کد خبر 1421944
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۷
آغاز فعالیت آتش نشان زن در پایتخت از خرداد 1401 - کراپ‌شده

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران از آغاز به کار فعالیت ۱۶ زن آتش نشان برای اولین بار در تهران خبر داد و گفت: برای معیشت و مسکن آتش نشانان اقداماتی صورت گرفته است.

به گزارش مشرق،روز ۷ مهرماه در تقویم کشور برای تقدیر از رشادت‌های آتش نشانان به عنوان روز ملی آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شده است. ۷ مهر ماه سال ۱۳۵۹ پالایشگاه آبادان در جنگ ایران و عراق از سوی دشمن مورد حمله هوایی قرار گرفت. پس از این اتفاق آتش نشانان برای اطفای حریق وارد عمل شدند، در حین اطفای حریق بار دیگر این پالایشگاه بمباران شد و تعداد زیادی از آتش نشانان در این حادثه شهید شدند.

طرح تعیین روز آتش نشانی و ایمنی در سال ۱۳۷۹ توسط ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی کشور پیشنهاد و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تأیید شد.
سابقه تأسیس سازمان آتش نشانی در ایران به سال ۱۲۲۱ در شهر تبریز باز می‌گردد؛ بعد از شهر تبریز دومین و سومین واحدهای آتش‌نشانی رسمی در جنوب کشور و در شهرهای مسجد سلیمان و آبادان برای حفظ تأسیسات ایجاد شده در پالایشگاه آن شهرها تأسیس شد.اولین پایگاه آتش نشانی در شهر تهران در سال ۱۳۰۳ تأسیس شد.

به مناسبت روز ۷ مهر در خصوص وضعیت معیشت، مسکن، حقوق و دستمزد آتش نشانان، خرید تجهیزات برای سازمان، سخت و زیان آور بودن شغل آتش نشانی و ... با قدرت‌الله محمدی مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران به گفت‌وگو نشستیم.

امروز ۷ مهر روز آتش‌نشان است چه برنامه‌ای برای آتش‌نشانان شهرداری تهران دارید. در این باره توضیح دهید.

جشنی برای ۵۲۰۰ آتش نشان شهرداری تهران/مراسم غبارروبی مزار شهدای آتش‌نشان/رونمایی از ۱۸ دستگاه آتش‌نشانی

برای اولین‌بار کل خانواده آتش‌نشانی شهرداری تهران بدون گزینش با خانواده‌های‌شان در سه شب در برنامه جشن حضور پیدا می‌کنند. همه ۵۲۰۰ هزار آتش‌نشان و خانواده شهدای آتش‌نشان از امشب  در مراسم روز آتش‌نشان حضور دارند. مهمان ویژه‌ای از جمله وزیر کشور، شهردار تهران و ... در این برنامه‌ها حضور دارند.۷ صبح امروز مراسم غبارروبی مزار شهدای آتش‌نشان را داریم. همچنین رونمایی از ۱۸ دستگاه خودروی آتش‌نشانی جدید نیز انجام می‌شود. این ۱۸ دستگاه شامل ماشین‌های حریق، نورافکن، جرثقیل، قایق و ... است.

قرار بود ۱۶ آتش‌نشان زن همزمان با ۷ مهر فعالیت خود را در سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران به صورت رسمی آغاز کنند. حضور آتش‌نشانان  زن در عملیات‌ها برای اولین‌بار قرار است در تهران رخ دهد. در این باره  توضیح دهید.

این ۱۶ زن رسما فعالیت خود را در عملیات های آتش نشانی آغاز کردند

بله، ۱۶ آتش‌نشان زن فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و این افراد در ایستگاه ۷۷ سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران مستقر هستند.

آتش‌نشانان شهرداری تهران چندی پیش نسبت به وضعیت معیشت خود گله‌مندی‌هایی داشتند و همچنین در خصوص بیمه سخت و زیان‌آور مواردی را مطرح کردند و معتقد بودند که ۱۰ سال سنوات ارفاقی برای آنها لحاظ نمی‌شود. (تعداد زیادی از آتش نشانان تهران با ثبت سوژه خود جهت پیگیری مطالباتتشان با عنوان  مطالبه سختی کار، مسکن و ترمیم حقوق آتش‌نشانان تهران درخواست رسیدگی به این موضوع  را داشتند). قرار بود که شهرداری تهران اقداماتی در این باره انجام دهد بفرمایید چه کارهایی صورت گرفته است؟

آتش نشانی شغل پراسترسی است/ در خصوص دریافتی پرسنل ترمیم‌هایی صورت گرفت/افزایش ۱۵ تا ۳۰ درصدی حقوق آتش نشانان/رایزنی برای رفع مشکل بیمه آتش نشانان شهرداری تهران

بله، یک بخشی نارضایتی از سوی  آتش‌نشانان شهرداری تهران داشتیم. این شغل بسیار پراسترس است. در خصوص دریافتی پرسنل ترمیم‌هایی صورت داده‌ایم. افزایش حقوق آنها ۱۰ درصد بود اما با یک سری از فرمول‌ها به ۱۵ تا ۳۰ درصد رساندیم. در خصوص بیمه آتش‌نشانان شهرداری تهران هم باید بگویم رایزنی‌هایی صورت گرفته است و به دنبال رفع مشکل هستیم.

آتش نشانی دومین شغل پراسترس دنیا/۲۴ ساعت آتش‌نشان در ایستگاه زیر زنگ می‌خوابد/آتش نشان باید در کسری از ثانیه آماده و به محل حریق اعزام شود /در هر حریق ممکن است آتش‌نشان به محل حادثه برود و جانش را از دست دهد/نگاه ویژه‌ای به موضوع آتش‌نشانان داریم

ببینید شما سؤالی در خصوص بحث سخت و زیان‌آور پرسیدید من همینجا نکته‌ای عرض می کنم؛ آتش‌نشانی یکی از شغل‌های زیان‌آور است و در رنکینگ جامعه بین‌المللی خودشان هم این موضوع اعلام شده که دومین شغل پراسترس دنیا آتش‌نشانی است. ببینید وقتی از ۱۴ شغل سخت و زیان‌آور آتش‌نشانی رتبه دوم را دارد پس به این نتیجه می‌رسیم بسیار شغلی سختی است. ۲۴ ساعت آتش‌نشان در ایستگاه زیر زنگ می‌خوابد؛ بین خواب و بیداری است نه می‌تواند بخوابد و نه بیدار است. در حال آماده‌باش است و باید به محض اینکه زنگ به صدا درمی‌آید در کسری از ثانیه آماده و به محل حریق اعزام شود همه این موارد تنش‌زا است و باعث ایجاد مشکلات می‌شود. ببینید در هر حریق ممکن است آتش‌نشان به محل حادثه برود و جانش را از دست دهد و یا اینکه دچار آسیب شود. به هر حال سختی این کار بسیار بالا است و شغل پراسترسی است. ما نگاه ویژه‌ای به موضوع آتش‌نشانان داریم برنامه‌هایی هم برای آنها داریم و پیگیری می‌کنیم که مسئولان دولتی هم موارد لازم را لحاظ کنند

در بخش مسکن چه کردید، قرار بود نقاطی را برای تأمین مسکن در نظر بگیرید کار به کجا رسید؟

ساخت مسکن برای آتش نشانان امسال آغاز می شود/آتش‌نشانان امتیازبندی می‌شوند/ براساس سنوات کارها را پیش می‌بریم و این مسکن مشمول افرادی می‌شود که بالای ۵ سال در آتش‌نشانی مشغول به کار بودند/سفارشی نداریم

بله، در بخش مسکن هم چند قطعه زمین در نظر گرفته‌ایم عملیات ساخت مسکن برای آتش نشان امسال آغاز می‌شود و به پرسنل اعلام می‌کنیم چه زمان ثبت‌نام کنند این زمین‌ها در شرق، شمال و جنوب است و تلاش می‌کنیم در غرب هم زمینی در نظر بگیریم.

با توجه به اینکه این زمین‌ها در نقاط مختلف است چطور عدالت‌محوری را رعایت می‌کنید؟

ما اولویت‌بندی لازم را انجام می‌دهیم و آتش‌نشانان امتیازبندی می‌شوند. به دنبال این هستیم که حقی ضایع نشود و عدالت اجرا شود. سفارشی نداریم. براساس سنوات کارها را پیش می‌بریم و این مسکن مشمول افرادی می‌شود که بالای ۵ سال در آتش‌نشانی مشغول به کار هستند.

قرار بود بیمارستان اختصاصی برای آتش‌نشانان زده شود کار به کجا رسید؟

داشتن یک بیمارستان تخصصی برای آتش نشانان ضروری است

بله، برنامه داریم که بیمارستانی برای آتش‌نشانان اختصاص دهیم. به دلیل تعدد آسیب‌هایی که این افراد می‌بینند داشتن یک بیمارستان تخصصی لازم است و اگر بتوانیم این کار را انجام بدهیم کار بزرگی است و به دنبال اجرای آن هستیم.

هنوز آتش‌نشانان شهرداری تهران که در محل حادثه جان خود را از دست می‌دهند شهید محسوب نمی‌شوند آیا پیگیری‌های لازم برای اینکه این افراد جزو شهدا محسوب شوند انجام شده است. کار به کجا رسید.

پیگیر هستیم که  آتش‌نشانانی که در حین خدمت جان خود را از دست می‌دهند شهید محسوب شوند

یکی از مطالبات ما این است که آتش‌نشانانی که در حین خدمت جان خود را از دست می‌دهند شهید محسوب شوند البته پیگیری‌های لازم را هم انجام داده‌ایم این را بگویم فقط این کار را برای آتش‌نشانان تهران نمی‌خواهیم می‌خواهیم که کل آتش‌نشانان این امر برای آنها لحاظ شود.

در خصوص آخرین تجهیزات خریداری شده برای سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران توضیح دهید؟ وضعیت سازمان آتش نشانی چطور است؟

باید مجهزتر شویم/نیازمند ایستگاه آتش نشانی بیشتری درشهر هستیم/ باید آتش نشان در زمان کمتری به محل حادثه برسند/در حال حاضر وضعیت مطلوبی در آتش نشانی داریم اما با وضعیت ایده‌آل فاصله داریم

خدا را شکر وضعیت‌مان خوب است. البته باید مجهزتر شویم. چون شهر در حال گسترش است و ما نیازمند ایستگاه‌های بیشتری هستیم. تهران با ترافیک دست و پنجه نرم می‌کند و ما باید برنامه‌ریزی کنیم تا در کمترین زمان ممکن آتش‌نشانان به محل حادثه برسند و باید تعداد  ایستگاه‌ها را افزایش دهیم.

خرید تجهیزات برای آتش نشانی تا پایان سال/ به دنبال بومی سازی تجهیزات با کمک شرکت های دانش بنیان هستیم/خرید تجهیزات برای سیلاب برای اولین بار در آتش نشانی/ افتتاح یک ایستگاه آتش نشانی/ فاصله زمانی رسیدن آتش‌نشان به محل حادثه به طور میانگین ۴ دقیقه ا ست

ما در حال حاضر وضعیت مطلوبی داریم اما با وضعیت ایده‌آل فاصله داریم اما می‌توانیم به آن نقطه هم برسیم. بخشی از تجهیزات آتش‌نشانی وارداتی است و تلاش می‌کنیم تا پایان سال خریداری شود اما به دنبال این هستیم با شرکت‌های دانش‌بنیان جلساتی بگذاریم تا محصولات‌مان را بومی‌سازی کنیم. ما به دنبال خرید خودروهای سبک و همچنین تجهیزاتی برای بحث سیل و زلزله هستیم و برای اولین‌بار امسال قرار است دستگاه‌های مورد نیاز سیلاب خریداری شود. البته این خبر را هم بدهم که امروز ۱۳۴ امین ایستگاه آتش‌نشانی افتتاح می‌شود و فاصله زمانی رسیدن آتش‌نشان به محل حادثه به طور میانگین ۴ دقیقه ا ست.

در خصوص سختی‌های شغل آتش‌نشانی به بهانه روز آتش‌نشان توضیحاتی دهید.

 آتش‌نشان‌ها به محل‌هایی وارد می‌شوند که همه از آن گریزانند/آتش نشانی شغل نیست بلکه عشق است/آتش نشانان خطر زیر آوار ماندن، سوختن در آتش، سقوط  از ارتفاع، گاز گرفتگی در چاه و ... را لمس کرده اند

بگذارید بگویم که آتش‌نشانی شغل نیست یک هنر است، عشق است، عشق به ایثارگری و از خودگذشتگی؛ آتش‌نشان‌ها به محل‌هایی وارد می‌شوند که همه از آن گریزانند؛ آتش نشانان کسانی هستند که برای کمک به دیگران خود را به ورطه خطر انداخته و در کنار فرد حادثه‌ دیده قرار می‌گیرند تا اقدامات لازم را انجام دهند آنها خطر را لمس می‌کنند خطر زیر آوار ماندن، سوختن در آتش، سقوط  از ارتفاع، گاز گرفتگی در چاه، انفجار در صحنه تصادف و ... با وجود اینکه تمام این سختی‌ها و خطرات را می‌دانند اما باز هم برای نجات جان مردم وارد عملیات‌ها می‌شوند.

در تمام کشورها آتش‌نشانان از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار هستند/در ایران نیز آتش‌نشانی جزو مشاغل سخت است/آتش‌نشانان جزو بهترین و کارآمدترین نیروها هستند

بدترین لحظه برای یک آتش‌نشان زمانی است که نتواند در محل حادثه به فرد گرفتار کمک کند. زمانی که فردی جان خود را در حادثه‌ای از دست می‌دهد به شدت بر روی آتش‌نشانان تأثیر می‌گذارد.

در تمام کشورها آتش‌نشانان از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار هستند این حرفه در تمام دنیا به عنوان یکی از سخت‌ترین و پرمخاطره‌ترین مشاغل به حساب می‌آید در ایران نیز آتش‌نشانی جزو مشاغل سخت است اما در تهران و در روند عملیاتی شدن با مشکلاتی مواجه است. با توجه به اینکه آتش‌نشانان جزو بهترین و کارآمدترین نیروها هستند اما هنوز هم از این امتیازات به طور کامل برخوردار نیستند. هنوز هم برخی آتش‌نشانان نمی‌توانند از ۱۰ سال سنوات ارفاقی استفاده کنند و برای آنها ۵ سال لحاظ می‌شود.
مشاغل سخت مشاغلی هستند که در آنها یک یا چند عامل محیط کار را از حالت طبیعی و استاندارد خارج می‌کند. مانند فعالیت به صورت شیفتی شبانه، کار سنگینی عملیاتی، کار در ارتفاع یا در زیرزمین کار در محیط‌های نمناک و کم نور و ... . آتش‌نشانان جزو معدود مشاغلی هستند که در هر عملیات نه تنها یک مورد بلکه مجموعه‌ای از این عوامل را یکجا دارند. واقعاً شرایط کاری‌شان سخت است.

اقدامات خوبی در خصوص حقوق و مزایای آتش نشانان انجام شد/ تلاش می‌کنیم که وضعیت معیشتی آتش نشانان را ارتقا دهیم/بودجه آتش‌نشانی در سال جاری رشد بهتری یافته است

میزان حقوق و مزایایی دریافتی هم از دیگر دغدغه آتش‌نشانان بود که البته در ماه‌های گذشته اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

برای ارتقا سازمان آتش‌نشانی پایتخت و به ویژه به‌روزرسانی تجهیزات و خودروها و دانش‌ تخصصی این حرفه و همچنین بهبود اوضاع معیشتی آتش‌نشانان اقدامات خوبی صورت گرفته است. باز هم می‌گو یم که آتش‌نشانان برای نجات حادثه‌دیدگان از تمام توان خود بهره می‌برند و تلاش می‌کنند تا به هموطنان خود در شرایط سخت کمک کنند. البته ما هم تلاش می‌کنیم که وضعیت معیشتی آنها را ارتقا دهیم و همچنین در تأمین مسکن آنها هم اقداماتی انجام بدهیم. همین‌جا بگویم که بودجه آتش‌نشانی در سال جاری رشد بهتری یافته است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • تک تیرانداز DE ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  11 4
  دقیقا همین اختلاط هست که کار رو به ماجرای مهسا می کشونه. متاسفم برای نبود یک جو خرد. با این زن سازی کردن جامعه هم در حق زن ها خیانت می کنید هم در حق مردا.
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   6 0
   خیلی از آقایان امروزه جهان مظلوم هستند ، البته به غیر از قشر کمی که باعث بدنامی آقایان میشوند .
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   0 0
   حرف الکی نزن
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   0 0
   منجی بشریت که آمد روال درست خواهد شد و بازگشت به ریشه ها و سنت و اصیل ها
  • DE ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   1 1
   فعالیت آتش نشانان زن در تهران آغاز شد. خدا کمکشون کنه و موفق باشند برای اولین بار است خانمها آتش خاموش میکنند تا حالا همیشه آتش بپا میکردند . چیز جدیدیست. مبارک است .
  • IR ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   2 1
   داداشجون کیه که گوش بده فردا همین بابا
  • IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   1 0
   النگوهاشون نشکنه
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  9 3
  لطفا نخستین انجمن مردان خانه نشین را راه اندازی کنید . آره خواهر .
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   0 0
   خونه داریم خوب شده ولی آشپزیم یکم لنگ میزنه . راستی چنگیز این آقا خشایار گفت بچه ها را چطوری سرگرم میکنه ، اصلا حرف گوش نمی دن ، درس و مشقشون هم ضعیف شده.
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   0 0
   حرف زیادی نزن
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   0 0
   مگه نمی دانی دم از تمدن اسلامی هم می زنند!
 • هوشنگ IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  3 12
  خوبه به آتش نشانان در شرایط بحرانی آرامش می ده می شه ازشون برای درست کردن صبحانه ناهار شام خوشمزه استفاده کرد خدا زن را مایه آرامش ما آفریده
  • IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   1 1
   خنگول خان درباره ی یه متخصص داری صحبت میکنی زن یامردفرقی نداره درودبه بانوان محترم وطنم که درمسیرخداوصحیح پیشرفت وافتخارافرینی برای خواهران وبرادران خودانجام میدهند
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  1 4
  بهتر نبود ابتدا فرهنگ سازی میکردید? چه کسی جوابگو خواهد بود اگر مردان هوسران خود را آتش بزنند?
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  7 3
  اینکه همکار زن کنار گروه باشد خوب است ولی اینکه همه گروه زن باشند بسیار خطرناک است .
 • هوشنگ IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  1 10
  احسنت زن مایه آرامشه به آتش نشانان در کاهش استرس کمک می کنه
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   0 0
   مدت ها است که زن ها ی پلنگ زیاد شدن و دیگه آرامش نمی دهند .
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  0 0
  اینننننن یعنی ازادی درمسیرصحیح قربون خواهران اتش نشانم افتخاریه
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  9 2
  شغلی کاملا ناسازگار با فطرت زن
  • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   0 0
   خلق را تقلیدشان بر باد داد ای دوصد لعنت بر این تقلید(کورکورانه از فمیست بازی های غرب)باد
  • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   0 0
   آره ولی خب چی بگم
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  5 3
  خب این خانمها در شرایطی که حادثه دیده خانم باشه میتونن وارد عمل بشن و برای مثال اونو از محیط خطر بیرون بکشن ولی کلا این شغل مردانه است
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  0 0
  آتش نشانی یه کار مردونه است همانطور که فرزندآوری و فرزندپروری کار زنانه هست چرا مملکت داره به سمت اختلاط میره ...
 • امیر IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  1 1
  خواهشاً خلط مبحث نکنید و به این تدبیر احترام بگذارید
 • امیر IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  2 1
  دوستان گرامی طبق فرمایشات دینی همیشه خانم ها در کنار آقایان در حال فعالیت بودند... این جور هجمه وارد کردن بر بانوان درست نیست ... همانطور که عمه سادات در معرکه یزید لعنت الله علیه چنان سخنرانی کردند که تاریخ این رشادت را فراموش نخواهد کرد... خواهشاً خلط مبحث نکنید و به این تدبیر احترام بگذارید
  • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   1 0
   خطبه خواندن و حضورهای ضروری محدود آن زمان را با کار روتین وار و هر روزه که 90 درصد مشاغل فعلی که استخدام می شوند و نیازی هم وجود ندارد را یکی نفرمایید
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  2 0
  زن ، توانایی و قدرت بدنی لازم برای این شغل رو نداره . خدا بهتون عقل بده .
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  1 0
  خوب که‌چی الان مثلا خیلی پیشرفته شدین! اتفاقاً عین بی کلاسی و بی عقلیه این راهی که میخواین برین تا به تجدد غربی برسین. خود غربیا دارن ازش بر میگردن و زناشون فهمیدن چه کلاهی سرشون رفته،
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  0 1
  چه هنری خاک تو سر تو زن کنم
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  0 0
  سربازی هم برای خانم ها خیلی واجبه
 • IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  0 0
  مرگ بر تفکر فمینیست خانه خراب کن و جامعه خراب کن
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
  2 0
  بعداً همین چرا جوانان ازدواج نمی کنند، وقتی زنان دارند بتدریج جای مردان را اشغال میکنند مردان بیکار میشوند انوقت همین خانم ها بدون شوهر می مانند، می شوند ت ر ش ی د ه، والله
 • IR ۰۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  1 0
  دلیلی نداره خانم ها برن برای خاموش کردن.بله جایی هست که خانمی احتیاج به کمک داره اینها برن نجات بدن ولی برای خاموش کردن آتیش صد در صد مخالفم.
 • محمدایوب IR ۰۶:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
  1 0
  خداراشکر یکی از پیشرفت های مهم کشور به وقوع پیوست وبه غربیان رسیدیم واز نظر اسلامی هم دیگر خانمها می توانند آتش بانوان را خاموش کنند و مردان آتش آقایان را دیگر نامحرم با یکدیگر کاری ندارند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس