طرح تصفیه گازوئیل پتروپالایشگاه اصفهان به بهره‌برداری رسید

واحد تصفیه گازوئیل (DHT) پتروپالایشگاه اصفهان با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.

به گزارش مشرق، آیت‌الله رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر یک روزه خود به اصفهان از طرح عظیم و محیط‌زیستی واحد تصفیه گازوئیل (DHT) پتروپالایشگاه این شهر بهره‌برداری کرد.

از جمله دستاوردهای این طرح عظیم ملی می‌توان به تولید روزانه ۱۰۰ هزار بشکه گازوئیل و سوخت پاک مطابق با استاندارد یورو ۵، جلوگیری از انتشار ۳۰۰ تن گوگرد در روز در هوای کلانشهرهای کشور و کاهش گوگرد گازوئیل تولیدی پالایشگاه‌ها به کمتر از ppm ۱۰ اشاره کرد.

در این واحد ۱۲۰۰ نفر به‌کارگیری شده‌اند و ایجاد سود سالانه ۲۶۳ میلیون دلار و بازگشت هزینه‌های طرح پس از گذشت ۴ سال از اجرای آن از دیگر مزایای این طرح عظیم ملی است.

با بهره‌برداری از مجموعه طرح‌های پالایشگاه اصفهان، این پالایشگاه به پالایشگاهی کاملا سبز تبدیل خواهد شد که این امر در پاک‌سازی هوای استان اصفهان نقش به‌سزایی خواهد داشت.

میزان سرمایه‌گذاری انجام شده در این طرح ۶۷ هزار ۸۴۸ میلیارد ریال و ۵۱۱ میلیون یورو است.

مطابق برنامه‌ریزی صورت گرفته در سال ۱۴۰۲ افتتاح ۶۷ طرح کلان و نیمه‌تمام به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار و همچنین آغاز عملیات اجرایی ۱۵ طرح کلان جدید با سرمایه گذاری ۱۴.۳ میلیارد دلار نیز در دستور کار وزارت نفت قرار دارد و تا کنون ۷ میلیارد دلار پروژه در زیر مجموعه این وزارتخانه به بهره‌برداری رسیده که افتتاح شده یا آماده افتتاح است.

همه این طرح‌ها اثر مستقیم در افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز کشور دارد.

برخی از این طرح‌ها مثل پالایشگاه فاز ۱۴ و طرح فاز ۱۱ پارس جنوبی در استان بوشهر، پالایشگاه هویزه خلیج فارس و فاز دوم پالایشگاه آبادان در استان خوزستان و پتروشیمی گچساران در استان کهگیلویه بویراحمد با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسیده و امروز طرح تصفیه گازوئیل (DHT) یوتیلیتی و آفسایت پالایشگاه اصفهان با حضور آیت‌الله رئیسی به صورت رسمی به بهره‌برداری رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس