کد خبر 1532387
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۵

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی مطالعات راهبردی آمریکا، مطلبی را با عنوان اندرحکایت تفسیر نتانیاهو از کتاب مقدس که نوشته سید عطاءالله مهاجرانی است را منتشر کرد:

هفت سال پیش بعد از مصاحبه نتانیاهو با بی بی سی فارسی، گفتم: «نتانیاهو با کتاب مقدس آشنا نیست!» حالا می خواهم بگویم نه تنها آشنا نیست، بلکه فهمی نارسا و شکسته از پیام های کتاب مقدس، دست کم از پیامی که در آغاز سخنرانی اش در اجلاس عمومی سازمان ملل ، در روز جمعه سی و یکم شهریور مطرح کرد دارد. این نکته قابل تآمّل است، که معمولا نطق های مقامات آنهم در نشست با اهمیتی مثل سازمان ملل توسط یک تیم نوشته می شود، مشورت های لازم و ویرایش های ضروری انجام می گیرد و نهایتا سخنران آن متن را می خواند. البته گاه سخنران وانمود می کند، که: این منم طاوس علیّین شده، گویی خودش متن را نوشته است و این همه آوازها از خود اوست.

نتانیاهو، این بار در ضعیف ترین موقعیت خود سخنرانی می کرد. این ضعف در شمایل، صدا، و شیوه خواندن متن هم پیدا بود. جمعیت قابل توجهی از یهودیان مخالف نتانیاهو در نزدیکی سازمان ملل اجتماع کرده بودند، در اسرائیل هم نزدیک به ده ماه است، که با تظاهرات و مخالفت های جدی و اعتصاب روبروست. در چنین حال و هوایی او مقدمه ای را برای سخن انتخاب کرد، که بتواند، همان دوگانه شیطان و خدا و لعنت و برکت و ظلمت و نور را سامان دهد. یکسو صلح و آرامش و پیشرفت و برنت است، که اسرائیل نماد آن است و سوی دیگر لعنت و تروریسم و تاریکی است، که جمهوری اسلامی ایران و فلسطینی ها نشانه آن هستند. برای تبیین این دوگانه ایشان مطلبی را از قول موسی علیه السلام روایت کرد. اشکال من در فهم و تفسیر نتانیاهو ازهمین نقل قول از کتاب مقدس است. گفت:

« بیش از سه هزار سال پیش، رهبر بزرگ ما موسی، به بنی اسرائیل که در آستانه ورود به سرزمین موعود بودند؛ خطاب کرد و گفت: در آنجا دو کوه رو به روی هم خواهند یافت: کوه جَرِزیم، جایی که برکت بزرگی بر آن اعلان می شود، و کوه ابال، محل لعنت بزرگ. موسی گفت که سرنوشت مردم با انتخابی که بین نعمت و نفرین انجام می دهند تعیین می شود.» این پیام موسی علیه السلام در سفر تثنیه باب ۱۱ ایات ۲۹ و ۳۰ روایت شده است، اما در ایات ۱۶ تا ۲۹ مفهوم لعنت و برکت توضیح داده شده است. در واقع نتانیاهو بدون توجه به این مقدمه ضروری که مفهوم لعنت و برکت، تبیین شده است، خود را به جای یهوه نشانده و تعریف و مصادق لعنت و برکت را معین کرده است. وصف « بزرگ» را هم برای لعنت و برکت نتانیاهو افزوده است! در متن چنین تعبیری نیست. در سفر تثنیه می خوانیم:

«اینک من امروز برکت و لعنت پیش شما می گذارم* اما برکت اگر اوامر یهوه خدای خود را که من امروز به شما امر می فرمایم اطاعت نمایید* و اما لعنت اگر اوامر یهوه خدای خود را اطاعت ننموده از طریقی که من امروز به شما امر می فرمایم برگردید و خدایان غیر را که نشناخته اید پیروی نمایید.»( باب ۱۱ آیات ۲۶ تا ۲۹) و اما یهوه خدای یهود، فرمان ها و واوامر خود را توسط موسی در الواح تبیین کرده بود. از جمله آن فرمان ها این بود: « که قتل مکن! و به خانه همسایه ات و به مزرعه او و به غلام و به هر چه از آن همسایه تو باشد، طمع مکن.» ( سفر تثنیه، باب ۵ ایات ۱۸ تا ۲۳)

دولت اسرائیل با پشتیبانی امریکا و اروپا، سال هاست فلسطینیان را به قتل می رساند. محمد درّه، کودک فلسطینی که به آغوش پدرش پناه برده بود و او را با تیر مستقیم نظامیان اسرائیلی کشتند، نماد این قتل هاست. خانه ها و مزارع و باغ های زیتون فلسطینیان، سال هاست، اشغال می شود و ویران و حذف، در واقع اسرائیل یک برنامه حذف فیزیکی و سرزمینی و انسانی فلسطینی ها را دارد. تا به تعبییر نتانیاهو که در سخنرانی اش بار ها تکرار شد، « دولت یهودی اسرائیل» دیگر مساله ای به نام فلسطینی ها نداشته باشد. این موضوع را سرکیس نعوم، روزنامه نگار متفکر لبنانی با عنوان حذف قدس و فلسطین و فلسطینی ها توسط اسرائیل مطرح کرد. حال به ادعای نتانیاهو اسرائیل نماد برکت است و از اوامر یهوه تبعیت می کند و فلسطینی ها و ایران که از فلسطینی ها دفاع می کند، نماد لعنت؟

پیشنهاد می کنم. نتانیاهو «سه گانه» ایلی ویسل را بخواند، آنجا که می گوید، ما قربانی هلوکاست بودیم اما به جلاد تبدیل شدیم. تبدیل قربانی به جلاد یعنی فراموش کردن برکت اوامر یهوه و جایگزینی و غلظت تبلور لعنت.

و اما، سرکیس نعوم در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۰۶ برابر با ۲۶ مهرماه ۱۳۸۵ یعنی بعد از شکست ارتش اسرائیل در جنگ تموز در تابستان همان سال، مقاله ای نوشت با عنوان اندیشه برانگیز و عبرت آموز: «هل تدخل المنطقة العصر الإیرانی» آیا منطقه به عصر ایرانی وارد می شود!؟ اکنون هفده سال بعد از نشر مقاله سرکیس نعوم، همه نشانه ها گواه عصر جدید در منطقه است. عصری که دیگر اسرائیل چنان که شیمون پرز در کتاب خاورمیانه جدید آرزو داشت، محور و مرکز منطقه نخواهد بود، عصری که سایه سنگین امریکا بر منطقه بسیار سبک شده است!

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 2
  • غیر قابل انتشار: 0
  • Puyamotlaq IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
    0 0
    منفورترین فرد تاریخ بشریت که راست راست راه می رود و محکوم به شنیدن نفرین از زبان مردم است یک جنایتکار جنگی که به هم کیهان خود هم رحم نکرده است: نامش نتانیاهو است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس