کد خبر 1496767
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۴
فیلیمو و تلویکا

تلویکا آثار فیلیمو و رسانۀ ملی را بدون اجازۀ آن‌ها با توجه به ضعف قانون کپی‌رایت در ایران به طور گسترده بازپخش می‌کند، براساس برخی شواهد موجود تلویکا پوستۀ خارجی فیلیمو است.

به گزارش مشرق، مدتی است که نام سکوی تلویکا به دفعات توسط شبکه‌های ماهواره‌ای تکرار می‌شود. این سکو به ظاهر یک سامانه نمایش ویدئوی درخواستی (VOD) است که فیلم و سریال در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد اما آنچه تلویکا را متمایز می‌کند، محتوای آن است، مروری اجمالی بر محتوای این سکوی نمایش ویدئوی درخواستی نشان می‌دهد که عمدۀ آثار به نمایش درآمده توسط تلویکا آثار فیلیمو و رسانۀ ملی است! حتی بررسی تبلیغات این سکوی نمایش خانگی در شبکه‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که تلویکا برای تقویت و معرفی خود اغلب به پخش آثار فیلیمو اشاره می‌کند!

مرور تحلیل‌های موجود بر بستر فضای مجازی ، دو فرضیه محتمل را مطرح می‌سازد، گروهی از تحلیلگران معتقدند که تلویکا سکویی بدون ربط به داخل است که آثار فیلیمو و رسانۀ ملی را بدون اجازۀ آن‌ها با توجه به ضعف قانون کپی‌رایت در ایران به طور گسترده بازپخش می‌کند اما گروهی دیگر براساس برخی شواهد موجود این احتمال را مطرح می‌کنند که تلویکا پوستۀ خارجی فیلیمو است که در هماهنگی با مدیران گروه تجاری صباایده (مالک نشان تجاری فیلیمو) به فعالیت خود در کشور امارات به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

پشت پردۀ رابطۀ «فیلیمو» و «تلویکا» چیست؟

این گروه از تحلیلگران تلویکا که شرکتی ثبت شده در کشور امارات متحده عربی است را مجموعه‌ای تحت مدیریت مهدی یزدی‌زاده معرفی می‌کنند که سیاست‌گذاری هماهنگ با مجموعۀ صباایده در تهران دارد و علت عدم پیگیری قضایی نقض کپی رایت تولیدات فیلیمو توسط تلویکا را همین سیاست‌گذاری‌های هماهنگ دو مجموعه می‌دانند. هرچند فیلیمو تاکنون طی چند سال گذشته این رابطه را هیچگاه رسماً تأیید یا رد نکرده است اما تبلیغات پر حجم اینترنتی و ماهواره‌ای شده تا این روزها بار دیگر نام سکوی مذکور روی زبان‌های بیافتد.

پشت پردۀ رابطۀ «فیلیمو» و «تلویکا» چیست؟
محمدجواد شکوری مقدم مدیرعامل صباایده در پاسخ به پیام ما در فضای مجازی ضمن ارجاع موضوع به واحد روابط عمومی، در پاسخ به این سوال که تلویکا چطور در حال پخش آثار فیلیمو بدون حق کپی رایت است به توشتن این جمله اکتفا کرد؛ «تحلیل و تحقیق شما ناقص است برادر»

مسائل مطرح شده پیرامون تلویکا و فیلیمو و ارتباط آن‌ها، سبب شد تا از مدیران صباایده حقیقت ماجرا را پیگیر شود، محمدجواد شکوری مقدم مدیرعامل صباایده در پاسخ به پیام ما در فضای مجازی ضمن ارجاع موضوع به واحد روابط عمومی، در پاسخ به این سوال که تلویکا چطور در حال پخش آثار فیلیمو بدون حق کپی رایت است به توشتن این جمله اکتفا کرد؛ «تحلیل و تحقیق شما ناقص است برادر»

پشت پردۀ رابطۀ «فیلیمو» و «تلویکا» چیست؟
محسن حدادی مدیر روابط عمومی فیلیمو: در پاسخ به تماس اول و طرح این پرسش که ارتباط فیلیمو با تلویکا چیست و پخش آثار فیلیمو بدون کپی رایت در این سکو چه دلیلی دارد، صرفا عنوان کرد؛ "اینجوری نیست که بدون کپی رایت انجام شده باشد.

بعد از آن دو مرتبه با محسن حدادی مدیر روابط عمومی فیلیمو تماس گرفته شد، وی در پاسخ به تماس اول و طرح این پرسش که ارتباط فیلیمو با تلویکا چیست و پخش آثار فیلیمو بدون کپی رایت در این سکو چه دلیلی دارد، صرفا عنوان کرد؛ "اینجوری نیست که بدون کپی رایت انجام شده باشد، ضمن اینکه بخشی از مشکل ما مربوط به قوانین کپی رایت در داخل کشور است اگر کسی در یک کشوری سریال ما را پخش کند، خیلی امکان پیگیری آن وجود ندارد؛ چرا که پاسخ می‌دهند؛ شما که عضو کنوانسیون نیستید".

حدادی در پاسخ به پیگیری ضمن بیان اینکه به دلیل طرح موضوع مورد اشاره توسط برخی کانال‌های فضای مجازی، در این مقطع زمانی تمایلی به صحبت درخصوص پرسش ما ندارد، را به نشست رسانه‌ای ارجاع می‌دهد که بنا بود تا هفتۀ گذشته برگزار شود و درخواست می‌کند که موضوع در آن جلسه طرح شود، وی فقط به بیان این جمله اکتفا می‌کند که «یک بخش‌هایی از آن درست است»

پشت پردۀ رابطۀ «فیلیمو» و «تلویکا» چیست؟

واکاوی همین پاسخ‌های کوتاه مدیرعامل و مدیر روابط عمومی صبا ایده نشان می‌دهد که فرضیۀ گروه دوم ظاهراً به واقعیت نزدیکی بیشتری دارد؛ چرا که هردو مدیر صباایده تلویحاً وجود هماهنگی میان دو مجموعه را تأیید می‌کنند و موضوع نقض کپی رایت را مسئله‌ای جدی نمی‌دانند.

موضوع دیگری که فرضیه دوم را تقویت می‌کند، چالش‌هایی است که طی ماه‌های اخیر میان فیلیمو و نهادهای تنظیم‌گر داخل کشور شاهد بودیم، صباایده حتی بعد از این که براساس تقسیم کار انجام شده میان وزارت ارشاد و ساترا، مسئولیت نظارت بر سامانه‌های نمایش ویدئوی درخواستی به ساترا سپرده شد، چندان تمایلی به دریافت مجوز تولید و انتشار برای سریال‌ها و برنامه‌های خود نشان نمی‌دهد.

پشت پردۀ رابطۀ «فیلیمو» و «تلویکا» چیست؟

حواشی مربوط به محتوای سریال «رهایم کن» و طرحی برخی اظهارنظرها از سوی منتقدان فرهنگ و هنر مبنی بر ترویج علنی فحشا در این سریال بدون مجوز که در نهایت منجر به جمع‌آوری تبلیغات شهری آن شد، یکی از آخرین چالش‌های مدیران فیلیمو با تنظیم‌گران داخل کشور بود.

حال با توجه به وجود چالش‌های متعدد از این دست میان صبا ایده و تنظیم‌گران داخل کشور، بسیاری از منتقدان عرصۀ رسانه معتقدند که راه‌اندازی تلویکا می‌تواند راهکاری از سوی مدیران صباایده برای دور زدن فرآیند تنظیم‌گری ایران جهت ادامه فرآیند تولید و انتشار آثاری باشد که برخی از آن‌ها مانند «رهایم کن» کسب سود مالی را بیش از ارزش‌های فرهنگی ایرانی اسلامی مدنظر قرار می‌دهند.

پشت پردۀ رابطۀ «فیلیمو» و «تلویکا» چیست؟

بررسی دو فرضیه فوق توسط نهادهای تنظیم‌گر داخل کشور به طور قطع منجر به روشن شدن حقیقت خواهد شد اگر فرضیه دوم صحیح باشد، نهاد تنظیم‌گر باید راهکاری بیاندیشد تا دور زدن قانون با مدیریت مستقیم یا غیرمستقیم یک شرکت ثبت شده خارج از کشور به رویه‌ای مرسوم برای عدول از مقررات و ارزش‌های فرهنگی ایرانی اسلامی بدل نشود.

در پایان این گزارش خبرگزاری برنا بر اساس رسالت تولید و انتشار صحیح اخبار آورده است : این خبرگزاری آماده است تا توضیحات تفصیلی مدیران فیلیمو یا نهادهای ناظر در خصوص مدل ارتباط میان تلویکا و مجموعه صبا ایده را منتشر کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  25 0
  جریان غربگرا برای تغییر فرهنگ مردم اینگونه سرمایه گذاری و سازمانده هی کردن و نیروهای امنیتی در خواب خرگوشی
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  14 0
  مشکل از ارتباط مدیران این مجموعه با برخی آقایان سیاسی و امنیتی است.
 • وطنم IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  10 0
  تلویکا توی تبلیغات زیر ویدیوهای آپارات قبلا میومد. مال خودشونه دیگه. این که معلومه. درضمن اونو به عنوان راه در رو درستش کردند. اگر سریالی برفرض محاااااال اینجا توقیف بشه، اونجا برای خارج نشین ها پخشش میکنن.
 • IR ۲۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  11 0
  مالکان اینها توله کدام وزیر و وکیل و مدیر هستند که هرچه دلشان میخواهد میکنند
 • IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  8 1
  هرگز حاضر نیستم یک ریال به امثال فیلیمو بپردازم واقعا مردم ما ساده لوح هستند که به خاطر یه فیلم و سریال ، بعضیا رو هار می کنند!! و لعنت خدا بر مسئولانیکه با فیلیمو مماشات می کنند
  • وطنم IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
   6 0
   مردم عادی که زیاد اهل جستجو نیستند. تا میبینند زیرش نوشته دارای نماد اعتماد، یا زیر نظر جمهوری اسلامی یا دارای مجوز و ... دیگه مطمئن میشن.
 • IR ۰۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
  5 1
  از وقتی فیلیمو آمده آمار جرم و جنایت و سرقت و چاقوکشی، واعتیاد به سیگار و مواد مخدر و خیانت و فحشا و کلا همه جور فسق و فجور بالا رفته.... اگه میخواین به آمارها مراجعه فرمایید
 • رستم ایرانی IR ۰۴:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
  7 0
  پول های کثیف صهیونیستی و امریکایی ارتباط این وحوش با نهادهای اطلاعاتی غرب و شرق کشف شود
 • IR ۰۵:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
  5 0
  چقدر راحت در ماهواره تبلیغ می کنند ، در ایران موضوعات ضد ایرانی میسازند و در دنیا برای مخاطب خودشان پخش میکنند با هم با پول مردم!! چه سیکل فاجعه و تاسف اوری دارد این فیلیمو و سایر هم خانواده هایش ... .
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
  1 0
  یعنی فیلمهای شهوترانی و اندلس سازی به هر ترتیب باید در دسترس باشد . تلویکا یا اندلسیکا
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
  4 0
  من توی انیمیشنهای بزرگسال ژاپنی که توی فیلیمو دیدم، صحنه‌های در حد ۱ ثانیه‌ای به شدت جنسی دیدم. مثلا یک نمونه، وسط چهارتا صحنه که مثلا توی تخیل یارو داره مرور میشه و توهم گونه است یهو چند صحنه پورن ظاهر میشد. من خیالم راحته که دوبله است، میومدم توی فیلیمو... نه دوبله ش خوبه و نه سانسورش. چرا دولت کاری نمیکنه؟؟؟؟؟؟؟ پولشم که با سوء استفاده از حمایت دولتی داره از حلقوم مردم میکشه بیرون.
 • سهیل IR ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
  0 0
  عزل وزیر فرهنگ و اقتصاد که درگاه بانکی برای فیلیمو قرار داده
 • وطنم IR ۲۱:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
  0 0
  مشرق جاااان: لطف میکنید یه گزارش یا پرس و جو کنید که این آقای شکوری مقدم چطوری و طبق چه دسترسی هایی توانسته اخباری منفی که درباره او نوشته شده را از سطح فضای اینترنت پاک کند؟ مثلا وقتی در مورد محکومیت ایشان جستجو میکنم به سایت های برخورد میکنم که وقتی آنها را باز میکنم با خط قرمز نوشته است: این پست توسط کارگروه مصادیق مجرمانه حذف گردیده است! مگه این کیه که اینقدر نفوذ داره؟
 • IR ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۱
  0 0
  به عنوان مصرف کننده فیلیمو میگم که واقعا وضع خرابه منتهی اینها کسانی رو دارن که نمیشه باهاشون طرف شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس