نیوزویک: شکست آمریکا مقابل بلوک شرق در اقناع افکار عمومی

نشریه نیوزویک در تحلیلی عنوان کرده است: آمریکا این روزها شکست‌هایی پیاپی در برابر روسیه و چین متحمل می‌شود و نمی‌تواند سایر کشورها را با دیدگاه‌های متناقض خود اقناع و همراه کند.

به گزارش مشرق، راهبرد معاصر نوشت: نشریه نیوزویک در تحلیلی عنوان کرده است؛ ایالات متحده در تقابل با روسیه و چین در همسو کردن سایر کشورها با دیدگاه‌هایش شکست خورد و این را می توان از نتیجه بررسی چندین دور رأی گیری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد دریافت.

طبق بررسی و تحلیل سه دهه الگوی رأی گیری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ایالات متحده همواره در برابر روسیه و چین شکست خورده و نتوانسته است سایر کشورها را با دیدگاه های خود همسو کند.

این تحلیل در حالی انجام می شود که به نظر می‌آید ایالات متحده به طور فزاینده‌ای در تضاد با سایر کشورهای بزرگ مجهز به سلاح هسته‌ای در جهان است. چه اینکه رشد چین ممکن است این کشور را به عنوان قدرت نظامی برجسته در شرق آسیا و شاید فراتر از آن در جایگاه رقیب اصلی ایالات متحده قرار دهد. روسیه و چین دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند و مداوم هژمونی آمریکا را پس از جنگ سرد به چالش می‌کشند.

دیمیتری نورولایف، یکی از پژوهشگران و استادیار دانشکده علوم کاربردی و فناوری دانشگاه آریزونا گفت، روسیه و چین به بخش‌های وسیعی از جامعه بین‌المللی به ویژه در جنوب جهانی نزدیک شده‌اند.

تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به الگوهای رأی‌گیری مجمع عمومی سازمان ملل متحد به وسیله نورولایف و یکی از همکارانش از دانشگاه تافتس (شهر مدفورد ایالت ماساچوست) در بیش از یک هزار و ۵۰۰ مورد میان سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ نشان می دهد روسیه و چین در بیشتر موارد با ایالات متحده اختلاف نظر داشتند که در ۸۶ درصد موارد مواضع روسیه و چین برتری داشت.

در سال ۱۹۹۷، چین و روسیه اعلامیه مشترک جهان چندقطبی و استقرار نظم بین‌المللی جدید را تصویب کردند که در آن به پیگیری ایجاد نظم نوین جهانی مبتنی بر احترام به حاکمیت و حق هر کشور برای انتخاب مسیر توسعه مستقل متعهد شدند. در فوریه ۲۰۲۲، چند هفته قبل از جنگ اوکراین، مسکو و پکن بیانیه مشترک دیگری صادر کردند و دوباره به تبلیغ جهان چند قطبی پرداختند و تأکید کردند، کشورها نباید معیارهای دموکراتیک خود را بر دیگران تحمیل کنند.

نورولایف گفت: در سال های اخیر ظرفیت های چین و روسیه به وسیله عضویت در گروه هایی مانند بریکس، سازمان همکاری شانگهای و «گروه۷۷» شامل اقتصادهای نوظهور جهانی تقویت شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۳
    0 0
    وظیفه تک تک شما روسگدایان وطنی به عنوان سگهای کاخ دربار کرملین جانفشانی در راه ارباب پوتین است در نبود پریگوژین رهبر واگنر به جبهه های جنگ اوکراین و روسیه بشتابید و به عنوان مدافعان کرملین بجنگید و به درک واصل شوید که اگر خدای نخواسته شکستی برای روسیه در این معرکه حاصل شود هیمنه ارباب برای مدت های طولانی و شاید همیشه به باد فنا خواهد رفت و بی سرپرست خواهید شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس