میکنه پرسید ،، . جرأتشو داره از اربابش بپرسه که حاضره یه وجب از خاکش تجزیه بشه ؟؟؟ مطمئن باشه همونجا اربابش .......

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس