موشک ضد زره

مدل زمین پرتاب موشک الماس از نوع "تاپ اتک" و یک نوع موشک مدرن‌تر از خانواده معروف کورنت با برد بیشتر، دو سلاح جدید ضد زره هستند که اخیرا به سازمان رزم نیروی زمینی سپاه پاسداران اضافه شدند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، با توسعه دکترین نبرد نامتقارن، موشک های ضد زره بخش مهمی از توان رزم زمینی کشورمان را تشکیل داده اند. البته تجربیات سخت دوران دفاع مقدس باعث شد تا در دوره بازسازی پس از جنگ تا به امروز، بخش ضد زره از جمله حوزه های خاص مورد توجه بوده و طیف گسترده ای از محصولات در این بخش در صنایع دفاعی کشور ساخته و به نیروهای مسلح تحویل داده شود.

خانواده سلاح های ضدزره در کشورمان بسیار متنوع بوده و از شمار انگشتان دو دست نیز فراتر می رود اما در جریان تحویل تسلیحات جدید به نیروی زمینی سپاه  که هفته گذشته انجام شد، دو سلاح ضد زره خاص به نمایش درآمد که با ورود آنها به سازمان رزم نیروی زمینی سپاه، توان ضد زره این نیرو به شکل قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

پهپادهای ایرانی مجهز به موشک‌های «تاپ اتک» شدند/ ایران هشتمین کشور دنیا در تولید سامانه ضدزره ویژه +عکس

اعلام رسمی دستیابی ایران به موشک ضد زره با سرجنگی «ترموباریک» / ۷ عضو پر افتخار خانواده «توفان» تکمیل شدند +عکس

لباس کامپوزیت ایرانی برای راکت‌انداز مرگبار روسی/ دستیابی سپاه به تکنولوژی سلاحی که ارتش آمریکا به کمک اروپا تولید می‌کند +عکس

موشک ضد زره الماس را شاید بتوان مهم ترین دستاورد رونمایی شده در بخش ضد زره صنایع دفاعی کشور معرفی کرد. موشکی که به وسیله آن، جمهوری اسلامی ایران وارد باشگاه دارندگان موشک های ضد زره با توان حمله از بالا و همچنین با قابلیت معروف به "شلیک کن و فراموش کن" شد. این موشک ابتدا در مدل هوا پرتاب در سال گذشته توسط صنایع دفاعی رونمایی شد و اولین مشتری خود را در واحدهای پهپادی ارتش جمهوری اسلامی پیدا کرد و در آن زمان اعلام شد که این موشک در زمان شلیک از پهپاد، بردی در حدود ۸ کیلومتر دارد.

ورود نسل جدید موشک «کورنت ایرانی» به سازمان رزم سپاه/ «الماس زمین پرتاب» دروازه رسیدن به فناوری خاص سلاح‌های ضدزره و برد بلند +عکس

موشک الماس زمین پرتاب

موشک الماس زمین پایه از نظر لانچر به مدل LR خانواده اسپایک شباهت هایی دارد ولی یک مسئله و تفاوت مهم در این میان وجود دارد. در مدل اسراییلی برد موشک بین ۴ تا ۵.۵ کیلومتر است در حالی که برد در مدل ایرانی حتی در حالت زمین پرتاب ۸ کیلومتر است.

رسیدن به این برد برای موشکی در این اندازه مشخصا یک چالش بزرگ است و برآوردی که می توان برای رسیدن به این فاصله در حال حاضر به صورت گمانه زنی مطرح کرد یکی تقویت و استفاده از یک سیستم جدید و پیشرفته پیشران است و دیگر بحث هدایت موشک در بخشی از راه با نوعی از کابل های فیبر نوری است.

ورود نسل جدید موشک «کورنت ایرانی» به سازمان رزم سپاه/ «الماس زمین پرتاب» دروازه رسیدن به فناوری خاص سلاح‌های ضدزره و برد بلند +عکس

موشک اسپایک ال آر ساخت رژیم صهیونیستی

به طور کلی بحث هدایت با سیم یک مفهوم ثابت شده و قدیمی در موشک های ضد زره به حساب می آید اما به نظر می رسد در این مدل جدید، از کابل های فیبر نوری استفاده می شود و معمولا در برده های بالا از آنها برای ارتباط با موشک تا رسیدن به ارتفاع و نقطه ای مشخص برای یافتن و قفل کردن هدف استفاده می شود. بعد از رسیدن به نقطه مورد نظر و رها شدن کابل مورد نظر، ارتباط به وسیله سیگنال های رادیویی در فرکانس امن ادامه خواهد داشت. در مرحله آخر نیز سر اپتیکی موشک بحث کشف و قفل کردن روی هدف را انجام داده و به سمت آن حرکت می کند.

البته این سیستم های هدایتی مورد اشاره در موشک های سری اسپایک به کار می رود و صرفا به دلیل شباهت دو سیستم و عدم اعلام مشخصات دقیق الماس به صورت گمانه زنی به مشخصات موشک اسپایک اشاره می شود. واحد کنترل و شلیک موشک نیز از حامل موشک دو واحد جدا از هم هستند و بعد از شلیک هر موشک استوانه حامل آن جدا شده و موشک بعدی روی آن سوار می شود.

موشک های تاپ اتک و "شلیک کن فراموش کن" ضد زره جزو نسل آخر تسلیحات در این بخش قرار دارند. در بسیاری از کشورهای جهان که یا سازنده یا خریدار این کلاس از تسلیحات هستند همچنان تسلیحات ضد زره هدایت شونده بر پایه سیستم های هدایت فرمان در خط دید به عنوان گزینه های ساده تر برای استفاده در تعداد بالا تولید یا خریداری می شوند.

برادر بزرگ تر دهلاویه رونمایی شد

دیگر دستاورد مهم ضد زره مراسم نیروی زمینی سپاه، رونمایی از برادر بزرگتر و نیرومند تر موشک های دهلاویه است. موشک ضد زره دهلاویه یکی از قوی ترین تسلیحات ضد زره ایرانی است که شباهت هایی به موشک ضد زره روسی "کورنت" داشته و در سالهای اخیر هم به نیروی زمینی سپاه و هم ارتش تحویل داده شده است. بر اساس اطلاعات اعلام شده از این موشک، دهلاویه برد موثری بین ۱۰۰ الی ۵۵۰۰ متر دارد.

این برد، این موشک را از برد عملیاتی تمام توپ های نصب شده روی تانک های عملیاتی حال حاضر در جهان خارج می کند. در بحث هدایت نیز این موشک از سیستم هدایتی لیزری نیمه خودکار، فرمان به خط و موج سواری لیزری بهره می برد. در این روش کاربر مورد نظر پرتویی از لیزر را به سمت هدف تابانده و تا لحظه برخورد باید تابش لیزر را بر روی هدف حفظ کند.

ورود نسل جدید موشک «کورنت ایرانی» به سازمان رزم سپاه/ «الماس زمین پرتاب» دروازه رسیدن به فناوری خاص سلاح‌های ضدزره و برد بلند +عکس

موشک ضد زره دهلاویه ساخته شده بر اساس مدل پایه ای موشک کورنت

از نکات مثبت این سامانه هدایتی این است که در لحظات اولیه، لزومی بر تاباندن یک لیزر نیرومند به هدف که ممکن است باعث فعال شدن سامانه های دفاع متقابل زره پوش شود، نیست و موشک مورد نظر نیز صرفا روی موج لیزری که از پشت و از سمت لانچر با آن در ارتباط است حرکت کرده و به نسبت بسیاری از اقدامات متقابل ایمن است. وزن سر جنگی این موشک ۶.۸ کیلوگرم بوده و از نوع دو مرحله ای است و توان نفوذ در ۱۰۰۰ الی ۱۲۰۰ میلی متر زره را دارد که البته این میزان مربوط به بعد از عبور از زره های واکنش گر است. وجود سر جنگی دو مرحله ای یکی از توانایی های مناسب این موشک برای مقابله با تانک ها و یا زره پوش های مجهز به زره های چند لایه است.

سر جنگی مرحله اول وظیفه نابودی لایه های اولیه مثل زره های واکنشگر را داشته و مرحله دوم نیز به داخل هدف نفوذ کرده و آن را نابود می کند. سرعت این موشک در حدود ۲۵۰ متر بر ثانیه بوده و مدت زمان پرواز آن در بیشینه برد در حدود ۲۲ ثانیه است. وزن موشک و پرتابگر آن بر روی هم ۲۷ کیلوگرم است. هر موشک در پرتابگرهای استوانه ای شکل یک بار مصرف قرار گرفته است که نیروهای پیاده توان حمل آن را دارند. معمولا تیم های ضد زره کورنت از ۲ یا ۳ نفر تشکیل می شوند. مدت زمان بارگذاری هر موشک بر روی لانچر در حدود ۳۰ ثانیه و در هر دقیقه می توان یک یا دو تیر موشک را شلیک کرد.

موشک دهلاویه که شباهت هایی با مدل اولیه موشک خانواده کورنت توسعه پیدا کرده با کد ۹M۱۳۳_۱ شناخته می شود. اما مدل های جدید تر از این موشک با نام ۹M۱۳۳M-۲  توسعه پیدا کرده است که تفاوت اصلی آن با نمونه اولیه افزایش برد به حدود ۸ کیلومتر است. در بحث موشک های ضد زره هدایت شونده در خط دید برای پرتاب از لانچرهای زمینی تقریبا این مدل از موشک کورنت به همراه یک مدل دیگر از همین موشک که ۱۰ کیلومتر برد دارد برد بلندترین موشک های جهان در کلاس خود محسوب می شوند. از دیگر تفاوت های این موشک با نمونه اولیه افزایش توان نفوذ نهایی بعد از زره واکنش گر به ۱۳۰۰ میلی متر است.

ورود نسل جدید موشک «کورنت ایرانی» به سازمان رزم سپاه/ «الماس زمین پرتاب» دروازه رسیدن به فناوری خاص سلاح‌های ضدزره و برد بلند +عکس

موشک روسی ۹M۱۳۳M-۲ - نسل جدید تر موشک ضد زره کورنت

ورود نسل جدید موشک «کورنت ایرانی» به سازمان رزم سپاه/ «الماس زمین پرتاب» دروازه رسیدن به فناوری خاص سلاح‌های ضدزره و برد بلند +عکس

دو مدل موشک تحویلی به نیروی زمینی سپاه - نسل اولیه با فلش قرمز و موشک شبیه به ۹M۱۳۳M-۲ با فلش زرد

در بحث سر جنگی این موشک ها هم با سر جنگی شدید الانفجار ضد زره و هم با سر جنگی ترموباریک ارائه شده اند که البته از روی نمای ظاهری نمی توان به این مسئله پی برد. در هر صورت داشتن این موشک قدرتمند با بردی بیشتر، دست بلند تری را در اختیار تیم های ضد زره سپاه قرار خواهد داد. با ترکیب این موشک با سامانه های کنترلی مثل سری پیروز و نصب آن روی لانچرهای متحرک، مشخصا واحدهای زره سواره نیروی زمینی سپاه نیز از امنیت بیشتری برای درگیری با اهداف برخوردار خواهند بود.

چرا الماس و چرا دهلاویه؟

با یک آشنایی کلی با دو سلاح جدید شاید این سوال پیش آید که آیا نیاز به هر دو این کلاس های تسلیحاتی وجود دارد؟ پاسخ مثبت است. همان طور که در ابتدای متن اشاره شد، سلاح هایی مثل سری الماس از گونه هایی مثل دهلاویه یا طوفان گران تر هستند اما در موارد زیادی مشخص شده که داشتن یک گزینه "شلیک کن فراموش کن" و حمله از بالا چه در نبرد علیه تانک و زره پوش های دشمن و چه تهدیدی مثل خودروهای انتحاری گزینه ای مطمئن تر است.

در عین حال باید به این مسئله توجه کرد که مدل هوا پرتاب این سلاح نیز توسعه پیدا کرده و ما در حقیقت شاهد توسعه یک خانواده چند منظوره از این تسلیحات هستیم. با گذشت زمان و توسعه مدل های جدید تر می توان این طور فرض کرد که مدل های برد بلند تر الماس چه در بحث هوا پرتاب و چه در بحث های دیگر مثل دفاع ساحلی یا گزینه ای برای مسلح کردن شناورهای تندرو مورد استفاده قرار بگیرد.

دو مسئله مهم دیگر در خصوص قابلیت های موشک الماس وجود دارد که آن را برای یگانی مثل واحد صابرین نیروی زمینی سپاه تبدیل به یک انتخاب ایده آل می کند. فرض کنید که واحدی از نیروهای صابرین در فضایی روستایی یا کوهستانی با دشمن درگیر شده است. در این شرایط در اکثر اوقات دشمن در خط دید مستقیم شما وجود ندارد و در صورتی که در پشت یک ساختمان مستحکم یا یک پوشش سنگی قطور پنهان شده باشد عملا موشک هایی مثل طوفان یا دهلاویه به کار نخواهند آمد. اما با داشتن سلاحی در کلاس موشک الماس توان حمله از بالا و به نوعی دور زدن مانع مورد نظر وجود دارد.

توجه داشته باشید که در صورت عدم وجود این گزینه واحد عمل کننده یا بایستی به سمت تسلیحاتی مثل انواع خمپاره اندازها، توپخانه صحرایی حمایتی یا پشتیبانی نزدیک هوایی برود که علاوه بر بحث های لجستیکی و اقتصادی ممکن است در بسیاری از شرایط به دلایل گوناگون در اختیار یگان پیاده عمل کننده مورد نظر نباشد. مسئله دوم بحث قابلیت تخلیه سریع موقعیت بعد از شلیک است. در بسیاری از موارد یگان های عملیات ویژه در شرایطی درگیر می شوند که در پشت خطوط دشمن یا در شرایط کمبود عددی نسبت به دشمن هستند و در همچنین شرایطی تغییر سریع موقعیت یک بحث بسیار حیاتی برای آنها خواهد بود.

 اما موشکی مثل سری دهلاویه با اضافه شدن عضو جدید و داشتن برد بیشتر، امنیت مضاعفی را برای کاربران ایرانی خود فراهم می کند و طیف گسترده ای از اهداف را پوشش خواهد داد. می توان این طور گفت که تسلیحاتی مثل خانواده طوفان یا دهلاویه در مدل های مختلف سلاح هایی ارزان تر با قابلیت تولید بیشتر هستند که نیاز عمده واحدهای تاکتیکی را تامین کرده و به عنوان سلاح اصلی ضد زره واحدهای رزم زمینی بار عمده این ماموریت را به دوش خواهند داشت و در عین حال تسلیحاتی مثل موشک سری الماس گزینه ای محدود و گران تر اما با توانایی های بیشتر برای شرایط و نیروهای ویژه خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 83
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  64 80
  چه حالی کنه طالبان
  • IR ۰۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   38 15
   ۰۰:۱۲ چه مزخرفی گفتی تو
  • IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   28 14
   شعر نگو
  • ه IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   25 14
   چرت نگو
  • شاکی IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   21 5
   نوش جونش . هر کی از اینا بخوره
  • احمد IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   17 7
   چه حالی کنه آمریکایی و صهیونیستی که هنوز می خواد در منطقه ما بمونه. حتی از الان هم بیشتر هَتَکش، وَتَک میشه.
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   26 8
   طالبان نیازی به این موشک نداره .....با همون آر پی چی 7 کارش راه میافته .....ارتش پوشکی افغانستان ساخت مستشاران امریکایی است.....خود ارتش امریکاش عددی نیست چه برسه سگ دست آموزش...
  • IR ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   8 5
   آمریکا هم حریف ایران نیست چه برسه
 • IR ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  15 33
  می‌خوام بدونم ایران فروش تسلیحات داره یانه ؟ اگه داره درآمد ایران ازفروش تسلیحاتش چقدرهست ؟ استراتژی ایران پرفروش سلاح چیه ؟ آمریکای لاتین یاونزوئلا چی ؟ کشورهایی که احتمال جنگ پایینه چی ؟ کلا ماکجای این درآمد هنگفت هستیم ؟ مثلاً همین دو موشک ضدزره یاکورنت ماچی ؟ این یه بازاره ؟ ماکجاییم چرا فروش ماپایینه ؟ شفاف می‌خوام بدونم سلاحهای مامثلابه کره شمالی هم فروخته میشن ؟ اگربه مقاومت هم فروش داریم چرانگیم ؟ مفتی که نیست مثلاً ارتش لبنان چقدرازمامیخره یا آفریقا ؟
  • محمد IR ۰۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   21 10
   اسرار نظامی کشور خودمون و کشورهای دیگر را فکر نکنم به همین راحتی بگویند
  • حبیب IR ۰۶:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   5 7
   درحال حاضر غبار غم رفع تریم تسلیحاتی ایران ولی متاسفانه فشار بسیار بالای آمریکا و تهدید کشورها هیچ کشوری جرات خرید تسلیحاتی از ایران را ندارد حتی تاکید میکنم حتی یک فشنگ معمولی،،
  • جوجه تیغی بدنساز MY ۰۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   18 5
   اوایل جنگ تلفنی تخلیه می کردید الان ماشاالله بروز شدید با کامنت جمعی تخلیه می کنید
  • رضا IR ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   17 8
   تو گلوت گیر نکنه این همه اطلاعات! حالا میخوای چی کار؟ کی سفارش کار بهت داده؟!
  • امیرو IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   16 4
   برادر عزیز سئوالهایی کردی که جوابش سری است و ایران به هیچ عنوان آنرا افشا نخواهد کرد و افشا نکردن آن یعنی اقتدار و قدرت. دشمن همیشه باید در شک و ترس بماند. همانطور که دیدی بیشتر سلاحهای موجود در دست نیروهای مقاومت ایرانی است و این لازم به افشا نیست و اگر از بابت درآمد بررسی میکنی باید بدانی که آمریکا 20 سال برای اقتدارش در افغانستان خرج کرد که البته به خواست خدا پوزه اش به خاک مالیده شد.
  • IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   7 8
   قطعا فروش داره. به همین حشدالشعبی عراق کلی سلاح فروخت تو رژه شون کاملا مشخص بود
  • MD ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   5 3
   خداوکیلی خیلی تابلویی :))
  • مظلوم IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   5 4
   همه سوالات رو منطم و به ترتیب بنویس .فقط شرایط و زمان و محل تحویل و قیمت رو یادت رفته بنویسی .
  • احمد IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   6 3
   چند سال دیگه بگذره، به چین و روسیه هم اسلحه می فروشیم. پهپاد رو که انگار همین الان هم می خوان ازمون بخرن. کشورهای بلوک پارس هم که مدام دارن در دنیا بیشتر و بیشتر میشن، با تشکر از تحریم ها و تهدیدها آمریکا و صهیونیستها.
  • سعید IR ۰۷:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۱
   0 4
   همین دیشب 32موشک ساخته شد و به بنگلادش فرستاده شد
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  13 6
  عالی
 • محمد IR ۰۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  35 17
  سپاه پیروز حتمی نبرد با جبهه شیاطین است. ان شاءالله
  • قریشی IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   12 9
   سپاه قطعاً پرچمدار نبرد در مبارزه با همه مستکبران و صهیونیستهای زمانه خواهد بود . خداوند یار و یاورش باشد
 • جاویدایران NL ۰۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  39 13
  همه اینها عالی، اما سلاح اتمی باید داشته باشیم، این حکومت باید به چرخه بی ثباتی در سلسه حکومت های ایران پایان بده، اینکه هر چند ده سال یکبار بخوان حکومت ایران رو تغییر بدن این یعنی بی ثباتی در تاریخ ایران، حکومت فعلی ایران بایدبا دستیابی به سلاح اتمی این چرخه خطرناک رو برای ایران متوقف کنه، این امید برای تغییر حکومت در ایران باید بخشکه، حکومت های منطقه از اول همینی بودن که تا حالا هم هستن ازجمله حکومت خانوادگی عربستان، اما غربی ها همش به دنبال بی ثبات سازی ایران و‌تغییر حکومت در دوره های زمانی کوتاه هست، این چرخه رو باید این حکومت فعلی ایران همت کنه پایان ببخشه، این مسئولیت سنگین رو حکومت مستقل فعلی داره و باید انجام بده، غربی ها با فریب مردم ساده ایران میخوان اهداف استعماری خودشونو با دستان خود ایرانیان درایران پیاده کنن.
  • شمسلی IR ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   10 11
   به‌یاری‌خدای‌حق‌وبی‌همتا‌ریشه‌این‌حکومت‌شیطانی‌هرچه‌سریعتر‌کنده‌بشه‌وخشکانده‌بشه‌وحکومتی‌که‌ازقبل‌درایران‌بود‌وایرانیان‌از‌ان‌راضی‌بودند‌جایگزین‌بشه آمین
  • IR ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   24 7
   دقیقا بایدسلاح اتمی داشته باشیم. اما به طور کاملا مخفیانه. ببنید در زمانی که کره شمالی هنوز بمب اتم نساخته بود دنیا چقدر روش زوم بود اما الان کسی حتی اسم کره شمالی رو هم دیگه نمیاره. باید ایران بمب اتم بسازه البته امیدوارم از سالها قبل ساخته باشیم.
  • CA ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   11 8
   برای این هدف باید نفوذی ها را دار بزنیم، بمب اتم نمیخواد. البته اونم امکان ساختش در زمان کوتاه را داشته باشیم خوبه
  • محمود IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   11 4
   کاملا با حرفات موافقم
  • ایران قوی IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   12 16
   ما هیچ وقت بمب اتم نمی سازیم وقتی حرام شرعی هست نباید دیگه سرش بحث باشه و خداوند حافظ این سرزمین است و به خواست خداوند تا رساندن پرچم انقلاب به دستان مبارک حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ایران پایدار و سربلند خواهد ماند.
  • iran IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   10 3
   کاربر گرامی بنام ایران قوی: اقتدار و امنیت یک کشور بزرگ و پنهاور در منطقه حساس و پر توطئه خاورمیانه با وجود این دشمنان عقده ای همچون جهود و تازی ... با شعار و انشاالله ماشالله امکان پذیر نیست ! برای قوی شدن باید قوی و نیرومند شد انواع تسلیحات مدرن نظامی روز ، هر نوع تسلیحاتی که دشمنان قسم خورده این ملت و این مرز و بوم دارند ما نیز باید بهترینش رو داشته باشیم و قطعا" هم داریم .. فدایی دارد این خاک کهن ایران زمین
 • سید IR ۰۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  10 9
  بخوره تو سر غرب پرستهای کدخدا پرست
 • سربازمکتب سردارسالار IR ۰۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  6 5
  ماشا الله افتخار و غرور ایران سپاه وارتش یا سید علی خامنه ای جانم بفدایت ولاه ما سربازان حاج قاسم محال است ازبیعتمان برگردیم تا که مثل سردارسالار مان اربن ارباع گردیم بفرموده حاج قاسم سردارسالار رقص جولان برسر میدان کنند رقص اندر خون خود مردان کنند مثل حاج قاسم ها وابو مهدی ها وحججی ها وتمام شهدا چون جهند ازدست خود رقصی کنند چون رهند از نقص خود رقصی کنند
 • حسین IR ۰۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  9 3
  بابا سلاح اتمی واسه بازدارندگی مگه چه ایرادی داره حدعقل واسه ترساندن دشمن میشه اذش استفاده کرد در زمان پیغمبر اگه دشمنش یه کمان درست میکرد که میتونست همزمان چند تا تیر بفرسته و ده نفر بکشه پیامبر اون سلاح حرام میدونست استفاده بمب هسته ای مثلن واسه نابودی پایگاه دشمن چه ایرادی داره وقتی میخوان یه پایگاه با ده تا بمب بزرگ نابود کنی ولی با یه موشک هسته ای میتونی چرا نکنی فقطم برای نابودی ارتش دشمن استفاده کنی نه مردم عادی
  • رضا BE ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   7 14
   ۱- چه کسی رو با پیامبر خدا مقایسه میکنی . ۲' همون نیروههای دشمن مگه مردم نیستند که با دستور به جنگ آمدن مثل سر باز های کشور خودمون ۳- در مورد داشتن سلاح در کشوری صحبت میکنی که هیچ وقت به مردمش حقیقت رو نمیگه و اینقدر توان دفاعی واقعی نداره که بتونه اون موشک تولیدی رو سالم نگه داره که به مردمش صدمه نرسونه . مثال برات بزنم تاسیسات نطنز و کرج و مدارک هسته ای و.... پس با توجه به توان کم کشور ما در حفاظت از خیلی چیز های کوچیک شاید داشتن بمب اتم درد سر بزرگی برای مردم ما و کشور های اطرافمون بشه وقتی دولتمردهای ما این رو نمی فهمند باید کل دنیا جلو کشور مون رو با زور و تحریم بگیره
 • CA ۰۶:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  12 5
  برگ آمریکا ریخت به خدا، خخخخخخخخ
 • حجت IR ۰۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  7 22
  اینایی که موشکارو ساختن حداقل ببرین پیش دبستانی ببینن اونا بهتر کاردستی درست می کنن. نه رنگش نه برشکاری و پرچ کاری. چیه آخه این
  • احمد IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   2 3
   تو لبنان و یمن با نسلهای قبلی اینها، مرکاوا و آبرامز زدیم. با اینها انشالله بیشتر می زنیم.
  • BE ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   4 3
   شما از رنگ موشکها خوشت نمیاد ؟ جل الخالق
  • BE ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   5 2
   به استاد زیبا کلام سلام برسون
 • کردستان IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  4 2
  نوش جونمون انشاءالله این تسلیحات باعث صلح در جهان به کاربیاد نه چیز دیگه
 • مجتبی از زنجان IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  8 4
  به امید اقتدار ایران آقا پس ایجاد تقسیمات جدید کشوری چی شد افزایش استان ها80تا 90تا و اینکه نام های نژادی حذف بشه اگه نمی توانید بگذارید ما جوان ها انجامش بدهیم تغییرات واجبه هر چند با گفتن تو سایت مگه تغییر می کنه
  • نصر IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   1 3
   درسته باید تغییر کنه خواهش می کنم تغییرات بدهید
  • همدانی IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   2 1
   هر چند وقت میای این رو میگی و میری ! اتحاد با احترام و هم دلی بدست میاد نه تغییرات جغرافیایی و نام های اقوام ایرانی ، هروقت اینو متوجه شدی اونوقت راه رو از بی راهه تشخیص میدی !
  • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   1 9
   یاشاسین آزربایجان
  • مجتبی از زنجان IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   3 2
   برادر همه205کشور دنیا تنوع قومی و نژادی دارند در هند بیش از20هزار زبان هست بگو یاشاسین بگو
  • مجتبی از زنجان IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   4 1
   مثلا یاشاسن میگی چی برادر علیه تمامیت ارضی گام برندارید
  • مجتبی از زنجان IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   2 3
   الان همه205کشور جهان نژاد دارند اما چرا در تقسیمات نام نژادی نیست
  • پوریا IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   1 0
   با این تقسیمات کشور یکپارچه نیست متوجه باش
  • مجتبی از زنجان IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   0 4
   پس می گویید این تقسیمات خوبه پس زنجان هم بشه استان آذربایجان جنوبی اردبیل استان آذربایجان شمالی حالا چی خوبه
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  6 6
  خدایا شکر زنده با د سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
 • حسن IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  7 5
  سلام و درود بر سپاهیان اسلام ننگ و نفرین برلیبرال های وطن فروش و خاءن .
 • AA IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  5 4
  پر افتخار است که نیروی نظامی کشور به سمت بالاترین تسلیحات دفاعی قدم گذاشته و دشمن را در کمترین زمان ومکان غافل گیر می کند
 • علیرضا IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  5 3
  با این همه بودجه ای که نیرو های مسلح داره چیز عجیبیه که این هارو تولید کرده باشه .....با این همه بودجه کاری دارن یه سلاح وارد کنند و از روش کپی برداری کنن کار بزرگی کردن
 • رضا BE ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  5 7
  خوب مشخصه که امثال گرو ههای حشد الشعبی و طالبان و دوستان یمنی و لبنانی و... که دولت نیستند و گروهک هستند مشتری این تجهیزات جنگی هستند . چون قیمت کم داره و هیچ کشوری هم به آنها سلاح نمیفروشه بغیر از ایران و شاید هم ایران بهشون مجانی به حساب جیب مردمش بهشون تقدیم کنه مثل موشک های حزب الله . البته هزینه اش رو مردم مستضعف سیستان و بلوچستان قبلا پرداخت کردند که حزب الله دردش نیاد. در کل حرکت چند نکته برای ساخت یک تجهیز جدید مهمه . با چه قیمتی تولید شده . درصد خطای اون چقدره . و کلا واقعیت داره یا خیر ( کرونا یاب مستعان و هواپیمای جنگی و...) اگر واقعی باشه و تست های عملیاتی روش انجام شده باشه خوبه وگرنه آفتابه خرج لحیم و فقط برای شو که بعدا صداش در میاد که بودجه ای کلان خرج شده برای هیچ . در هر صورت آرزو میکنم واقعی باشه و درست کارکنه
 • رضا BE ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  6 11
  خوب مشخصه که امثال گرو ههای حشد الشعبی و طالبان و دوستان یمنی و لبنانی و... که دولت نیستند و گروهک هستند مشتری این تجهیزات جنگی هستند . چون قیمت کم داره و هیچ کشوری هم به آنها سلاح نمیفروشه بغیر از ایران و شاید هم ایران بهشون مجانی به حساب جیب مردمش بهشون تقدیم کنه مثل موشک های حزب الله . البته هزینه اش رو مردم مستضعف سیستان و بلوچستان قبلا پرداخت کردند که حزب الله دردش نیاد. در کل حرکت چند نکته برای ساخت یک تجهیز جدید مهمه . با چه قیمتی تولید شده . درصد خطای اون چقدره . و کلا واقعیت داره یا خیر ( کرونا یاب مستعان و هواپیمای جنگی و...) اگر واقعی باشه و تست های عملیاتی روش انجام شده باشه خوبه وگرنه آفتابه خرج لحیم و فقط برای شو که بعدا صداش در میاد که بودجه ای کلان خرج شده برای هیچ . در هر صورت آرزو میکنم واقعی باشه و درست کارکنه
  • BE ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   4 4
   آقا رضا میشه یه خورده بیشتر توضیح بدی ؟ ما نفهمیدیم شما دقیقا چی میخوای بگی ، هر دم از شاخه ای به شاخه دیگر میپری ، ای پرنده مهاجر
  • BE ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   7 4
   انگار زیادی پای منبر زیبا کلام نشستی ، در استفاده از کلمات یه خورده دقت کن ، فکر نکن اومدی اروپا انیشتین شدی ، مردم که بچه نیستن که باباجان
  • ایول BE ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   5 4
   ترکیبی از زیبا کلام ، البغدادی ، رضا دیبا معروف به پالانی ، دونالد ترامپ و ...
  • افشین IR ۰۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
   1 3
   این اراجیف واقعا از بی اطلاعيدهست یا بی سوادی و یا عقده و کینه؟ یا از باب انجام وظیفه از آلبانی و امثالهم؟ دقت قدرت توان و دیگر مشخصات سلاحهای ایرانی را از دوستان یانکی خود مخصوصا در عین الجسد سوال کنید یا از فرمانده نیروهای تروریست سنتکام که اعتراف کرد برای اولین بار وعد از جنگ ویتنام برآری هوایی را پهپادهاي ایرانی از ما گرفتند. این رو ما نميگيم دوستان يلنکيتون میگن. حشد جزو نیروهای مسلح عراق با ردیف بودجه مصوب مجلس عراق هست. حزب الله در دولت و مجلس لبنان دارای جایگاه و کرسی هست. غزه دارای دولت و البته کل فلسطین یک کشور اشغال شده هست. یمن دارای دولت انقلابی بعد از دولت مستعفی پاچه لیس ال سعود هست. و الی آخر. پس ارجيف سر هم نکنید.
  • افشین IR ۰۵:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
   2 3
   به بعضیها که بما نیازی،ندارن ميفروشيم. مثل عراق. به برخیها هم به کوری چشم امثال شما اهدا میکنیم تا خاکريزمون رو هزاران کیلومتر دورتر برای دفاع از امنييت کشور بنا کنیم و البته این عزیزان جور امثال شما بی وزنها رو بکشن . شما هم لازم نیست نگران مردم فلان استان باشید چرا که اونا از همه بهتر قدر امنييت رو میدونم. اما اگه کمک کردن بد هست چرا اعراب مرتجع خلیج فارس برای ویران کردن کشورهای دوست ایران اینقدر هزینه میکنن؟ اصلا آمریکا اینجا چه گاهی داره که بخوره که با اون همه کارتن خواب و زیر پل خواب بیاد اینجا هفت تریلیون دلار خرج کنه؟ چند بار میتونست زیر،ساختهای این کشور رو با این پول بسازه؟ خودتون رو به خ.....زديد؟
 • ابوالفضل جمشیدی IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  8 5
  واقعا به ایران افتخار میکنم
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  3 5
  طالبان پرور بودند خبر نداشتیم
 • محمد IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  7 6
  درود بر جمهوری اسلامی ایران درود بر رهبر انقلاب درود بر سربازان سپاه
 • محمد IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  2 4
  اونی که با دیدینش باید بفهمه چی هست و فهمیده و به مزدورانش دستور داده شروع به تخریب کنن دمه تمام نفراتی که دارن تلاش برای ایران گرم و خدا قوت ولی مشرق جان مقاله باید دقیق باشه موشک اسپاک چندین مدل داره که بیشترین برد 25 کیلومتر هست پس دقت و عدم جانبداری الکی مقالرو بهتر میکنه با تشکر
 • Ha US ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  2 4
  خدارا شکر غرب جنایتکار فقط زبان زور می فهمد درصورت نداشتن قدرت نظامی به احدی رحم نخواهند کرد
 • صالح MD ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  1 3
  الان برام سوال شده این موشک مگه چهار تا پره یا دم قسمت عقبش نیست؟. تو عکسام هم نگاه میکنیم ثابته و مثل چاقوی ضامن دار نیست که از تو قلاف بپره بیرون پس چطوری تو اون لوله جا شده و چطوری شکلیک شده ازش؟ً!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • مجید محاوی IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  4 3
  چیزی برای بی آبی ساختن بساز نه برای تخریب و نابودی بعد چند روز دیگه دست حوثیا هستش
 • ماندگار IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  3 3
  فکرنون مردم باشید اینا به دردمانمیخوره. ماگرسنه ایم
  • IR ۱۷:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
   1 1
   خوب برو گندم بکار .....البته اگر کارشناس های معلوم الحال اجازه کشاورزی در ایران را بدهن.....
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  2 3
  صادق محمودی چقدر پیر شده ای روزگار
 • مهدی IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  1 4
  آخه من نمیدونم چرا ما ایرانیها به هر صلاحی که دست پیدا میکنیم دنیا باد بدونن ما چه سلاحی داریم چرا اسرا کشور رو توی فضایی مجازی پخش میکنیم
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  5 4
  کذب ودروغ گویی ریشه دوانده دروجودتان شماکجا تکنولوژی موشکهای هدایت شونده کجا دنیا کجا شماکجا متوهم ترین هستیددردنیا
 • احمد IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  3 2
  سلام به یاری خدا باهمه نیروهای مسلح کشور هیمنه آمریکا را بیش ازگذشته در هم خواهیم شکست ومارمیت اذرمیت ولکن الله رمی
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  6 3
  دارم نابود میشم
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  6 4
  بمب اتمی شرعا حرام قبول دارم ولی باید بسازیمش تا دشمن از ما بترسه تحریم نکنه بسازیم ولی استفاده نکنیم
 • مهدی IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  5 6
  ما می توانیم
 • مرتضی IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  4 3
  تمام مشکلاتموم حل شد.....دیگه چی میخواید ملت ایران
 • Ismail IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  4 3
  تولید متنوع کردن محصولات آفندی و پدافندی خیلی مهم و حیاتی است که متنوع ساخته بشه تسلیحات مون خدا قوت به ارتش و سپاه و نیرو های انتظامی و امنیتی بسیج خدا قوت سلامت موفق و پیشرفت های زیاد ان شالله
 • IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  0 3
  اینها خوب و عالی . لطفا هایپر سونیک. و هسته ای ساخته شود
 • محمد IR ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  5 1
  با فارسی مشکل دارید همش اسم عربی میزارید
  • IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۱
   1 3
   الان الماس عربیه یا ده لاویه که اسم یک سرزمین ایرانی در خوزستان هست که در دوران دفاع مقدس سربازان فراوانی درش جانفشانی کردند
 • هادی IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۱
  0 1
  صفای قدمت پهلوون
 • سیردس.ناص.امیری IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۹
  0 0
  خوب.عالی.یا.علی
 • یوسف IR ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۷
  1 0
  اولا دادن سلاح به حزب الله لبنان به طور مجانی لازمه چرا که اسرائیل دشمن درجه یک ماست چقدر باعث خسارت مادی و معنوی ما شده درثانی ما مسلمانیم و تا جایی که امکان دارد مخصوصا در در مقابل دشمنان به آنها کمک کنیم در قضیه عراق در مقابل داعش اگر کمک نمی کردیم در داخل کشورمان باید با آنها جنگ می کردیم کما اینکه در اهواز و تهران تا جلوی در مجلس هم نفوذ کردند ساخت سلاح اتمی حرام شرعی است گر چند زدن اسرائیل با سلاح اتمی مثل زدن گنجشک با گلوله توپ است و نیازی به آن نیست و با تفنگ ساچمه زنی هم کفایت می کند اما داشتن دانش ساخت و امکان ساخت آن مثل داشتن آن می باشد تا اسرائیل همیشه با کابوس آن بر خود بلرزد و این بدترین عذاب تا روزی است که بدست دلاور مردان اسلام نابود شود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس