کد خبر 1272105
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۸
الاخبار: ۲۹ میلیون لیتر سوخت ایرانی در روزهای آینده وارد لبنان می‌شود

به قول سید حسن نصرالله، می‌توانند معادلات را در کل منطقه تغییر دهند. این همه برکت در یک حرکت! این مدل مدیریت، تخصص سردار بزرگ، شهید سلیمانی هم بود.

به گزارش مشرق، «جعفر بلوری» در روزنامه کیهان طی یادداشتی نوشت:

۱- نفتکش‌های حامل سوخت ایران برای لبنان، یکی

پس از دیگری به مقصد می‌رسند. این نفتکش‌ها، مثل نفتکش‌های دیگر، عادی و از مسیر هموار عبور نکرده‌اند. در شرایط سخت، در میان تحریم، تهدید و بحران‌هاست که به مقصد می‌رسند. آنها فقط حامل سوخت نیستند؛ حامل امنیت، حیثیت، پیامِ دوستی و برادری برای لبنان و پیامِ تحقیر برای دشمنان دو ملت هم هستند. آنها نماد مدلی از «مدیریت بحران» هستند. مدلی که بحران‌ها را حل می‌کند، به اقتصاد رونق می‌دهد، چالش‌های سیاسی و اجتماعی گوناگون حاصل از این بحران‌ها را یکی یکی از میان بر می‌دارد، از بحران، فرصت می‌سازد و از همه مهم‌تر، تولید قدرت و اقتدار می‌کند.

به قول سید حسن نصرالله، می‌توانند معادلات را در کل منطقه تغییر دهند. این همه برکت در یک حرکت! این مدل مدیریت، تخصص سردار بزرگ، شهید سلیمانی هم بود

ایشان می‌گفتند «میزان فرصتی که در بحران‌ها وجود دارد، در خود فرصت‌ها نیست، اما شرط آن، این است که نترسید و نترسیم و نترسانیم». مگر سردار بزرگ دل‌ها، از دل داعش و گروه‌های تکفیری، فرصتی به بزرگی حشدالشعبی و نیروهای مردمی نساخت و مجال همکاری‌های راهبردی تهران - بغداد - دمشق - بیروت را فراهم نکرد؟!

فروش سوخت به لبنان بنا به دلایلی که گفته شد حرکت بزرگ، به موقع و مهمی ‌است. علاوه بر آورده اقتصادی برای ایران، مشکلات بزرگی از کشور دوست یعنی لبنان را حل می‌کند. برای درک اهمیت این حرکت، کافی است مروری کنید اخبار چند ماه اخیر این کشور را که به گفته مقامات آن، با فروپاشی و سقوط، فقط یک قدم فاصله داشت و آن را بگذارید کنار گزارش اخیر پایگاه خبری «النشره» لبنان که نوشت:

«شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی کنونی در موفقیت مأموریت میقاتی شریک بود به‌ویژه پس از تحولاتی که در سطح مناقشه آمریکایی- ایرانی در صحنه لبنان رخ داد. مشخص بود که پس از اعلام آغاز خرید سوخت از ایران توسط حزب‌الله، واشنگتن در حال عقب‌نشینی است. براساس این قاعده که ادامه سیاست اعمال فشار منجر به افزایش نفوذ و ورود ایران به خط اقتصاد در لبنان خواهد شد».

۲- فضایی که در بند بالا تشریح شد، بازیگرانی دارد

یک طرف، غربزده‌ها به رهبری غرب، یک طرف مقاومت به رهبری ایران و سیدحسن نصرالله. بحران‌های پیچیده لبنان که داشت این کشور را به فروپاشی کامل می‌کشاند، ابتدا با یک بحران به ظاهر ساده «سیاسی» که رنگ و بوی اقتصادی داشت، از جانب طرف اول یعنی غربزده‌ها کلید خورد.

حدود ۱۳ ماه پیش سعد حریری، نخست‌وزیر غربزده پس از بازگشت از پاریس، و در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی و فساد استعفا کرد. فسادی که در دوران مسئولیت خود وی تشدید شده و اقتصاد و معیشت مردم لبنان را در تنگنا قرار داده بود. مسئول چنین وضعیتی، شده بود منتقد وضع موجود! با استعفای مغرضانه حریری، دولت «بی‌سر» در لبنان شکل گرفت تا به بحران اقتصادی این کشور، یک بحران سیاسی نیز اضافه شود.

تحریم‌های هدفمند غرب هم از راه رسیدند تا فشارها به مردم بیش از پیش اضافه شود. لبنان وقتی در آستانه انفجار قرار گرفت، بلافاصله یک راه‌حل غربی پیشنهاد شد: «حذف یا تضعیف جریان مقاومت به رهبری سیدحسن نصرالله، در قبال گشایش اقتصادی»! از آنجا که فلسفه وجودی مقاومت حزب‌الله، مبارزه با رژیم جعلی اسرائیل است، می‌توان نتیجه گرفت، سر نخ تمام این بازی‌ها در نهایت به رژیم صهیونیستی بازمی‌گشت.

۳- با کمی ‌اغماض می‌توان گفت آنچه در لبنان جریان داشت، شباهت‌هایی با آنچه در ایران رخ داد، دارد

فشارهای اقتصادی و تحریم‌های به اصطلاح فلج‌کننده شروع شد. بلافاصله بازیگران وارد میدان شدند. یک طرف غربی‌ها و غربزده‌ها که می‌گفتند مقاومت کافی است؛ و طرف دیگر، جریان مقاومت.

رفته رفته، عوامل وضع موجود هم منتقد وضع موجود شدند! راه‌حل هم ارائه دادند: دست‌کشیدن از مقاومت منطقه و تعطیلی توان هسته‌ای برای رفع تحریم‌ها و گشایش اقتصادی! فشارها که به اوج رسید، پیشنهاد استعفای رئیس‌جمهور وقت را هم مثل مدل رفتاری غربگراهای لبنان روی میز گذاشتند تا اینجا هم به چالش اقتصادی، یک چالش سیاسی اضافه شده و مثل لبنان به سمت بحران برود!

۴- برگردیم به کشتی‌های حامل سوخت

به جرات می‌توان گفت، این حرکت، نقطه عطفی در تحولات سیاسی ایران و حتی منطقه است. نباید فروش سوخت از سوی «ایران تحریم شده» به «لبنان تحریم شده» را، صرفا از زاویه اقتصادی دید. آورده سیاسی این نفتکش‌ها به مراتب بزرگ‌تر و بیشتر از آورده‌های اقتصادی آن است.

این کشتی‌ها دارند بزرگ‌ترین تیغ غرب به رهبری آمریکا یعنی تحریم‌ها را کند و بی‌اعتبار می‌کنند و بزرگ‌ترین نگرانی آمریکا دقیقاً همین نکته است. آنها نگران «رَوَند» شدن این حرکتند. حرکتی که ابتدا با فروش سوخت به ونزوئلا شروع شد و حالا در لبنان ادامه دارد.

آنها می‌دانند در صورت ادامه این روند، دیگر در دنیا کسی برای آنها ‌تَره هم خرد نخواهد کرد. اما چون قدرت سابق را ندارند، کاری هم نمی‌توانند بکنند. وضعیت افغانستان و افتضاحی که در این کشور به بار آوردند، وضعیتی را که آمریکا در آن قرار دارد، خیلی واضح نشان می‌دهد!

۵- پیش از این در همین ستون نوشتیم؛ سال‌ها پیش در جریان مصاحبه‌ای که با «پپه اسکوبار»، روزنامه‌نگار مطرح برزیلی داشتیم، وی نکته‌ای گفت با این مضمون که همه جای دنیا، عوامل غرب و غربگرا وجود دارند که همه چیزشان غرب است (نقل به مضمون). در ماجرای لبنان و ایران نیز حضور این غربگرایان را می‌شود به خوبی حس کرد.

چون «یک‌جور» فکر کرده و قبله آمال و آرزوهایشان «یک جاست»، بالطبع در مواجهه با مسائل مشابه، رفتارهای مشابهی از خود بروز می‌دهند. در لبنان، غربگرایان دست به کار شده و می‌گویند ایران به‌خاطر پول است که به ما سوخت می‌دهد، نه به‌خاطر دوستی و مسائل انسان‌دوستانه. اینجا در ایران نیز غربگرایان می‌گویند، ایران مفت و مجانی این سوخت‌ها را در اختیار لبنان قرار می‌دهد، در حالی که خودمان دچار مشکل هستیم.

مَخلص کلام اینکه، هر دو با فروش سوخت به لبنان و به‌طور کلی با حل مشکلاتِ کشورشان مخالفند! بله! باورکردنی نیست اما، در همین ایران خودمان، مدتی است یک بحران جدی یعنی «بحران واکسن» حل شده، اما غربگرایان به جای خوشحالی، عصبانی شده‌اند.

هر روز قصه‌ای بافته و به شکلی در تلاشند، رسیدن ایران به رتبه بالاترین‌ها در سرعت واکسیناسیون را تحت‌الشعاع قرار دهند. دیروز وزارت بهداشت اعلام کرد، ایران عزیز با وجود تحریم‌ها و تصویب نشدن FATF، به لطف «مدیریت میدانیِ» بحران و از همه مهم‌تر با وجود غربزده‌ها توانست در مقایسه با کشورهای اروپایی، رتبه سوم را در سرعت واکسیناسیون به دست آورد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 52
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • سید IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  66 14
  با یک تیر چند نشان زده شد! تحریم سوریه شکست، محاصره لبنان شکست، حزب اللّه لبنان قدرتر و عزیزتر شد، تحریم نفتی ایران خنثی شد، بزدلی و ترسویی صهیون ها نمایان شد، دولت لبنان تشکیل شد، جریان سعدحریری خوار شد، توطئه یانکی ها ضعیف شد!
  • حسام IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   10 29
   چه خیری برای ملت ایران داره ؟
  • محمد IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   34 8
   احسنت
  • IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   25 1
   وهمچنین شعار ما می توانیم اثبات شد . کسانی که می گفتند ایرانی ها فقط بلدندآبگوشت بزباش بخورند هم مفتضح شدند .البته می دانید که منظرم فقط اصلاح طلب های سبز و بنفشند .
  • مرصاد GB ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   1 14
   پنجشیر هم که آزاد شد خخخخخ
  • IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   4 9
   اصلا با این حرکت همه چی گل و بلبل شد
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  38 9
  تمام بدبختی های کشورهای منطقه از ناحیه ی غرب گدایان است. آنان که مفت و مجّانی رعیّت کدخدا هستند.
 • حکیم IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  13 2
  به حرکات اینطوری نیاز داریم... من فقط ازین میترسم که در جنگ نرم ، این پیروزی شیرین رو از دست بدهیم... باید حواسمان به مارهای ساحران باشد ...
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  21 28
  خدا کنه بعد از این همه عجله واسه واکسیناسیون بعد تزریق واکسن (چه ایرانی چه خارجی) تیتر نزنید این همه کشته با یه حرکت
  • محمد IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   24 15
   توهم همون ته مونده دولت روحانی و اصلاح طلب غربگرای بی وجود
  • ابطحی IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   3 4
   به محمد : خب راست میگه. یک واکسن حداقل 10 سال باید آزمایش خودش رو پس بده تا بعد بگن خب حالا همه بزنن. ما هنوز از عوارض جانبی این واکسن ها اطلاعی نداریم و البته زمانی هم از آن نگذشته تا بفهمیم. یک روز میایند و یک حرفی می زنند بعد که عوارض خودش را نشان داد با یک قیافه حق به جانب می گویند می خواستید نزنید. اگه این واکسیناسیون هم مثل برجام نشد...
  • IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   4 2
   11:18 بی وجود تویی که خودتو سپردی به دست مافیای ترس و تسلیم واکسن شدی من انقدر وجود دارم که اجازه ندم هر کسی با توسل به دروغ نتونه روم اثر بذاره که برم واکسن بزنم
  • IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   2 4
   ان شاء الله بزودی یه خبر بزنیم که در تیرانا اون همه کشته با یه حرکت!!! از همین حالا اونجا دنبال یه قبر دست دوم دو نبش باش!!؟ خخخخخ
  • IR ۲۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   1 3
   متوهم
  • IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   1 4
   اشرف همین کنار گوشتون بود
 • ناشناس IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  3 6
  اگر این محموله مال لبنان است چرا رفته بندر بانیاس سوریه تحویل شده ؟؟ و ضمنا این چه کاری است که فاصله 230 کیلومتری بین بندر بانیاس تا بعلبک را با 80 تا نفتکش حمل و ارسال کنین . خوب میبردین بندر صور یا صیدا !!!
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   2 9
   اوناش به تو نیومده، تو زودتر برو اون پیتزای مردمو تحویل بده سرد میشه، ادای صادر کننده های نفت رو در نیار!! خخخخخخخ
  • IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   8 2
   نفت خامه. باید تصفیه بشه. خود لبنان پالایشگاه نداره. باید در سوریه تصفیه بشه تا بره لبنان
  • IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   0 1
   ۱۵:۱۴ خیلی بی ادبی
  • ناشناس IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
   1 0
   به 15:14 تو چراقرصاتو بموقع نمیخوری ؟؟
 • محسن IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  5 9
  تا برجام امضا نشه تحریم نشکسته
  • IR ۰۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
   1 1
   برجام .....ت باعث شد قیمت دلار 10 برابر بشه
 • قاسم IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  7 7
  شما هم مفت و مجانی نوکر هستید
  • IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   2 3
   تو چطور؟ صهیونیست‌ها یا سعودی‌ها بابت این کامنتها بهت پول میدن؟؟!!
 • دلوافار IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  10 10
  فروش سوخت یا تقدیم سوخت بصورت کاملا مجانی و با خواهش؟
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   4 3
   فروش سوخت، سؤال بعدی!!!
  • کمیل IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   1 1
   سلام اولا سید حسن نصرالله بزرگوار خواست ازتاجران لبنانی که خارج ازلبنان هستن برای تامین سوخت برن ازایران سوخت بخرن وهزینشوبدن چندمیلیون لبنانی الان درخارج ازلبنان ساکنن واکثرا معادن درافریقا دارن وسرمایه دارن اگه ایرانی هستی خدا هدایتت کنه ودل مزیضتوشفابده واگه دشمن ایرانی خدا نابودتان بکند به لبنان می گن شمادارین الکی جونتونوبراایران فداکنین وبه ایران می گن ازبول شمادارن به لبنان میدن به عراق وسوریه هم می گن بول شمارومی دن ایران وبه ایران می گن بولتون می برن عراق وسوریه فقط یک لحظه فکرکنیدچرادشمن داره تفرقه می اندازه
  • IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   1 1
   یه کم پیشونیت رو گرم بگیر، شاید مغزت نرم‌تر شد. پولش نقد پرداخت شده .
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  14 7
  فان حزب الله هم الغالبون
  • IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   2 1
   احسنت
 • رضا IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  4 0
  کمک به دیگران خوب است بفکر ملنت گم شده خودتان هم باشید
 • mahdi IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  2 2
  این غربگرایان دارند میسوزند
 • مهراب IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  12 1
  خواهشمندم نگین "غرب گرا" یا "غرب زده" اینا مال قدیما بود! بفرمایین "غرب پرست"
  • IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   6 1
   کدخدا پرستان
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  4 0
  تورم و گرانی فراموش شد؟
 • مرتضی IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  16 12
  به من هم مفت بدن میگم خدا بده برکت
  • IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   10 7
   تو باید همین نفت را بریزی همون جایی که میسوزه
  • IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   2 1
   احسنت، فکر کن اون همه نفت برای چند سالش کافیه
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  1 0
  آره
 • منصف IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  9 4
  چه خبر از برکت ؟
  • IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   10 1
   خیلی عالی طوری که از کانادا برای واکسن برکت اومده اند ولی عده ای برای زائیدن به آنجا می روند
  • IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
   0 2
   چه خبر از مریم؟
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  2 2
  اف بر غربگراهای .....
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  2 1
  غرب گرا داریم تا غرب گرا ! یکی از غرب فقط روبوسی وبغل کردن با سگ را آموخته که این زیاد خطری به جز خودش برای دیگران ندارد ولی نوع دوم غرب گرا غرب گراهای سیاسی هستند که خطرناکند چون نفوذی هستند
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  2 2
  امروز اکثر مردم لبنان مشکلات کشورشان و تحریم ها را بخاطر وجود حزب ا... می دانند.
  • IR ۰۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
   1 0
   اگه حزب الله نبود که اسقاطیل همون سال 1980 لبنان را خاک فلسطین اشغالی میکرد و الان لبنانی وجود نداشت و اینا هم احتمالا تو یه بیابونی جایی تو اردوگاه چادرنشین بودند بهر حال رسم دنیا همینه باشند تا صبحشان بدمد
 • قربانی IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  4 1
  خوشبحال مشرق که در هپروت است.
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۴
  3 2
  تنها فایدش برای ملت ما این که خوشحال بشیم آمریکا رو شکست دادیم.همین!
 • IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
  0 0
  خیلی هم عالی
 • ناشناس IR ۰۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
  0 0
  به 15:27 قراره روز پنجشنبه محموله را به بعلبک برسانند . یعنی یک روزه کارهای تصفیه نفت خام انجام میشه ؟؟ ضمنا این محموله اصلا گازوییل است .
 • نصرالدین IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  ۱۲/۰۹ به خائنین به اسلام و کشور که از اربابان غربی دستور میگیرند تا بین مسلمانان و کشورهای مسلمان ومبارز اختلاف ایجاد کنند، غرب گدا میگویند نه غرب گرا.
 • سینا IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
  0 0
  اقتداریعنی این که ی جوری کردیم که به کشتی ای از بیخ گوششون رد میشه هم نمی‌تونن چپ نگاه کنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس