رئیس هیات مذاکره کننده یمن تمدید آتش بس را تکذیب کرد

رئیس هیات مذاکره کننده یمن در توئیتی اخبار برخی رسانه ها درباره تمدید آتش بس را نادرست خواند.

به گزارش مشرق، محمد عبدالسلام در صفحه توئیتر خود نوشت: اخبار منتشر شده توسط برخی رسانه های مغرض درباره تمدید آتش بس صحت ندارد.

وی اضافه کرد: روز گذشته موضع خود و خواسته های ملت یمن را در بیانیه هیات مذاکره کننده توضیح دادیم.

هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که ائتلاف سعودی به دنبال صلح در یمن نیست.

در بیانیه هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی آمده است: یمن در مدت آتش‌بس در قبال نقض‌های مکرر خویشتنداری کرد تا فرصت بیشتری به تلاش‌های سازمان ملل و سایر کشورهای برادر بدهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: از آغاز آتش‌بس و با وجود همه تعلل‌ها، صنعا هیچ فرصتی را که احتمال دارد به صلح منتهی شود، از دست نداده است.

این بیانیه افزوده است: ما به جز منافع و حقوق انسانی و قانونی ملت یمن، هیچ برنامه‌ای نداریم و دو بار با تمدید آتش‌بس موافقت کردیم به امید اینکه کشورهای متجاوز و مزدورانشان، کمترین احساس مسئولیت یا درکی از خود نشان دهند.

هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی اضافه کرده است: با گذشت ۶ ماه از این آتش‌بس، هیچ جدیتی برای حل مسائل انسان دوستانه مشاهده نکردیم و متأسفانه مشخص شد که کشورهای متجاوز پس از اینکه تمامی کارت‌های خود را از دست دادند، دیگر راهی جز هدف قرار دادن معیشت ملت یمن نداشتند و آن را راحت ترین ابزار برای به زانو درآوردن ملت دیدند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: کشورهای متجاوز به اندازه‌ای که تمایل دارند خود را از پیامدهای جنگ و حملات مستقیم دور نگه دارند، تمایلی به صلح ندارند. ما خارج از چارچوب حقوق شهروندان یمنی از جمله رعایت مساوات در پرداخت حقوق‌ها که از درآمدهای حاکمیتی از جمله نفت خام و گاز صورت می‌گیرد، خواسته‌ای نداشتیم.

هیأت مذاکره کننده یمن گفته است: نیروهای متجاوز پس از اینکه نتوانستند در تهاجم به یمن موفق باشند، بر روی کارت اقتصادی و ادامه محاصره حساب باز کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: آنها می‌خواهند به محاصره خود ادامه دهند و مردم یمن را محدود کنند تا از دسترسی به حقوق قانونی و بشردوستانه شان محروم شوند.

هیأت مذاکره کننده یمن در پایان با تأکید بر حق ملت این کشور در دفاع از حقوق خود و مقابله با تجاوز و محاصره گفت که مسئول به بن‌بست رسیدن توافقات بر عهده ائتلاف سعودی است.  

آتش بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیش از این یک بار تمدید شده بود. تمدید ۲ ماهه این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان رسید که مجددا تمدید شد و امروز ۱۰ مهر پایان خواهد یافت.

پیشتر «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفته بود که آتش‌بس یمن با نقض مکرر آن توسط ائتلاف سعودی تقریبا از بین رفته است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

این کشورها پس از ۷ سال تجاوز به یمن و کشتارها هزاران نفر و تخریب زیرساخت های این کشور نه تنها به اهداف خود نرسیدند بلکه به دنبال ضربات موشکی و پهپادی نیروهای مسلح یمن به عمق خاک آن ها مجبور به پذیرش آتش بس شدند.

این آتش بس که تاکنون ۶ ماه به طول انجامیده است هزاران بار توسط متجاوزان نقض شده است و از اجرای برخی از بندهای آن خودداری کرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس