امام جمعه موقت تهران: خانواده نقش تعیین کننده‌ای در افزایش سرمایه اجتماعی دارد/ اعتماد و مشارکت اجتماعی دو شاخص اصلی سرمایه اجتماعی است

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر نقش خانواده در افزایش سرمایه اجتماعی گفت: به هر میزان سطح ارزش‌ها، نگرش‌ها و مبانی اعتقادی و فرهنگی ارتقا پیدا کند سرمایه اجتماعی هم ارتقا پیدا می‌کند.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها گفت: قرآن افراد جامعه را به دو دسته تقسیم می‌کند. کسی که هوا و هوس در وجود او حکومت می‌کند عقل حاکم نیست و ایمان در مدیریت جان و روح او نقش ندارد و گروه دوم که در یک قله‌ای از معرفت الله قرار دارند؛ این معرفت انسان را از گناه باز می‌دارد. همه باید آراسته با تقوا و معرفت الهی باشند. ما و کسانی که در یک جایگاهی از نظام و حکومت قرار داریم، مسئولیت جدی داریم و باید مراقب باشیم.

خطیب نماز جمعه تهران در خطبه دوم گفت: رهبر انقلاب در جمع اعضای شورای عالی فرهنگی با تاکید بر ارتقای نقش این نهاد در کشور به مقوله اسراف اشاره کردند. فرهنگ اسراف خصوصا اسراف در مصرف حامل‌های انرژی برق و آب در کشور ما نهادینه شده است که یکی از مهمترین مسائل و چالش‌های فرهنگی سیایسی و اقتصادی کشور است.

وی افزود: با توجه به اینکه در دوره کاهش دما قرار داریم و طبق اعلام مقامات رسمی کشور مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری در روز ۱۵ آذر ماه به عدد ۶۰۳ میلیون متر مکعب در روز رسیده است. این در حالی است که در اواخر دی ماه ۱۴۰۰ یعنی در اوج سرما میزان مصرف تجاری و خانگی معادل ۶۰۰ میلیون متر مکعب بوده است. در سال ۲۰۲۱ میلادی سهم ایران در حوزه تولید گاز دنیا ۶.۴ درصد بوده است. یک سهم ویژه و در رتبه دوم ذخایر در جهان است، اما متاسفانه مصرف ما در سال ۲۰۲۱ تقریباً معادل ۶ درصد می‌باشد یعنی آنچه که تولید می‌کنیم، مصرف می‌کنیم و میزان اندکی از آن باقی می‌ماند.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: در دوره سرد سال گذشته ۱۴۰۰ یعنی از اول آذرماه تا ۳۰ اسفند کل تولید روزانه معادل ۸۴۰ میلیون متر مکعب در روز بوده است و مصرف گاز خانگی و تجاری در این ۴ ماه روزانه به طور متوسط معادل ۵۵۰ میلیون متر مکعب بوده است. در دوره سرد سال در ۱۴۰۰ ما روزانه حدود ۹۰ میلیون متر مکعب ناترازی تولید گاز داشتیم یعنی گاز مورد نیاز کشوربرای تامین مصرف مردم ۹۰ میلیون متر مکعب از مصرف کشور کمتر بوده است.

خطیب موقت نمازجمعه تهران گفت: برنامه ششم تمام شد و مصرف کشور سالانه به طور متوسط به صورت معناداری افزایش یافت. متوسط رشد سالانه مصرف گاز طبیعی در ایران در طول ۱۰ سال گذشته بالغ بر ۴/۶ درصد در سال بوده است. سیاست‌ها ابلاغ شد و در پایان برنامه ششم که پایان یافت تا مصرف کشور نصف شود این یعنی اصلاح الگوی مصرف. در سال ابلاغ سیاست‌های کلی، مصرف حامل‌های انرژی در کشور معادل ۳ میلیون و ۳۴۷ هزار بشکه در روز بوده است. در سال ۱۳۸۹ معادل ۳ میلیون ۳۴۸ هزار بشکه در روز مصرف حامل‌های انرژی امروز مصرف حامل‌های انرژی به حدود ۶ میلیون در روز افزایش داشته است که بخش زیادی از آن به خارج کشور قاچاق می‌شود یا آن را می‌سوزانیم یا بستر قاچاق آن را مهیا می‌کنیم.

امام جمعه موقت تهران در ادامه گفت: یکی از مباحث مهم در حوزه مطالعات اجتماعی و اقتصادی را که در این چند دهه اخیر مورد توجه پژوهش گران سیاستگذاران و سیاستمداران قرار گرفته و امروز از آن به عنوان مهمترین رکن توسعه و پیشرفت جوامع انسانی یاد می‌کنند سرمایه اجتماعی است.

ابوترابی‌فرد افزود: سرمایه اجتماعی دستاورد ارزش‌ها، نگرش‌ها، پیوندهای سیاسی و ملی است و به هر میزان سطح ارزش‌ها، نگرش‌ها و مبانی اعتقادی و فرهنگی ارتقا پیدا کند سرمایه اجتماعی هم ارتقا پیدا می‌کند. اعتماد اجتماعی و مشارکت اجتماعی دو شاخص اصلی سرمایه اجتماعی است.

وی اعتماد را از مولفه‌های اساسی سرمایه اجتماعی برشمرد و گفت: اعتماد، قدرت عمل کردن را ارتقا می‌دهد و هزینه‌های اقدام را کاهش می‌دهد.

امام جمعه موقت تهران بیان داشت: نخستین حوزه که باید اعتمادسازی شود و از نگاه صاحب نظران حوزه مسائل اجتماعی نقش تعیین کننده در افزایش سرمایه اجتماعی دارد، نهاد خانواده است. باید سطح اعتماد را در نهاد خانواده، بستگان و فامیل ارتقا بخشید. ۱۴۰۰ سال قبل که هیچ صحبتی از سرمایه اجتماعی نبود، اسلام به صله رحم سفارش می‌کند. این سرمایه گرانبها که در جامعه اسلامی ما وجود دارد، باید به صورت جدی مورد اهتمام قرار بگیرد.

وی در پایان گفت: حوزه دوم و مهمی که باید به آن پرداخت ارتقا سطح اعتماد در بین افراد جامعه است. این صداقت در عمل و صداقت در گفتار و رفتار و وفای به عهد که یکی از مهمترین اصول ارزشی و اخلاقی اسلامی است، سطح اعتماد را در جامعه ارتقا می‌بخشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 2
 • نادری IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۸
  0 0
  احسنت
 • وطن پرست DE ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۸
  0 0
  حاج اقا از برجام چه خبر؟ حساب قشر مذهبی با مسببان برجام صاف نمی شود. اگر باور ندارید کاندید انتخابات مجلس شوید.
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۸
  3 0
  خانواده رو نابود کردید
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۹
   0 0
   میشه حرف الکی نزنی؟
 • محمد IR ۰۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۹
  0 0
  خداوند از شما نکذره. جلوی ازدواج جوانان و تشکیل خانواده رو گرفتید
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۹
   0 0
   میشه حرف الکی نزنی؟
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۹
  0 0
  درود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس