کد خبر 1271984
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۷

به گزارش مشرق، مهدی جهان تیغی در کانال تلگرامی خود نوشت: این روزها برخی تحولات نظامی و سیاسی در افغانستان سبب شده که بتوان درباره عملکرد جمهوری اسلامی با محوریت سپاه قدس، در این کشور همسایه فارسی زبان سخن گفت. برای درک واقعیت عملکرد جمهوری اسلامی و سپاه قدس باید چند گزاره مهم ذیل را درک کرد:

 مهمترین پرونده امنیتی جنوب شرق ایران در بیست سال گذشته، حضور آمریکا با ده ها پایگاه ها و تجهیزات پیشرفته و هزاران نیروی نظامی در مرزهای شرقی ایران بود. طبق یک ارزیابی انجام شده آمریکا در 20 سال گذشته روزانه 300 میلیون و سرجمع نزدیک به 2.5 تریلیون دلار در افغانستان هزینه کرده است. این هزینه ها قرار بود خروجی آن نه به مهار ایران بلکه به تسلط کامل بر جمهوری اسلامی ختم شود. ایران با محوریت سپاه قدس، در واقع در یک مبارزه بیست ساله مداوم ، طراحی‌های بسیار گران قیمت ضدامنیتی را در  چند کیلومتری مرزهای خود با شکست رو به رو کرده است.

چه کشوری غیر از ایران اراده سرپا نگه داشتن روند سیاسی و امنیتی ضدآمریکایی در افغانستان را داشته است؟ آیا پاکستان، عربستان، ترکیه، قطر و... در افغانستان اراده سیاسی و نظامی برای مقابله با آمریکا را داشته اند؟! قطعا فقط نام یک کشور خارجی در اینباره می توان اسم برده شود و این ایران بود که در طول بیست سال گذشته همواره روند جهاد ضدآمریکایی در افغانستان را زنده نگه داشت و حتی برای فعالیت های سیاسی و امنیتی گروه های متضاد با خود نیز در محیط داخلی افغانستان جهت تاکتیکی و راهبردی درست و موثر در مواجه با آمریکا برای آنها ایجاد کرد؛ این مدیریت آنقدر موثر بوده است که عاقبت با فرار نظامیان آمریکا از افغانستان، نقطه عطفی بزرگتر از شکست آمریکا در ویتنام ایجاد شده است.

افغانستان از بیش از سی سال قبل تاکنون بستری آماده برای پرورش گروه های متعدد تندرو جهادی، ضد شیعی و ایرانی بوده است. سرویس اطلاعاتی عربستان و پاکستان همواره تلاش می کردند که روند ضد شیعه را نه تنها درباره گروه های کوچک تکفیری، بلکه در گروه بزرگی همچون طالبان نیز پررنگ نگه دارند. امروز کارنامه سی ساله امنیتی نشان می دهد که ایران چگونه توانسته این روند را مدیریت کند و نه تنها طراحی های ضدامنیتی گروه های تروریستی را در اینباره خنثی کرده بلکه تعدیل های آشکاری نیز در برخی گروه ها درباره ایران و شیعه ایجاد کند و این خطوط قرمز را نیز همچنان معتبر نگه دارد.

 آمریکا داعش را پس از متلاشی شدن سازمانی آن در سوریه، به افغانستان آورد تا از آنان برای رسیدن به اهداف محقق نشده امنیتی خود درباره ایران، اینبار در نزدیکی مرزهای شرقی جمهوری اسلامی استفاده کند. داعشی که باید در افغانستان که به ظاهر زمینه های تکثیر و قدرت گرفتن آن از جامعه سوریه بیشتر است رشد انفجاری پیدا می‌کرد، ولی به سرعت زمینگیر شد. چه کسی داعش را در افغانستان زمین گیر کرد؟ در ظاهر برخی از گروه های افغانی این کار را کردند ولی متخصصین نظامی می دانند که داعش نوسازی شده در افغانستان تنها در یک فرآنید پیچیده اطلاعاتی و با مشارکت و مدیریت یک قدرت برتر نظامی بالاتر از توان گروه های موجود افغانی می توانست زمینگیر شود.

 آمریکا با خروج خود از افغانستان تلاش کرد که محیط داخلی این کشور را وارد رقابت های نظامی داخلی و به خصوص درگیری های میان شیعیان و اهل سنت ایجاد کند و به تبع آن پای ایران را نیز به جنگ بی حاصل و پرهزینه باز کند. اما سپاه قدس با ظرافت، صبوری و اقتدار این طراحی اولیه را خنثی کرد و همچنان نیز با اشراف اطلاعاتی و تدابیر سیاسی در حال عبور دادن ایران از یک فتنه مذهبی بزرگ است. عبور از این فتنه بزرگ این روزها با برخی سمپاشی ها در افکار عمومی زیاد احساس نمی شود ولی بعدها درباره آن بیشتر سخن گفته خواهد شد.

از نوع مواجهه اصولی، آرامش و انضباط مواضع ایران در تحولات اخیر افغانستان به خوبی می توان دریافت که ایران در حوادث اخیر نه تنها غافلگیر نشده بلکه با یک نقشه راه تنظیم شده قبلی در حال بازیگری هست. این اشراف اطلاعاتی را در کنار این مساله بگذاریید که امروز همه دستگاه های نظامی و اطلاعاتی غربی از غافلگیری خود در تحولات افغانستان سخن می گویند. چه کسی این اشراف اطلاعاتی را برای ایران ایجاد کرده؟

 جمهوری اسلامی ایران با دستور کار «انتقام سخت»، اخراج آمریکا در منطقه را شتاب داده و در افغانستان علائم  تحقق و فعال بودن آن دیده می شود. در این میان شبح حضور سپاه قدس و سردار قاآنی که از او به عنوان متخصص ویژه افغانستان یاد می شود، بی شک غیرقابل انکار است.

ایران خروج آمریکا در منطقه را از طریق ابزارهای متعدد و گروه های گاه متضادی دنبال می کند که نشانه پیچیدگی رفتار ایران است و بی شک بعدها درباره نقش راهبری ایران در اخراج آمریکایی ها از افغانستان، توسط خود دستگاه های نظامی و امنیتی غربی بیشتر و شفاف تر سخن گفته خواهد شد.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  4 7
  مذاکره با طالبان
  • IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   0 1
   جنگ با طالبان مرگ برامریکا
  • ح س IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   25 0
   زنده با سپاه قدس...
  • بامیان زیبا IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   0 0
   آخر تا به کی میشود با امتیاز دادن و دست به عصا راه رفتن طالبان و تفکرات را مهار کنید ؟ وجه اشتراکی بین ایران و طالبان نیست. یک آمریکا ستیزی بود که آن هم تمام شد و سخنگوی طالبان رسما خواستار بازگشایی سفارت انگلیس و آمریکا و روابط خوب و حسنه با آنها شده.ب
 • IR ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  6 8
  ما که خبرنداریم از جزییات و اهدافو وکارهاشون . اما اگر عزیزان ناراحت نمیشند ازنظر من معمولی که اطلاعی ندارم ٬ نه ،موفق نبوده الان تو لبنان حزب الله هست ٬ تو یمنم انصارالله تو عراقم حشدالشعبی وچندتاگروه دیگه اما تو افغانستان چی ؟
  • IR ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
   13 2
   ببخشید یمنی ها و سوری ها و لبنانی ها خودشون اومدن سمت ما ماکه نمیتونیم بریم یقه افغانستان رو بگیریم که بیا سمت ما ما فاطمیون رو از جوانان شیعه افغان داریم
  • IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   21 0
   افغانستان اکثریت اهل سنت هستند از لحاظ مذهبی بیشتر به سمت و سوی اعراب تمایل دارند ، افغانستان قوم و قبیله مهم ، افغانستان از اقوام مختلف تشکیل شده که پشتون های سنی اکثریت هستند و تمایل به پاکستان دارند پس نباید توقع بیشتری داشته باشیم همین که مدیریت کنیم به سمت و سوی تندروی و افراط گرایی نروند خودش پیروزی ..
  • DE ۰۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   11 1
   سخنان سید حسن نصرالله را به یاد بیار
  • IR ۰۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   1 0
   نه تنها در افغانستان که در بقیه کشورها هم موفق
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  2 1
  بله
  • IR ۱۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   2 0
   سپاه قدس هرجا هست بسیار موفق عمل کرده
 • DE ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  4 2
  عالی
 • IR ۲۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  5 2
  قطعا
 • IR ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  11 2
  يعني ايران برای اخراج آمريکا از افغانستان‌ با طالبان همکاری داشته وآنها رامدیریت کرده است
  • IR ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   7 0
   بله قطعا" همینطوره ! در واقع ما آمریکایی ها رو از افغانستان اخراج کردیم ولی ایران مایل بود همه اقوام افغانستان تاجیک و پشتون و هزاره و ... در حکومت جدید افغانستان سهیم باشند ولی طالبان پشتون تمرکز اصلیش روی قوم خودش هست اقوام پشتون باید در راس امور و در حاکمیت نقش اصلی و مرکزیت داشته باشند پشتون ها هیچگاه علاقه ای نداشتند دیگر اقوام افغانستان رو به رسمیت بشناسند و در قدرت و حکومت سهیم کنند و متاسفانه طالبان پشتون تبار هم از این امر مستثنی نیست !!!
  • شسم IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   6 1
   ورود برخى از تجهيزات امريكائى مزد اين همكارى بود
  • رامین IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   1 6
   جناب ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ یعنی میگی یع چیزی تو مایه های ایران خودمون
  • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   3 0
   نه خیر آدم ایرانستیز ، افغانستان طالبانی پشتون یه چیزی تو مایه های ایران خودمون نیست ! فقط قوم پشتون حق زندگی و حق مشارکت در آرمان حاکمیت و قدرت رو دارند ! کجای کشور ما اینطوره ؟
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   1 0
   در افغانستان فقط طالبان نیستند و ایران با این ها همکاری نکرده
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   0 0
   ۰۹:۵۵ حرف رایگان نزن
 • IR ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  12 0
  خداوندا ؛ ایستادگان در مقابل دشمنانت را یاری کن و بر ایمان و تقوایشان بیفزا و بر شجاعت همراه با هوشمندیشان بیافزای، امین یا رب العالمین
 • خسرو IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  5 1
  مقاله جالبی است. واقعا دست مریزاد. سپاسگزاریم از مشرق نیوز برای انتشارش.
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  2 2
  انشاالله خداوند در ظهور منجی بشیریت حضرت مهدی عج تعجیل کند و ما را در ایجاد جنبه های مثبت علایم ظهور یاری نماید.
 • IR ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  3 3
  تمام این موفقیتها مربوط به دوران شهید سلیمانیست
 • IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  7 0
  چه عجله ای هست که همه چیزو بگید و شاخکهای این شیاطین رو تیز کنید . انگلیس خبيث و آمریکای جنایتکار بعد از ۵۰ سال هنوز خیلی از اسرار نفوذ و نقشه های موفقيت هاشونو برا به چنگ آوردن ظالمانه کشورها لو ندادن ما هم نباید راه و نقشه درست و پیچیده خودمونو برا به ناکام کشوندن نقشه های این شیاطین لو بدیم
 • بله CA ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  5 1
  بله خیلی موفق بوده
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  8 0
  درودبه شیرمردان غیورنظامی کشور. بدون هیچ چشم داشتی جان خودراکف دست گرفتندوبرای ماامنیت افریدند.
 • رضا IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  5 0
  سلام. احسنت.
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  0 0
  چه کسی این اشراف اطلاعاتی را برای ایران ایجاد کرده؟ جوابش خیلی ساده است
  • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   0 0
   چه کسی ؟ اراده و تجربه تخصص و همت جوانان این کشور بزرگ ایران
 • IR ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  2 0
  تا به الان ‌که همه چیز طبق برنامه پیش رفته شکر خدا
 • 35 US ۰۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  0 0
  شاید بشه گفت تا الان در مهار جریانات تندرو موفق بوده اما برای تصمیم گیری کلی خیلی خیلی زوده افغانستان تازه وارد بحران شده هرلحظه ممکنه اوضاع از کنترل خارج بشه ؛ این مقاله هم بسیار بی موقع منتشر شده آینده بسیار مبهمه تا حد امکان نباید چیزی گفت خصوصا درمورد تحرکات سپاه قدس
 • IR ۰۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  0 0
  یک فردی بنام مبلغ ساکن ترکیه در تلویزیون افغان با حضور حقانی نامی مدعی بود که چگونه خبرنگاران ایرانی به پنجشیر رفته و مردم را به سخره گرفتند و طالبان هم همراهی میکردند( امنیت) و در روزنامه های ایران نوشته شده که ایران از افغانستان اورانیوم و آب میاره و حضور چین و ایران در افغانستان خیانت هست ... نمیدونم شاید این حرف ها را زده که ترکیه محل سکونت و کار چندین ساله او باید آنجا باشه . منظور اینگونه از فرصت استفاده میکنند و راست و دروغ را بهم میبافند تا اذهان مردم افغان را مشوش سازند . این روزها تلویزیون ها با افراد خارج از مملکتشان . قدیمی ها و آنهائیکه تازه رفتند مصاحبه دارند . که آمریکا و اروپا واسشون هنوز خوبه . اگر چه برخی شکایات دارند . اما برای برآورده ساختن برخی سیاست ها. از ایران چین روسیه و پاکستان هم بفراخور بحث صحبت را پیش میکشند
 • علی FR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  5 0
  ایالات متحده مقاومت
 • IR ۰۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  2 1
  البته نقش چین و به خصوص روسیه را که برای سر سربازان آمریکایی جایزه تعیین کرده بود نباید نادیده گرفت.
 • SE ۰۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  1 0
  اسلام که عالم معناست عالم اخلاق است
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  0 0
  تسلط طالبان با عقبه فكري و عقيدتي كاملا آشكار وهابي، پاكستاني و جديداً آمريكايي بر افغانستان
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  0 0
  نیاز شدید داریم تو دو کشور احزاب قوی نزدیک به ایران داشته باشیم افغانستان و آذربایجان
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  0 0
  خداوند نگاهدار و نگاهبان یکایک عزیزان و دوستان در سپاه سربلند و سرفراز قدس باشد که از دعای خیر ما بدرقه راهشان باد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس