وزیری که صادرات نفت را به صفر رساند دیگران را دروغ‌گو خواند

وزیر سابق نفت اخیرا مدعی شده است که آمارهای مربوط به افزایش صادرات نفت ایران دروغ است ،انگار که همه موسسات معتبر خارجی و شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها دروغ‌ می‌گویند.

به گزارش مشرق، طبق آمار موسسات معتبر خارجی، صادرات نفت ایران با روی کارآمدن دولت سیزدهم بیش از ۲ برابر شده است. تغییر رویکرد فروش نفت به بازارسازی و گسترش تعاملات با چین و معطل نماندن برای به سرانجام رسیدن یا نرسیدن مذاکرات از جمله دلایل موفقیت در این حوزه بوده است.

طبق آخرین گزارش موسسه کپلر و ورتکسا (تصویر ۱)، میزان صادرات نفت ایران در ابتدای دولت سیزدهم حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزار بشکه در روز بوده است و این عدد در ماه می سال ۲۰۲۳ به ۱.۶ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

وزیری که صادرات نفت را به صفر رساند دیگران را دروغ‌گو خواند

طبق آمار تانکر ترکرز (تصویر ۲) نیز صادرات نفت و میعانات گازی ایران در ۲۰ روز ابتدای ماه گذشته میلادی به ۲.۲ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. البته تانکر ترکرز در پایان ماه آگوست (تصویر ۳) رقم صادرات نفت ایران در این ماه را بیش از ۱.۸۵ میلیون بشکه در روز اعلام کرد.

وزیری که صادرات نفت را به صفر رساند دیگران را دروغ‌گو خواند

در مجموع طبق آخرین گزارش تانکر ترکرز، میانگین صادرات نفت ایران در سال جاری میلادی به بیش از ۱.۴ میلیون بشکه در روز رسیده است.

وزیری که صادرات نفت را به صفر رساند دیگران را دروغ‌گو خواند

* صادرات نفت ایران به چین با امضای سند همکاری ۲۵ ساله ۳ برابر شد

افزایش رقم نقطه‌ای و میانگین صادرات نفت ایران به خوبی در آمار میزان فروش نفت به چین به عنوان بزرگترین واردکننده نفت جهان نیز مشخص است. بلومبرگ با انتشار نموداری از موسسه کپلر (تصویر ۴) نوشت ایران امسال صادرات نفت خود را افزایش داده زیرا از نظر ژئوپلیتیکی قوی‌تر شده است و بیشتر محموله‌ها به چین می‌روند. طبق آمار کپلر، بزرگترین واردکننده نفت جهان در ماه گذشته حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز نفت خام از ایران وارد کرده است.

وزیری که صادرات نفت را به صفر رساند دیگران را دروغ‌گو خواند

بررسی میانگین صادرات نفت ایران به چین طبق آمار کپلر (تصویر ۵) نشان می‌دهد که میزان فروش نفت به این کشور به حدود یک میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۳ رسیده است که این رقم بیش از ۳ برابر سال ۲۰۲۰ بوده و ۳۰۰ هزار بشکه از میزان فروش نفت به چین در دوره اجرای برجام بیشتر است.

آژانس بین‌المللی انرژی نیز در گزارش خود با عنوان «نفت ۲۰۲۳» در ژوئن سال جاری نوشت: با وجود محدودیت‌های مالی سخت، ایران موفق شد تولید نفت خام خود را حدود ۱۴۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد و به نظر می‌رسد تهران فروش سریع نفت به چین را که از سه ماهه سوم سال گذشته حدود ۱ میلیون بشکه در روز بوده، حفظ کرده است.

وزیری که صادرات نفت را به صفر رساند دیگران را دروغ‌گو خواند

نمودار صادرات نفت ایران به چین (تصویر ۵) به خوبی نشان می‌دهد که بعد از امضای سند همکاری ۲۵ ساله با چینی‌ها، رقم فروش نفت ایران افزایش چشمگیری داشته و از ۳۲۴ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ به ۹۹۱ هزار بشکه (حدودا یک میلیون بشکه) در ۲۰۲۳ افزایش یافته است.

*دست رد چین به درخواست آمریکایی‌ها برای ممانعت از خرید نفت ایران

دولت چین درحالی مجددا به خریدار اصلی نفت ایران تبدیل شده است که آمریکایی‌ها فشارهای مختلفی برای جلوگیری از صادرات نفت ایران به چین انجام داده و می‌دهند. رابرت مالی، نماینده ویژه سابق ایالات متحده آمریکا در امور ایران (تصویر ۶) بهمن‌ماه گذشته در مصاحبه‌ای با بلومبرگ گفته بود: «چین مقصد اصلی صادرات غیرقانونی ایران است و گفت‌وگوها برای منصرف کردن پکن از خریدها تشدید خواهد شد».

وزیری که صادرات نفت را به صفر رساند دیگران را دروغ‌گو خواند

البته اخبار متعددی از فشار آمریکا بری جلوگیری از خرید نفت ایران توسط چین در رسانه‌ها وجود دارد. مهر ماه سال ۱۴۰۰ رویترز در خبری اختصاصی به نقل از مقام‌های آمریکایی و اروپایی گزارش داده که ایالات متحده به صورت دیپلماتیک در خصوص کاهش خرید نفت خام ایران با چین تماس گرفته است. یک مقام ارشد آمریکایی که به دلیل حساسیت این موضوع خواست نامش فاش نشود، گفت: ما از خریدهای نفتی شرکت‌های چینی از ایران آگاه هستیم. با این حال، ما به صورت دیپلماتیک با چینی‌ها به عنوان بخشی از گفت‌وگوی خود در خصوص سیاست ایران برخورد کرده‌ایم و فکر می‌کنیم به طور کلی، این روش موثرتری برای رسیدگی به نگرانی‌های ما است.

در پاسخ به این اظهارات مقامات آمریکایی برای جلوگیری از همکاری چین با ایران در موضوع صادرات نفت، هوآ چوانیینگ سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار داشت: چین و ایران همواره با رعایت اصول برابری و منفعت متقابل، رابطه برد-برد و تجاری‌سازی همکاری کرده‌اند. چین قاطعانه با هرگونه تحریم یک جانبه مخالف است و از ایالات متحده می‌خواهد تا در اسرع وقت از اعمال قوانین داخلی خود در خصوص تحریم‌های یکجانبه ایران بر نهادها و اشخاص طرف ثالث دست بردارد.

*وقتی رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز ادعاهای شاذ زنگنه را رد می‌کنند

اما روز گذشته بیژن نامدار زنگنه وزیر سابق نفت در اولین مصاحبه خود بعد از واگذاری سکان وزارت نفت در اظهارنظری عجیب درباره اعداد و ارقام ارائه‌شده توسط دولت سیزدهم و اینکه درآمد نفتی در حال حاضر در سقف خود قرار دارد گفت: گویا دروغ برای مسئولان دولت سیزدهم مالیات ندارد. این دروغ‌ها هر چقدر هم بزرگ باشند، باز هم مالیات ندارند. اکنون در مورد آمار مربوط به فروش و صادرات نفت ایران هم فقط دروغ می‌شنویم. بدون احیای برجام هم می‌توان صادارت نفت را بالا برد، اما بدون توافق با آمریکا این امر شدنی نیست.

وزیر سابق نفت در این مصاحبه عنوان می‌کند که اعداد و ارقام اعلام شده درباره افزایش صادرات نفت ایران، دروغ‌هایی است که توسط دولتمردان فعلی عنوان می‌شود، درحالیکه گزارشات متعدد خارجی خبر از جهش تولید و صادرات نفت ایران داده‌اند و نمی‌توان همه موسسات خارجی از جمله کپلر، ورتکسا، تانکر ترکرز، آژانس بین‌المللی انرژی، اداره اطلاعات انرژی آمریکا، اویل پرایس، بلومبرگ، رویترز، موسسه SVB و پترولجستیک را متهم به دروغ‌گویی کرد.

نکته دیگر اینکه، بیژن نامدار زنگنه بعد از دروغ خواندن افزایش صادرات نفت ایران در ادامه می‌گوید که بدون توافق با آمریکا امکان افزایش صادرات وجود ندارد. جهش صادرات نفت ایران به قدری موضوع روشنی است که رسانه بامداد نو (نزدیک به اصلاحات) در ادامه می‌نویسد: با توجه به توضیحات زنگنه، اکنون از دولت انتظار می‌رود در کنار طرح ادعاهای بزرگ، به این پرسش هم پاسخ دهد که آیا توافق پنهانی با آمریکا صورت گرفته است؟

وزیری که صادرات نفت را به صفر رساند دیگران را دروغ‌گو خواند

یعنی این رسانه اطلاح‌طلب در ادامه، ادعای نخست زنگنه مبنی بر دروغ بودن جهش صادرات نفت را رد می‌کند! و سعی کرده این اتفاق را به توافقی خیالی بین ایران و آمریکا نسبت دهد. در واقع ادعای وزیر سابق نفت به قدری دور از واقعیت بود که رسانه‌های جریان اصلاحات نیز آن را تکذیب کرده‌اند.

*فراموشی زنگنه از افزایش صادرات نفت ایران بدون توافق در اواخر دولت دوازدهم

اما درباره ادعای دوم وزیر سابق نفت مبنی بر عدم امکان صادرات نفت بدون توافق با آمریکا چند نکته مطرح است. طبق آمار موسسه کپلر (تصویر ۸) قبل از شروع به کار دولت سیزدهم، در دوره وزارت بیژن زنگنه نیز با ایجاد زیرساخت و شبکه ضدتحریمی فروش، صادرات نفت ایران افزایش یافت و از حدود ۲۵۰ هزار بشکه در ژوئن ۲۰۲۰ به ۸۵۰ هزار بشکه در مارس ۲۰۲۱ رسید و سپس با رقم ۶۵۰ هزار بشکه تحویل دولت سیزدهم شد.

سوال اینجاست که اگر بدون توافق با آمریکا نمی‌توان نفت فروخت، پس چگونه در اواخر دولت قبل و در دوران وزارت شخص آقای زنگنه این اتفاق رقم خورده است؟ افزایش صادرات نفت در اواخر دولت قبل و بدون توافق با آمریکا، ادعای وزیر سابق نفت را رد می‌کند.

وزیری که صادرات نفت را به صفر رساند دیگران را دروغ‌گو خواند

*با وجود ۲۲۳ تحریم نفتی جدید، صادرات نفت ۴ برابر شد

در دولت سیزدهم نیز تاکنون نه تنها تحریمی علیه ایران در حوزه صادرات نفت برداشته نشده است بلکه طبق گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا (تصویر ۹) از ماه می سال گذشته میلادی تا ژوئن امسال، دولت بایدن ۲۲۳ تحریم نفتی جدید علیه شبکه فروش نفت ایران شامل شرکت‌ها، افراد و نفتکش‌ها اعمال کرده است.

وزیری که صادرات نفت را به صفر رساند دیگران را دروغ‌گو خواند

با وجود این ۲۲۳ تحریم جدید نفتی، رقم صادرات نفت ایران طبق آمار کپلر به صورت نقطه‌ای در بازه زمانی اعلام شده از حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز به ۱.۶ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و ۴ برابر شده است.

جواد اوجی وزیر نفت از افتتاحیه هفدمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست با اشاره به تداوم تحریم‌های آمریکا می‌گوید: ادعا می‌کنند که آمریکا به ایران برای فروش محصولات نفتی چراغ سبز نشان داده، اگر اینطور است پس چرا مدام نفتکش‌های ایران را توقیف می‌کنند و شرکت‌های ایرانی را تحریم می‌کنند تا نفت نفروشیم. نخیر دوستان؛ آمریکایی‌ها نمی‌توانند جلوی مهندسان نفت ایران را بگیرند. یک زمانی آنها تعیین تکلیف می‌کردند که ایران چقدر نفت تولید کند ولی آن دوران دیگر گذشته است.

در مجموع به نظر می‌رسد اظهار نظر وزیر سابق نفت در رد افزایش صادرات نفت ایران و دروغ‌گو خواندن همه رسانه‌ها و موسسات خارجی بیشتر ناشی از کارنامه ضعیف وی در موضوع صادرات نفت باشد، وزیری که در دوران خود حتی در برخی روزها رقم صادرات نفت کشور را با عدم انتخاب راهبرد درست به صفر رساند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 64
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  19 23
  وقتی چیزی که ملی هست و برای عموم هست رو نتونی نزدیک به ارزش واقعیش بفروشی. نه تنها فروشش دروغ است بلکه خیانت در امانت هم محسوب میشه
  • هوشنگ IR ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   9 1
   یعنی شما دو حالت را تصور می کنی: کلا نفت را نفروشیم و منتظر اجازه آمریکا بمانیم و در تامین مایجتاج مردم، مرتبا پول چاپ کنیم یا اینکه همان نفت را بدون توافق با آمریکا ده درصد زیر قیمت بفروشیم و مرتبا پول چاپ نکنیم و زیرساختهای مملکت رو درست کنیم حال شما می گی باید حالت اول باشه و حالت دوم، خیانته!! میگم زیاد پنیر نخور خنگ می شی. همراش کمی سیاه دانه هم بخور
  • حاجی از سه راه جوبشور قم IR ۲۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   4 6
   اینا نمیفهمن مدیونی چی هست
  • IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   4 1
   چوبشور تو دوباره سروکله‌ت پیدا شد؟
  • ثریا IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   0 0
   این را به زنگنه و دولت تبخیر امید بگویید: سال های 90 91 کارگر ساده روزی 20 تا 30 هزار تومن ( 20 تا 30 یورو در آن زمان) درآمد داشت معادل 1 تا 1.5 میلیون سال 1402، روحانی چه بر سر حقوق و دستمزد کارگران آوردی که الآن کارگر ماهر هم نمیتونه روزی 10 هزاری سالی نود معادل 500 هزار تومنی سال 1402 درآمد داشته باشه دولت تبخیر امید مردم شما قضاوت کنید چه کسی دشمن ملت بوده؟ 500 هزار تومنی سیاست دولت برجام و مذاکره و سازش و دوستی معادل 10 هزار تومنی سیاست دولت ما اسرائیل را نابود میکنیم
  • محسن IR ۰۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
   0 0
   پس چرا نمیفرمایید بخاطر بازی ایران و شرکا قیمت نفت بالا رفته. چرا فقط در دوره دولت هایی که التماس غرب نمیکنن قیمت نفت میره بالا ؟؟؟؟
 • فرزاد IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  48 13
  ضربه ای که دولت اصلاح طلب نفاق روحانی طی۸سال به ایران زد آمریکا و اسراییل نزدند منافقین ازکفاربدترند.
  • IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   11 1
   حرف حساب که احسنت داره
  • امیر IR ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   10 0
   شروع نفاق در اسلام توسط منافقین مسلمان نما و حتی نماز شب خوان، بعد از بالا رفتن دست آقا امیر المومنین توسط خاتم الانبیاء در روز غدیر شروع شد و هر روز بیشتر نمایان می شود.
  • محمد IR ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   9 1
   دکتری قلابی حسن از انگلیس نشان می دهد که مامور آمریکا وانگلیس بودند بنابراین باز هم هرچه فریاد داریم بر سر آمریکا بکشیم
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   2 5
   ضربه ای که شما مثلاً در این دو سال به کشور زدید در 38سال که هیچ در380سال. به کشور وارد نشده. لطفاً سرتون رو از زیر برف در بیاورید.
  • IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   3 4
   گذاشتن بدبخت کارکنه
  • IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   1 5
   وضعیت دلار و معیشت مردم خودش گویای همه چیزه نسبت به دولت روحانی چند برابر داغونتر شده.حداقل دولت روحانی ادعای جهادی بودن و پاکدستی نداشت
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  5 8
  شما هم صادر میکنید با نصف قیمت و علاوه بر آن چرا گشایشی در اقتصاد ایجاد نمیشه
  • IR ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   7 1
   فعلا که داره جای گشایشی که تیم لیبرال مسلک حسن کلید درست کرده بود رو پر میکنه
  • IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
   1 0
   خوب مردم را مثل خودت آقا فرض کردی حالا ما هشت سال دیگه با شکم خالی خوشحال باشیم که این دولت دارد خلاء اون دولت را پر می کند
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  13 4
  حق با وزیر سابق نفت است که اگر نبود تا حالا به خاطر ترک فعل و کلی ایراد دیگه صد باره دادگاهی شده بود و حداقل تو چهل تا دادگاه هم محکومیت قطعی، پس نتیجه حق با دروغگویی است که کسی باهاش کاری نداره 😏
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  13 3
  سرباز آمریکایی، برازنده ی زنگنه
 • ......... IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  4 1
  آخه کوتوله سیاسی کور که نیستی ببینی تزریق بودجه به طرحهای زمین مانده بدون استقراض و پاک کردن گند بانک مرکزی سابق در چاپ پول و ... همه آمار خارجی و داخلی هم دروغ بگن باید چشماهی رو باز کنی و اینا رو ببینی .... ثبات قیمتها رو ببین.... کفتار گمشو و حقوق بازنشستگی و بقیه نون دونی هاتون رو بچسب و دست از سر مملکت بردار. دوتا رئیس جمهور بیسواد توی داغون و مشنگ رو کردن وزیر بس نبود حالا باز از گنجینه علوم بی انتهایتان باز افاضه ی بودار میفرمایی که تورو خدا منم بازی. بخواب بقیه بیدارن. تازه داریم جون میگیریم باز سر و کله تو و اون نوبخت و دارودسته شما پیدا شد. ملیجک واسه اروپاییها و عربده کش برای داخلی ها. گمشو مشرق خیلی به درد نخوری اگه سانسور کنی
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 1
  فقط بیژن نامدار بلد نیست دروغ نگه
 • ali IR ۱۷:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  3 1
  این وزیر سابق ،وزیری که در یکی دیگه از دولتها خلاف ازش روشد اما بوسیله قدرت ماست مالی کردند واقعا ساده ست.یکی به این بابا بگه تو که وزیر برند بودی اگر هم این امارها دروغه تو بگو راسته حتی بیشتر هم هست و دولت سیزدهم درامدش خوبه چرا بداد مردم نمیرسه و از این خالزنونک بازیها .نه اینکه بگو نه دولت سیزدهم درامد نداره. واقعا حقیقت داره که در قران میگه من دشمنان مومنین را از ...ها می افرینم.در امد دولتن سیزدهم گیریم دروغ اون چکهای کذایی میلیاردی هم دروغ که اون زمان اره.
 • مجد IR ۱۷:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  17 2
  زنگنه مثل عامل انگلیس عمل کرد مخصوصا در موقع برداشتن کارت بنزین خدا اورا لعنت کند
 • IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  1 12
  نفروختن سرمایه ملی خیلی بهتر از فروختن با یک چهارم قیمت اونم به التماس و خواریه، اصول گراها فقط چشم مشکل بین دارند، خبری از راهکار موثر حل مشکل نیست
  • حمیدرضا IR ۰۲:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
   0 0
   غربگدا یان سفیه که جز خیانت چیزی بلد نیستند بهتره لال شوند! فاز11میدان عظیم گازی پارس جنوبی وداستان پرغصه لو دادن اطلاعات سری مخزن فاز 11 توسط توتال به قطر برای روسیاهی خاتمی وروحانی و زنگنه کفایت میکنه!راستی ازپرونده کرسنت چه خبر؟؟
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  4 1
  وقتی این خائنین منافق صفت را محاکمه نکردید ، وقاحتشان از قبل بیشتر شده و هر روز اراجیف بیشتری می بافند اصلاحات بازوی صهیونیسم در ایران است
 • عبدالله IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  3 1
  خوب کار نداره. هر چه نفت صادر شده طبق مستندات مشخص و ثبت شده . اگر زنگنه حرفش رو اثبات نکرد به علت اتهام زدن و مزخرف گویی و تشویش اذهان باید مجازات و در ملاء عام شلاق بخوره.
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 0
  ماله کشی هم بلد نیستی
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  3 1
  این مردک دروغگو و دارودسته اش ۸ سال مردم را سر کار گذاشتند حالا هم با قیاس به نفس دیگران را دروغگو می نامد
 • حسن IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  3 1
  زن گنه خاموش باش
 • IR ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  3 1
  اشکالی نداره.وقتی خیانت های زنگنه لاپوشانی می شه وخبری از محاکمه نیست.باید هم ایشون قیافه حق به جانب بگیرند.اینجا در این کشور متاسفانه خیلی از تاریخ زمان حضرت علی تکرار می شه. خائنین ومقصرین واقعی در پناه مصونیت جهل مردم قرار دارند‌.اشعث بن قیس ها ابو موسی اشعری ها تکرار می شوند.با اسم‌های جدید خاتمی روحانی زنگنه وووو
 • بینام IR ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  4 1
  وزیر نفت بود برای کارمندان نفت هیچ کاری نکرد. خدا لعنت کنه اونهایی که باند بازی حزب بازی می‌کنند و نفرات خودشون میارند سرکار وگرنه این آقا برای نفت کشور چکار کرد چند تا پالایشگاه ساخت ؟ هیچی
 • عبدالعلی گل بابا نژاد IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  1 3
  ای صد رحمت به آن دولت ومدبران که در ان کمبود فروش نفت به قول این دولت البته که یک کلمه حرف با عمل نزده لااقل در آن دولت ما واسه زندگی خانه نفروختیم همه چیز ارزان وفراوان الان که شما این همه نفت ودرامد من بازنشسته گرسنه واسه زنده ماندن نه زندگی مجبور شدم تنها سر پناه خودم فروختم. خجالت داره این همه یکطرف خبر دروغ که میزارید .التماس دعا
 • عبدالعلی گل بابا نژاد IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 0
  هیچ ضرر روحانی نزد این رییسی وتیم دولت فعلی که در سال تورم واقعی سالانه بالا ۱۲۰۰درصد مردم گرسنه جان به لب شده بینوایان تاراج رفته از دست حاکمیت هستن.
 • حسین زاده IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  4 1
  دولت دوازدهم ونعمت زاده و دخترش باید محاکمه بشوند چرا کسانی که جامعه را تا سقوط کشاندن آزادانه در حال گردش هستند
 • ح ع IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  1 2
  دیگر دروغ شما ها رنگی نداره اگر صادرات ۳ برابر شده چرا دلار کمتر نشده یا دروغ میگویین یا دزد هستین اگر الان دلار ۱۲ هزار بود حرف شما درست واسه واردات ماشین هم ارز ندارین !!!!! اتاقی دارم پر از چوب چوبی ندارم دستم بگیرم !!! اگر داشتی میگرفتی پنیر ۱۵ هزاری هم کردین ۸۱ هزار تخمرغ هزاری ۴ هزار عجب !! سفره مردم از کوچکی ........
 • سید فروزان CH ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  3 1
  وقتی نسبت به خیانت این شخص در قرار داد کرسنت محاکمه ای انحام نشد و نسبت به سو مدیریت دادگاهی نشد و نسبت به قرار داد گاز ترکمنستان (عدم پرداخت) باز خاستی نشود ، طبیعی است که کماکان زبانش دراز باشد ،ضمن اینکه در همین مصاحبه حرم انجام داده ، نسبت درغگو زدن به رییس جمهور و دولت حرم است ، باید ثابت کند وگرنه بکنند در طویله این شخص را .
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 1
  وقتی مسول بازخواست نشه همین میشه عین وزارت نفت وزارت راه دوران اخوندی
 • سید فروزان CH ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 1
  یکی دیکه از سرمایه های رژیم اشغالکر همین شخص خائن است،
 • علی IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 1
  باسلام ، بیژ زنگ بزرگترین اختلاس گران دنیا می‌باشد کافر همه را بکام خیش پندارد
 • علیرضا IR ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  1 0
  البته کشور میلیون ها بشکه نفت در سه سال اخر دولت روحانی در روی اب های ازاد ودر انبارهای شناور داشت که به خاطر تحریم های ترامپ قادر به فروش ان نبود و بعد از ترامپ ودر دوره بایدن قانون مجلس کار فروش نفت را کند می کرد ای کاش کشور به سطحی برسد که موافقت یا مخالفت سیاسیون وجناح های کشور پیرامون یک موضوع صرفا به خاطر منافع مردم ومصالح کشور باشد ونه چیز دیگر
 • IR ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  3 1
  گروهک اصلاح طلب .بجز خیانت هیچ چیزی برای ما نداشتن
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 1
  نتیجه سستی قضایی در پاسخگو کردن مسئولان بد عمل یا ترک فعل ۰۰
 • عزیز IR ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  1 0
  همش دروغه ما الان با سه فرزند و مستاجر سه ماهه حقوق نگرفتیم آدرس میخای جهاد کشاورزی لرستان نیروی شرکتی
 • علی IR ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  1 0
  چه فرقی می کنه شما پنج میلیون بشکه نفت بفروشید چه تاثیری برای ملت داره ؟ چه ۶۰۰هزار چه ۵ملیون فرقی برای ملت نداده در هر حالت زندگی جهنمی درست کردین.
 • رضا IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  3 1
  وقتی در خصوص قرار داد کرسنت با این دزد برخورد که نشد هیچ وزیر هم شد وقتی تو وزارت نفت این آقا به آقای بنز معروف هست باید هم برای دولتی که سرتا پا هم و غمش شده مردم بگه آمار دروغ چون براشون غیر قابل باوره بدون نوکری آمریکا هم میشه تو دنیا آقایی کرد مرگ بر فءودال اصلاحطبان
 • IR ۲۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  3 1
  نفت ایران سالیان سال است به نفع یک عده خاص نه منفعت ملت به غارت می رود... وگرنه با یک هزارم این ثروت خدادادی می‌توان بیش از ده کشور را رایگان اداره کرد نه با این فقر وفلاکت اسفبار...
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 2
  بیژن نامدار زنگنه واقعاً نامدار و شناخته شده در ایجاد خسارت وحشتناک 25 میلیارد دلاری به کشور در زمان خاتمی است که احمدی نژاد تلاش کرد حلش کند و به مرور زمان برخورد کرد و نهایتاً با روی کارآمدن دولت دین ستیز و مردم ستیز روحانی پرونده پیگیری خسارت 25 میلیارد دلاری توسط خود زنگنه مختومه شد .
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  1 2
  چین ضمن اینکه ۳۰ درصد ارزانتر می خرد پولش را در بانکی نگهداری کرده و باید با ان جنس بنجل چینی خرید کنند. چین و روسیه از ایران حسابی سواری مجانی می گیرن
 • رضا IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 1
  شاید زمان وزارت اقای زنگنه ،امریکایی ها فشار نمی اوردند ما فکر میکردیم فشار میارند ،شاید جناب زنگنه خودشون علاقمند بودند صادرا رو به صفر برسانند ،ایشان فقط به این سوال جواب دهند کافیه! چرادرزمان وزارت ایشان ،چند ده کیلومتر باقی از خط صلح تامرز پاکستان احداث نشد تا دنبال اخذ خسارت سرمایه هزینه شده باشیم ،مبنای قراردادمون با پاکستتان همین بود،چرا به اخر نرساندند چند کیلومتر اخر را؟
 • محمد IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 1
  من نفر بهره بردار هستم این رو با تمام وجود میگم زنگنه یک انگلیسی با زبان فارسی بود که صنعت نفت رو با منابع انسانی و سخت افزار کلا نابود کرد.ماموریت رو کامل انجام داد .خفشو مردک گستاخ خودت وتیم مدیریتت نابود کردین هرچیزی رو که بود
 • دهقان IR ۲۱:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 1
  حیف از اسم وزیر که برای چنین فردی بکار برده میشود
 • محمد IR ۲۱:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  21 1
  اگر با این مردک دزد رشوه بگیر برخورد میشد سر ماجرای کرسنت اینطور زبون درازی نمی کرد حروم خور
 • ناشناس IR ۲۱:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 3
  صد در صد دروغ اگه زیاد شده چرا هیچ گشایشی درمشکلات مردم نیست همه چی شده سه برابر از دلار گرفته تاملک ماشین
 • IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  5 1
  خداوندا به حق محمد و خاندان پاکش زنده باشم و خواری و خفت فریدون و زنگنه و دولت نحس یازدهم و دوازدهم رو ببینم
 • حجت IR ۲۲:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  3 1
  بیژن زنگنه مظهر فساد رانت
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 1
  با این آمار و اطلاعات نتیجه میگیریم گوینده ریگی در کفش دارد و حداقل برای مبرا دانستن خودش . اتهام کذب وارد میکند که طبعا به خودشان باز میگردد . آخه چرا ؟ زشت نیست . خوبه از فردا مردم ، ژنرال کذاب خطاب کنند .
 • محمدایوب IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  4 1
  البته زنگنه یک جایی درست میگه که دروغگو هستند آن هم آنجایی که یکی معاون قوه قضاییه بود گفت دوران اینکه یک نفر حرفی بزند برود گذشته باید پاسخ بدهد حالا هر آدم پست ورذل هر حرفی ودروغی را می گوید کسی به او کار ندارد
 • مهدی رهبر IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  2 1
  رنگ رخساره نشان میدهد از سر درون
 • فرزاد IR ۰۶:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  0 0
  هه.خب معلومه وقتی قیمت نفت رو زیر قیمت اوک و جهان و حتی روسیه بدیم معلومه که میخره تازه چرا میگین فروش نفت .فروش واسه وقتیه که پول بابتش بگیرین نه اینکه جنس بنجل می‌گیرین همین چهارتا کارگاه تولیدی ایرانی رو به خاک نشوندین. وقتی رسانه اخبار تریبون دستتون باشه دیگه آمار دادنو همه چی رو گل و بلبل نشون دادن کاری نداره .فقط نمی‌دونم مردم رو چی فرض کردین
 • رضا IR ۰۷:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  1 0
  با فروش چند میلیون بشکه نفت در فقر و فلاکت زندگی می کنیم؟ پس پولها دزدیده میشه ؟
 • ایرانی IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  0 0
  فروش نفت بیشتر شده درست چه خوب پس چرا وضع اقتصاد خراب تر می شود دلار از 30 تومان شد 50 تومان
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  0 0
  وقتی با مجرم برخورد نشه میشه طلبکار
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  0 0
  اینها زمان وزارتشون به فکر رفاه خودشون و بچه هاشون اون ور آب بودن و وقت نداشتن ببین تون وزارتخانه که مسئولش هستن چه خبره و چی کار باید بکنن. مگر شرکتهای خصوصی که یا مدیر یا هیات مدیرش بودن وقتی براشون میگذاشت که فکر مشکلات وزارتخانه باشن از هر شکرت اگر روزی یه زنگ بهش بزنن کل روزش تموم میشد حالا بماند که سیاست بازیاشون به کار دیگه اولویت داشت. زنگنه جان مثل اینکه بچه ها رو اون ور دارن اذیت میکنن. ولشون کن تا از آب و گل کی در بیان.
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  0 0
  نوشتم اگر اینقدر مدرک بر علیه دولت روحانی دارید پس چرا به جرم خیانتشانش رسیدگی نشد ... مشرق همین مطلب ساده را سانسور می کنی چطور باور کنم به شعور مخاطبت احترام می گذاری و سیاسی کار نداری

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس