کد خبر 1211656
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۴

به گزارش مشرق، دکتر ابوذر گوهری در کانال تلگرامی اش نوشت: به اظهارات خلاف امنیت ملی و عقل سیاسی آقای ظریف از ابعاد مختلف پرداخته‌شده است و قطعاً این اظهارات باید از طریق مراجع قانونی پیگیری و ایشان پاسخگو باشد. اما یکی از نکاتی که در بین مصاحبه صراحتاً توسط ایشان بیان و مبنای سیاست خارجی دولت یازدهم و دوازدهم بوده و باعث بروز خسارت محض به کشور گردید اشاره به عدم قبول رویکرد واقع‌گرایی (رئالیسم) در روابط بین‌الملل است.

جهت‌گیری سیاست خارجی دولت یازدهم و دوازدهم به لحاظ علمی مبتنی بر مکتب لیبرالیسم و پارادایم «اتحاد و ائتلاف» بناشده بود و این جهت‌گیری در حوزه‌های مختلف پیگیری و باعث شد یکی از ضعیف‌ترین عملکردها برجا بماند.

بر اساس این جهت‌گیری که سال‌هاست توسط تئوریسین سیاست خارجی آن بیان‌شده، «ائتلاف با مجموعه غرب» تنها راه رسیدن به توسعه و پیشرفت کشور است و هیچ راهی جز این متصور نیست؛ بخشی از مواضع ضدشرقی افراطی ظریف، دقیقاً بر این اساس قابل‌تحلیل است. 

بر اساس پارادایم ائتلاف لیبرالی، قانون اساسی متناقض بوده و امکان تحقق توسعه، با مفاهیمی نظیر دفاع از مظلوم، حمایت از مسلمانان و مستضعفان، استقلال و سایر ایده‌های به تعبیر آن‌ها ایدئولوژیک ممکن نیست. طبعاً از دل چنین رویکردی نه‌تنها دوگانه "میدان-دیپلماسی" حاصل می‌شود بلکه عامدانه باید بخشی از منابع قدرت ملی کشور سرکوب و عامل عقب‌گرد معرفی گردد.

آقایان تفکر انقلابی را مانع ائتلاف‌های موردنظر خود دانسته و کینه‌توزانه در این رابطه سخن می‌گویند. در چنین شرایطی عدم لحاظ واقعیات روابط بین‌الملل باعث خوش‌بینی به آمریکا و غرب شده و در دنیایی که- متأسفانه البته- منافع و قدرت حرف اول را میزند به‌ظاهرِ سخن دشمن اعتماد کرده و موجب خسارت محض می‌شوند.

متأسفانه در این سال‌ها تفکری بر دستگاه دیپلماسی حاکم بوده که عملاً اعتقادی به اصول مبنایی قانون اساسی و اسناد بالادستی نظام در حوزه سیاست خارجی نداشته و در نهایت نیز این تفکر خود را به بدترین نحو و با توهین به آرمان‌ها و مظاهر انقلابی و مقاومت مردم ایران افشا کرد.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 11
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
  2 1
  حتما دستشون پیش کدخدا بدجوری زیر سنگه اگه به دستورات گوش نکنن ممکنه پرده ها رو کدخدا کنار برنه و اونوقته که....!
 • IR ۰۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
  2 0
  سی سال دوست باید ن به دستور بایدن داره با کشورهای همسایه مذاکره میکنه تا یمن در زمان پیروزی عقب بشون ایشوندشمن ایران دوست امریکاست
 • Nm IR ۰۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
  0 2
  مشرق ، اینطور که شما ها دفاع میکنید خود و بالا دست هایتان را در مظان اتهام کمونیست بودن قرار میدهید
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
  11 1
  به زبان ساده تر سر سپردگی جریان غربگرا و غربزده داخلی عامل اصلی دیدگاه حاکم بر دولت و وزارت خارجه فدایی غرب است و اطلاع و بهره برداری اروپا و آمریکا از این موضوع سر چشمه تمام ناکامی‌های دولت و بیچارگی ملت بود و ....
 • ايراني غيور IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
  3 0
  لطفا فروشنده 3 را نگا ه كنيد تا خائنان را بشناسيد....
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
  5 0
  یه محاکمه‌ی رسمی، حالش رو جا میاره. با معذرت خواهی و فیلم بازی کردن که کاری درست نمیشه... بخطر انداختن امنیت و مسائل روابط بین الملل با شرکای امنیتی - اقتصادی - استراتژی کشور به نظرم یه محاکمه‌ی رسمی میطلبه.
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
  5 0
  تعصب و اعتماد افراطی و علاقه و اشتیاق شدیدی که بعضی غربگرایان افراطی مثل مهندس بهزاد نبوی / دکتر حجاریان / جواد طباطبایی / صادق زیبا کلام / دکتر تاجیک / دکتر جواد ظریف و... به غرب مخصوصا امریکا و انگلیس دارند انسان را به یاد اینگونه رابطه عاطفی توده ایها ی کمونیست با اتحاد جماهیر شوروی سابق میاندازد .
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
   5 0
   به قول مرحوم شریعتی در تاریخ 150 سال گذشته ایران غالبا همین دکتر و مهندس های غربگرا هستند که پای قرار دادهای استعماری علیه منافع ملی ایرانیان را امضاء کرده اند . خیانت انها به ایران و ایرانیان و اسلام بر کسی پوشیده نیست .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس