قالیباف

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی گفت: ما نیاز به قانون اجاره داری داریم تا مشکل مستأجران حل و فصل شود.

به گزارش مشرق، محمد باقر قالیباف در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۱ تیرماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح دو فوریتی کنترل و سامان دهی اجاره بهای مسکن اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی از ابتدای سال نگرانی جدی برای مستأجران داشت و این مسئله برای نمایندگان تبدیل به دغدغه شده بود که با تورم فعلی، مستأجران دچار مشکل می‌شوند و به همین دلیل طرح دو فوریتی کنترل و ساماندهی اجاره بهای مسکن را ارائه کردند.

وی افزود: طرح کنترل و سامان دهی اجاره بهای مسکن در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بررسی شد که البته زمان زیادی جهت بررسی این طرح صرف شد. از آنجایی که موضوع اجاره بهای مسکن در سطح جامعه تبدیل به یک موضوع حاد و مهم شده است، این مسئله در جلسه سران قوا نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

قالیباف تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی چهار ماده را پیشنهاد داده بود که در سران قوا روی آن بحث و تبادل نظر شد و در نهایت ماده یک و دو آن پیشنهادات به تصویب رسید. ماده یک درباره افزایش سالانه ۲۰ و ۲۵ درصدی اجاره بها و ماده دو درباره قراردادهای اجاره بود که هر دو ماده به تصویب رسید و ابلاغ شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در حال حاضر ما یک طرحی داریم که باید دو ماده دیگر نیز در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بررسی شود تا بحث مسکن به صورت اصولی در کشور پیش برود.

وی متذکر شد: همچنین مجلس یازدهم چندی پیش طرح جهش تولید مسکن را به تصویب رساند تا سالی یک میلیون مسکن ساخته شود که اقدام قابل توجهی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره قانون مالیات بر خانه‌های خالی گفت: مطابق با این قانون قرار بر این بود که دو میلیون خانه خالی و احتکاری وارد بازار مسکن شوند که البته لازم است بنده به وزارت راه و شهرسازی تذکر دهم بعد از یک سال از تصویب این قانون، صرفاً چند صد خانه براساس خوداظهاری شناسایی شده و از مالکان آنان مالیات دریافت می‌شود. وزارت راه و شهرسازی باید جدی تر این قانون را اجرا کند تا تأثیر آن را در بازار مسکن ببینیم.

وی افزود: در دوران کرونا تصمیماتی مبنی بر افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی میزان اجازه بها اتخاذ شد که باید بپذیریم این تصمیمات در شرایط مقطعی و بنابر اقتضاعات گرفته شد و تصمیمات دقیقی نیست. مجلس باید گام دیگری بردارد و قانون اجاره داری را به طور کامل به تصویب برساند و یک ضابطه‌ای در این زمینه به وجود آید.

قالیباف تأکید کرد: بنده طرح دو فوریتی کنترل اجاره بهای مسکن را به کمیسیون عمران مجلس ارجاع می‌دهم تا این طرح در کمیسیون مذکور چکش کاری شود و و وزارت راه و شهرسازی هم پیشنهاداتش را اجرایی کند. برای تصمیم گیری در این زمینه نباید عجله شود تا شاهد یک کار پخته و کارشناسی شده باشیم و قبل از زمستان امسال قانون اجاره داری به تصویب برسد تا دیگر شاهد مشکلات در این حوزه نباشیم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  10 0
  از خودروهای خالی که با پول بیت المال برای افزایش قیمت ها در پارکینگ های خودروسازان انبار شده مالیات می گیرید؟
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  12 6
  شما چکاره هستید که برای ملک خصوصی مردم قانون وضع می کنید؟ شما اگر راست می گویید به مستاجران پرداخت مالی از جیب دولت کنید نه از جیب صاحبخانه ها. بیشتر مالکان از این راه زندگی خود را می گذرانند
  • IR ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
   3 10
   چطوری که بامصالح واب وبرق وگازاین مملکت خانه ساخته شود وابونه باشد
 • IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  14 1
  مالیاتی بسته اند که از شدت بالا بودن بیشتر به مصادره شبیه است
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  3 0
  این(خونه های خالی ۱۷تاش دست غرضیه
 • IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  10 0
  چطوررویت میشود که اموال غیرشفاف مسئولین اشرافی راکه رهبرگفت معلوم کنیدتامالیات بدهند
 • دلیر IR ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  4 0
  واقعا در حیرتم
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  11 1
  آیا رویتان میشود دارایی نمایندگان را اعلام کنید؟
 • بافقی IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
  7 5
  خودتونو اذیت نکنید چکار مال مردم دارید؟ به شما چه ربطی داره؟
  • IR ۰۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   1 4
   کاری نداشته باشن تا فساد کنن بعدش هم ن مردم جزو مسئولین شوند؟
 • بافقی IR ۰۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  0 0
  مشرق جان چرا اصل دل نگرانی مارا سانسور کردی؟ مگه درد فقط اینه که تو نوشتی؟ بخدا بد کاری کردی. بذار اقایون به دل مردم برسند .همش نگن مستاجر . راستشو بگن اگه دنبال پول هستن بگن .....
 • DE ۰۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  4 1
  خانه برایشان بسازید نه اینکه به ملت زور بگویند دستتان را از جیب مردم و خانه دار بکشید بیرون در ماه دو میلیون خرید تعمیرات اسانسور و موتور برق و...میدهم که یک میلیون اجاره خونه بگیرم. شما اصلا از مکانیسم عرضه و تقاضا حالتان است. خجالت بکشید
  • IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   0 0
   یک میلیون اجاره کجا است بگو ما بدانیم
  • IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
   0 0
   یک میلیون اجاره کجا است بگو ما بدانیم
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  2 0
  گفتمان جالب و البته از روی استیصال
 • سید IR ۱۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۲
  0 0
  سلام بابا شهرداری میبایست با توجه به اطلاعات خود و ثبت اسناد خانه های خالی را شناسایی می‌کرد نه وزارت مسکن وشهرسازی
 • DE ۰۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۳
  1 0
  شما از خانه ها ی مصادره شده و نهادها مالیات بگیرید .
 • علوی IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  2 0
  هزاران خانه ویلائی درمناطق روستائی خالی است صاحبانش برای چند روزه تابستان درست کرده اند این اشرافی گری پدر کشوررا دراورده می دانید که یک ملیون ویلای خالی درروستاها چقدر هزینه کشوررا بالا می براد اگر می خواهید خانه ای 40 متری کفایت می کند برای سرزدن وصله رحم نه خانه ای 1000 متری برای ده روز درسال خدارا خوش نمی اید این طور کشور را نابود می کنید
  • IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   0 0
   آن زمینهای ویلایی ها را هم روستاییان به ده برابر قیمت دوسال پیشفروخته اند و بیشتر زمینهایشان هم مانده براشون ... چرا اونها قراره مالیات ندن روز به روز هم ارزش زمینهایشان بالاتر میرود.. همینطور قیمت دامها و و پنیر و کره و گوشت و میوه . .. + استفاده مفت از مراتع و آبهای زیر زمینی و سطحی .. کار در ادارات دولتی را هم اینها قبضه کردهاند...
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  چرا از روستاییانی که زمینهایشان ده برابر افزایش قیمت پیدا کرده اند و همینطور. کره و پنیر. و دامهایشان قیمتش پنج برابر شده مالیاتی اخذ نمیشود از آبهای زیر زمینی و مراتع هم مفت استفاده میکنند و مالیات هم نمیدهند سهام عدالت و نوک یارانه ها و تخفیفهای خدمات دولتی هم انجاست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس