گزارش وزارت راه از دستاوردهای حمل‌و نقلی و شبکه کریدوری کشور به رهبر معظم انقلاب

همزمان با پرپایی نمایشگاه توانمندی‌های داخلی در حسینیه امام خمینی(ره) گزارشی از آخرین وضعیت پیشرفت در صنعت حمل‌ ونقل و شبکه کریدوری کشور به رهبر معظم انقلاب ارائه شد.

به گزارش مشرق از وزارت راه و شهرسازی، در بازدید روز شنبه مقام معظم رهبری از غرفه وزارت راه و شهرسازی در نمایشگاه تولیدات داخلی، گزارشی از دستاوردهای حوزه ریلی از جمله روند تعداد ناوگان تولید و بازسازی شده در کشور و شکستن رکورد تعداد تولید و بازسازی سالانه در ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ و همچنین نهضت داخلی‌سازی صنعت ریلی شامل معرفی ظرفیت‌های موجود ساخت داخل قطعات در صنعت ریلی کشور نیز ارائه شد.

در این بازدید توضیح داده شد که در سامانه اینترنتی راه‌آهن، ۶۸۶۸ قلم قطعات مورد نیاز این صنعت بارگذاری شده که تاکنون ۴۷۳۳ قلم قطعه توسط ۳۸۰ شرکت در داخل کشور تولید شده است.

نهضت تعمیر و تأمین قطعات هواپیما

بنابراین گزارش در نمایشگاه توانمندی‌های داخلی در حسینیه امام خمینی(ره) در محضر رهبر معظم انقلاب در خصوص نهضت تعمیر و تأمین قطعات هواپیما توضیحات لازم داده شد.

تشریح روند طراحی و ساخت و بهره برداری از هواپیمای بومی، دستیابی به دانش «تست موتور هواپیما»، خودکفایی در تأمین دستگاه‌های ناوبری و کمک ناوبری زمینی، روشنایی باند، افزایش ۲۵ درصدی تعداد ناوگان هوایی فعال، توسعه خطوط پروازی و افزایش پروازهای بین الملل از دیگر موارد مطرح شده در این حوزه بود.

تکمیل ۵۶۱ کیلومتر خط ریلی تا سال آینده

بنابر این گزارش وضعیت کریدورهای ریلی و آزادراهی و استفاده از ظرفیت ترانزیت در کشور از موارد دیگر گزارش شده در این دیدار بود.

در این دیدار بیان شد که ۵۶۱ کیلومتر خط ریلی تا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد که سه مرکز استانی را به راه آهن متصل خواهد کرد و رشت به بندر کاسپین متصل می شود که این عملکرد یک و نیم برابر متوسط ساخت راه آهن در کشور است.

همچنین بهره‌برداری از ۲۹۳ کیلومتر از آزادراه‌های در حال ساخت کشور در برنامه قرار دارد که در این صورت دو برابر متوسط سالانه ساخت آزادراه کشور در سال آینده تحقق خواهد یافت.

امکان شناسایی سه میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه زمین ۲۵۰ متری

بنابر این گزارش در حاشیه بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه توانمندی‌های داخلی، تبیین وضعیت مسکن در کشور مبتنی به تعداد ازدواج های ۱۰ سال آینده، لزوم نوسازی بافت فرسوده و تعداد مستأجران کشورتحلیلی از شاخص های بخش مسکن ارائه شد.

در این بازدید بر نقش و سهم زمین در قیمت مسکن در ایران و تراکم بالای جمعیتی اشاره شد به طوری که در حال حاضر مساحت کل محدوده شهرها نیم درصد با در نظر گرفتن واحدهای تجاری، اداری و مسکونی است که اگر این به شش دهم درصد برسد این امکان وجود دارد که سه میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه زمین ۲۵۰ متری با هزینه صفر واگذار کنیم.

در ادامه این دیدار به سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن از جمله واگذاری زمین، طرح‌های خودمالکی و نوسازی بافت فرسوده و صنعت شهرها اشاره شد.

در بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه توانمندی‌های داخلی، «مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهر سازی و «میعاد صالحی» مدیر عامل راه آهن، «هادی عباسی اصل» معاون مسکن و ساختمان، «خیرالله خادمی» مدیر عامل شرکت ساخت و «محمدمحمدی بخش» رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، «داریوش امانی» رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و «علی اکبرصفایی» مدیرعامل سازمان راهداری نیز حضور داشتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس