ضوابط جدید کنکور تصویب شد/ کنکور 2 بار در سال برگزار می‌شود - کراپ‌شده

«سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی» در جلسه ۸۴۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد.

به گزارش مشرق، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه ۸۴۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در ابتدا میلاد با سعادت امام رضا(ع) را تبریک می‌گوییم. در ابتدای جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اعضای شورا، حماسه پیروزی مردم در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و انتخاب آیت‌الله رئیسی را تبریک گفتند و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد که همه ظرفیت‌های ملی برای دولت بعد آماده است و شورای عالی انقلاب فرهنگی هر نوع همکاری که در این زمینه نیاز باشد را انجام خواهد داد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دستور جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دستور این جلسه ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی بود و تصمیمات مهمی در این جلسه اتخاذ شد.

عاملی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۴۸ کنکور در ایران شروع شده  خاطر نشان کرد: تصمیمات این جلسه مهمترین تصمیمات ۵۲ سال گذشته در زمینه کنکور به حساب می‌آید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مصوبه اول مبنی بر این بود که در آزمون سراسری سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد خواهد بود. تصمیم دوم این بود که کنکور سراسری مختص دروس تخصصی باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود، مصوبه سوم برگزار آزمون سنجش (کنکور) دو بار در سال برگزار شود که فشار و اضطراب از روی دانش‌آموزان ما برداشته شود و دانش آموزان ما وقتی در این آزمون شرکت می‌کنند، نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران توضیح داد: به این ترتیب کنکور دو بار برگزار خواهد شد. مصوبه چهارم این است که نتایج آزمونی که دانش آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار خواهد داشت و دانش آموزان می‌توانند از نتایج آن  تا دو سال استفاده کنند.

عاملی اظهار کرد: مصوبه پنجم درباره پذیرش بود که دانشگاه‌های کشور می توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را  پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با این رویکرد که اضطراب زدایی از جامعه داوطلبان کنکور مخصوصا در رشته‌های پر متقاضی انجام شود و هم اینکه سنجش با عمق بیشتری صورت بگیرد و فرد با سوالات کیفی که در طی دوره تحصیل در آموزش و پرورش با آنها رو به رو می‌شود و مورد سنجش قرار می‌گیرد.

عاملی تأکید کرد: واقعیت این است که دانش آموز ۱۲ سال تحصیل می‌کند و این ۱۲ سال تحصیل باید در موفقیت او در دانشگاه بروز داشته باشد. با طرح تاثیر ۶۰ درصد سوابق تحصیلی و ۴۰ درصد آزمون این امکان فراهم می شود تا عمق یادگیری دانش آموز سنجش شود.

وی گفت: مرکز سنجش آموزش و پرورش این امکان را فراهم کرده که سوالات استاندارد شده در سراسر کشور مورد آزمون قرار بگیرد و امیدواریم که این روش شرایطی را فراهم کند که داوطلبان به صورت عادلانه‌تر به دانشگاه وارد شوند و رشته‌هایی که پر داوطلب نیست بدون کنکور برای دانشگاه‌های مقصد خود اقدام کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در حال حاضر حدود ۱۷ درصد صندلی‌های دانشگاه ها بدون کنکور پر می شود و حدود ۱۳ درصد ظرفیت دانشگاه ها نیازمند شرکت داوطلبان در کنکور دو مرحله ای است. این مصوبه از سال ۱۴۰۲ اعمال می شود و در کنکور ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ این مصوبه اعمال نخواهد شد.

لازم بذکر است بررسی سایر بخش‌های سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در جلسه بعد ادامه خواهد یافت. ایشان در پایان تاکید کرد که تصمیم اتخاذ شده محصول کار کارشناسی گسترده در دو سال گذشته است و تجربه موفق جهان و چالش‌های بزرگ ملی در حوزه سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است.

طرح ساماندهی سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه محصول توافق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش و حضور موثر کارشناسان و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  4 0
  مصوبه نهادهای موازی با مجلس و درآمدزایی سازمان سنجش و ... .
 • بی نام IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  6 8
  برگزاری کنکور 2 بار در سال یعنی گرمتر شدن بازار مافیای کنکور! این مافیا تا شورای عالی انقلاب فرهنگی هم نفوذ کرده است! قراره با فساد مبارزه شود یا اشاعه داده شود؟
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
   8 7
   چرند و دری وری نگین خواهشا !قطعا آسانترش کردند !!! مثل اروپا که دو بار پذیرش داره. اخه چتون شده ؟چرا همش بعضیها می نالند؟ الان دانشگاه باید قوانین معدل و مشروطی و فارغ التحصیلی رو بسیار سخت تر کنه تا هر نالایقی مدرک نگیره.
  • بی نام IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
   3 0
   متن درست بخون بعد جواب بده! کسی در مورد آسانتر یا سخت تر شدن کنکور بحث نکرده است. 2 بار کنکور در سال یعنی فروش 2 برابری موسسات کنکوری، 2 برابر شدن تبلیغات این موسسات و 2 برابر شدن سود رسانه هایی که از این راه کسب درآمد می کنند. و نیز ادامه فعالیت برای شبه مدیرانی که می خواهند میز و صندلی خود حفظ کنند.
 • US ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  5 15
  کسی مدرسش خوب نبوده پول نداشته بده خوب درس بخونه و یا حتی قبل این طرح معدلش کم بوده باید چیکار کنه ؟ سیانور بخوره ؟
  • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
   13 8
   بسته دیگه قوم بنی اسرائیلی نباش. ازین بهتر نمیشه ! عملا کنکور دوبار شده. خودت مگه مغز و زکاوت نداری ؟ کمی بیشتر "خودخوان بشو! همش که معلم نباید باشه !!!!مثل طوطی نباید ادم باشه بخشی از امادگی با خودت باشه . درس بخوووووووووووووووووون . محترمانه دارن میگن. باید تن به کار بدی !!!!1
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  2 6
  یعنی حتما باید دوبار کنکور بدن یا اجباری نیس؟
  • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
   8 6
   ادمی به کم هوشی تو که متن رو میخونه نمیفهمه نیاد دانشگاه !!! اقا پر نکنید دانشگاهها رو از این افراد که نمی فهمن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  0 3
  به نظرم این طرح باز از طرح فعلی بهتره.
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  4 2
  یکی فقط به من توضیح بده چرا بچه ای که در رشته ریاضی یا تجربی داره تحصیل می‌کنه باید برای کنکور عربی بخونه؟
  • مبینا IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   0 0
   بله حق با شماست برای همین در این طرح دروس عمومی در کنکور نخواهد آمد نگران نباشید
 • مهرناز IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  1 0
  یکی از مشکلات بزرگ کنکور زمان کمش هست..درسته سوالات باید مفهومی باشن اما نه دیگه آنقدر زیاد.من با دوتا بچه کوچیک یک ساله دارم سخت درس میخونم اما واقعا بی انصافیه که تو ۴ ساعت باید از پس ۸ تا درس اونم با سطحی فراتر از کتاب درسی بر بیاییم
  • فاطمه IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
   0 0
   من بهتون افتخار میکنم با دو تا بچه
 • mahsa IR ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  1 0
  :/
 • IR ۰۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  1 0
  این طرح خوبه به شرطی که امتحانات نهایی به صورت استاندارد برگزار بشه
  • IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   0 0
   آره واقعا از یه لحاظ هم خوب شده که برای کنکور باید فقط باید ۴یا ۵درسی ک تخصصی هست بخونمون و خیلی هم خوبه و میتونیم رتبه خوبی بگیریم دروس عمومی هم باید برای نوبت دون بخونیم دیگ
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  1 1
  اتفاقا خیلی خوبه که کنکور دوبار در سال برگزار بشه واقعا طرز فکرتون چیه ب این خووووووبی واقعا عالی میشه بیشتر با سوالاتی ک سطح کنکور هست اشنا میشیم و اگه از رتبه اولمون راصی نبودیم قطعا با تحلیل سوالات کنکور قبلیمون میتونیم آزمون بعدیمون ک چند مدت بعد از این آزمون هست رو خوب بدیم اینجوری از استرسمون کم میشه
 • مبینا IR ۲۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  0 1
  انصافا اگه آموزش پرورش تا حالا یه فکر خوبی کرده اونم اینه وافعا متاسفم برا برخی دانش آموزان که فقط نیمه ی خالی لیوان رو میبینن و الکی جو میدن این بهترین و فوق العاده ترین روش برای برقراری عدالت آموزشی است و استرس و نگرانی ها را از ما دور کرده خواهشا اگه چیزی نمی فهمین از موضوع حداقل نظر ندین
 • شیدا IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  0 0
  من معتقدم سوالات تستی تا حدودی میتونن استاندارد باشن و بهتره که در کنار سوالات تستی سوالات تشریحی هم به مقدار کم باشه تا دانش آموز رو خوب سنجیده بشه
 • R IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  0 0
  سلام ببخشید یعنی برای کنکور ۱۴۰۲ درسای عمومی نمیاد ؟؟ عملی میشه این قانونا؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس