مرگبارترین گیاهان دنیا/ آشنایی با گلی که شما را مجبور به خودکشی می‌کند!

برخی از گیاهان در جهان به اندازه‌ای سمی هستند که حتی می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را با مواد شیمیایی خطرناک خود بکشند.

به گزارش مشرق به نقل از unbelievable-facts، در نگاه اول ممکن است تمامی گیاهان زیبا و بی خطر به نظر برسند، اما باید بدانید بسیاری از آن‌ها می‌توانند کشنده‌ترین سموم جهان را تولید کنند. برخی از گیاهان حتی می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را با مواد شیمیایی خطرناک خود بکشند.

از کشتن سقراط با سم شوکران زهرآلود گرفته تا مصرف تصادفی این میوه‌ها و گیاهان مرگبار توسط جوانان، این گیاهان خطرناک هزاران سال است که باعث مرگ انسان می‌شوند. در اینجا با چندین گیاه خطرناک و مرگبار آشنا می‌شوید که در برخی موارد به راحتی در محیط اطراف ما یافت می‌شوند.

سیبچه مرگ

سیبچه مرگ

این درخت سمی در فلوریدا قرار دارد و وقتی در هنگام بارش باران زیر آن می‌ایستید تاول‌های دردناکی روی پوست شما ایجاد می‌شود. اگر دود چوب سوخته اش به چشم شما برسد، شما را کور می‌کند. این میوه می‌تواند با برگ‌های سمی خود آب را مسموم کند و اگر میوه آن را بخورید می‌تواند شما را بکشد. خوردن میوه، دست زدن به تنه یا حتی نفس کشیدن در نزدیکی درخت می‌تواند برای سلامتی شما بسیار مضر باشد. به همین دلیل، این سیب ساحلی در زبان اسپانیایی به عنوان la manzanilla de la muerte به معنای «سیب کوچک مرگ» شناخته می‌شود. این گیاه بومی استرالیا، چنان درد غیرقابل تحملی را ایجاد می‌کند که فردی برای خودداری از رنج و بدبختی خودکشی کرد. هیچ پادزهر وجود ندارد و ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد تا از شر درد غیرقابل تصور ناشی از یک لمس جزئی خلاص شوید.

گیاه خودکشی

گیاه خودکشی

یکی دیگر از گیاهان خطرناک جهان، گیاه خودکشی است. برگ های این گیاه به دلیل ظاهر مبهم و نرمی که دارند جذاب به نظر می‌رسند. با این حال این موضوع از باطن اصلی آن‌ها را به دور است. این گیاه می‌تواند باعث خودکشی انسان شود. فقط لمس کوتاه برگ‌های این گیاه کافیست تا دردی غیرقابل تحمل به جان قربانی بیفتد. این گیاه تعداد زیادی از مردم را مجبور به خودکشی کرده و به همین خاطر گیاه خودکشی نامیده می‌شود. هیچ پادزهری یرای این گیاه وجود ندارد و التیام این درد غیرقابل تصور ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشد. این گیاه در جنگل‌های بارانی شمال شرقی استرالیا و برخی از مناطق اندونزی یافت می‌شود.

درخت سندباکس

درخت سندباکس

میوه‌های این درخت که شبیه به کدو هستند وقتی به طور کامل بالغ شدند می‌توانند منفجر شوند و این انفجار صدای بلندی را ایجاد می‌کند. ترکش‌های این درخت می‌تواند به طور خطرناکی به هر انسان یا حیوانی که بر سر راهش قرار دارد آسیب برساند. خوردن میوه‌های این درخت نیز می‌تواند مشکلات سلامتی متعددی را ایجاد کند. این گیاه بومی نواحی گرمسیری آمریکای جنوبی و جنگل‌های بارانی آمازون است و گاهی اوقات در مناطق گرمسیری آمریکای شمالی نیز یافت می‌شود. آن‌ها نمی‌توانند در مناطق منجمد رشد کنند و به آفتاب جزئی یا کامل نیاز دارند.
این درخت خطرناک دارای گل‌های نر و ماده متفاوت است. هنگامی که گل ماده بارور می‌شود، غلاف‌هایی تولید می‌کند که حاوی دانه‌های انفجاری درخت است. میوه این گیاه شبیه کدو تنبل است. اما هنگامی که میوه‌ها به صورت کپسول دانه خشک می‌شوند، مانند بمب‌های ساعتی عمل می‌کنند. این درخت دانه گل دانه‌های سخت و مسطح شده خود را با سرعت حداکثر ۲۴۰ کیلومتر در ساعت پرت می‌کند و مسافت در حدود ۱۸ متر را طی می‌کند.

گیاه Wild Parsnip

گیاه Wild Parsnip

یکی دیگر از سمی‌ترین گیاهان جهان، Wild Parsnip است. جعفری وحشی یکی از گیاهان خانواده هویج محسوب می‌شود. این گیاه بومی اروپا و آسیا است، اما توسط مهاجران اروپایی به آمریکای شمالی آورده شده است. شیره این گیاه در صورت فعال شدن توسط نور خورشید می‌تواند باعث سوختگی شدید شود و به پوست آسیب جدی برساند. شیره این گیاه می‌تواند پوست انسا را در برابر اشعه ماوراء بنفش آسیب پذیر کنند.هر قسمت از این گیاه به شدت سمی است. این گیاه دو ماده شیمیایی اولاندرین و نرین را آزاد می‌کند که اگر آن‌ها را از برگ هایش مصرف کنید می‌توانند باعث مرگ شوند. این بسیار خطرناک است که اگر عسل تهیه شده توسط زنبور عسل مصرف کننده این گیاه را بخورید، ممکن است از آن نیز مسموم شوید.

خرزهره

خرزهره

خرزهره در بین خطرناکترین گیاهان جهان قرار دارد و هر قسمت از این گیاه مملو از سموم است. دو مورد از کشنده‌ترین مواد شیمیایی جهان که اولاندرین و نرین هستند توسط این گیاه آزاد می‌شوند. سم این گیاه به قدری مضر است که حتی مصرف عسلی که از شهد این گیاه به دست آمده نیز می‌تواند شما را مسوم کند. گاهی از گیاه برای مقاصد تزئینی نیز استفاده می‌شود و عطر آن نیز بسیار جذاب است.

شوکران آبی

شوکران آبی

یکی دیگر از گیاهان خطرناک جهان، شوکران آبی است که در مناطق باتلاقی قاره آمریکا وجود دارد. این گیاه حاوی یک سم کشنده به نام «سیکوتوکسین» است که به وفور در ریشه‌های آن وجود دارد. یک ترکیب شیمیایی مهلک که می‌تواند باعث تشنج شدید، لرزش عضلات و حالت تهوع شود. کسانی که از این سم جان سالم به در می‌برند، دچار بیماری‌های طولانی مدت مانند فراموشی می‌شوند. حتی مصرف کمی از این گیاه می‌توانند پرخطر باشد.

شابیزک

شابیزک

شابیزک میوه‌های بنفش و تیره دارد و دارای ماده سمی آتروپین است که به عنوان مخدر به کار می‌رود. ماده سمی آن در ریشه‌های ضخیم جمع می‌شود. خوردن دو میوه از این گیاه توانایی کشتن کودکان را دارد و حداکثر خوردن ۲۰ مورد از میوه‌های آن می‌تواند بزرگسالان را ببا کام مرگ بکشاند. این میوه برای پرندگان و حیوانات کاملا بی خطر است، اما برای انسان بسیار سمی است.

گیاه کرچک

گیاه کرچک

در میان کشنده‌ترین گیاهان جهان، کرچک برای اولین بار در آفریقا یافت شد، اما اکنون در سراسر جهان در دسترس است. این گل را می‌توان با گل‌های سبز مایل به زرد دارای مرکز قرمز و برگ‌های بزرگ با لبه‌های دندانه دار تشخیص داد. همه ما در مورد روغن کرچک خوانده ایم که در تهیه غذاهای مختلف، و طعم دهنده در تولید آب نبات استفاده می‌شود. اما ریسین یک پروتئین بسیار سمی است که در دانه‌های کرچک وجود دارد و با غلظت زیاد در پوشش بذرهای این گیاه وجود دارد. اگرچه مسمومیت با بذر نادر است، اما مرگ و میرهای متعددی با مصرف دانه‌های این گیاه گزارش شده است.

تاتوره

تاتوره

تاتوره جزو گیاهان داروئی محسوب می‌شود. از این گیاه ماده آتروپین بدست می‌آید که خاصیت ضدسم دارد؛ ولی خود این گیاه به شدت سمی می‌باشد. این گیاه عمدتا در هند یافت می‌شود و دارای خواص توهم زایی است. دوز کمی از این گیاه می‌تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان و حتی مرگ شود. این گیاه ابتدا در آمریکا یافت شد، اما اکنون در تمام نقاط جهان وجود دارد. این گیاه به دلیل خواص دارویی که دارد، به عنوان یک مسکن در هنگام جراحی یا استخوان سازی و تسکین علائم آسم شناخته شده است. همچنین شهد و گلبرگ گل‌های آن خطرناک است. آن‌ها مانند سایر قسمت‌های گیاه آلوده به سموم هستند.

چشم خرچنگی

چشم خرچنگی

دانه‌های چشم خرچنگی حاوی، یک ماده شیمیایی بسیار سمی به نام «ابرین» است. این سم قادر است عملکرد سطح سلولی بدن را دچار اشکال کند. اگر به طور ناخواسته از دانه‌های این گیاه مصرف کنید، در شرایطی که جویده نشود و به طور سالم قورتش بدهید، دچار هیچ مشکلی نمی‌شوید، اما اگر با دندان خوردش کنید، سپس مصرف کنید، این دانه می‌تواند بسیار مرگبار باشد. در هلند دانه‌های این گیاه را با مروارید مخلوط می‌کنند و در جواهر سازی از آن استفاده می‌کنند. هر کدام از دانه‌های این گیاه بیش از ۲.۵ میلی گرم ابرین دارد و حدود ۲.۵ میلی گرم از سم «ابرین» کافی است تا انسان را به کام مرگ بکشاند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • CA ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  28 7
  هیچ موجودی در جهان باندازه شما انسانها خطرناکتر نیست
  • IR ۲۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   38 5
   به اندازه ما انسانها ؟! مگه تو انسان نیستی ؟! نکنه چون رفتی سوئیس ، فکر کردی از ما بهترون شدی ؟!
  • IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   27 3
   البته قبول دارم انسان خطرناک ترین موجوده ولی نمیدونستم توی کانادا ادم فضایی ها زندگی میکنن نه انسان ها !!! خخخ
  • DE ۰۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   3 0
   ببخشید شما مرغ ماهی خوار نیستی؟ زبانت چه راه افتاده.
  • IR ۰۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   1 0
   الان خودت چی هستی ؟!
  • IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   4 0
   ما انسانها حواسمون به خودمون هست، شما مواظب خودت و گلّهٔ خودت باش!!!
  • سجاد IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   0 1
   آره جون خودت
  • سروش IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   1 1
   می تونم بپرسم شما چه جور موجودی هستید؟ هوش مصنوعی دست ساخت انسان؟ یا موجودی متولد شده از انسان؟ یا یک انسانی که فراموش کرده انسان است!!!
  • رضا IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   1 0
   اون پرچم، پرچم کانادا است نه سوئیس
 • شیوا IR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  27 1
  وا ! آدم چه چیزها میشنوه ! ولی خوب مقاله ای بود . ممنون مشرق
 • Amin US ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  1 0
  کنار رودخونه مون پر از شابیزکه . گیاه گرچک هم توی روستا زیاده . بچه ها میگیرن و به سمت همدیگه پرتش میکنن . به لباس یا موها که بخوره گیر میکنه و جدا کردنش دردسره .
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  0 0
  سیبچه مرگ در فلوریدا قرار دارد و بومی استرالیاست! الان زمین انگشت تحیر به دهان می گیرد!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس