کد خبر 1440451
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۹
خبر ویژه

«حجاب بهانه بود و معترضان نسبت به مشارکت سیاسی، دیپلماسی و مسائل اقتصادی نارضایتی دارند».

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه وخود نوشت: این تحلیل را روزنامه جمهوری اسلامی منتشر کرده و نوشت: «ماجرای حجاب که با ابعاد گسترده‌ای در ناآرامی‌های دو ماه اخیر به عنوان یکی از مطالبات عده‌ای از معترضین به نقطه مورد نظر آنان رسیده، فقط بخش کوچکی از مطالبات ناراضیان بود. بخش اصلی و عمده مطالبات به سه موضوع مهم‌تر اقتصادی، مشارکت سیاسی و سیاست خارجی مربوط می‌شود که هنوز هیچ اثری از انعطاف مسئولین نظام در برابر آنها دیده نشده است.

شاید بهتر این باشد که گفته شود حجاب، بهانه بود و موضوعات اصلی که عوامل نارضایتی‌ها هستند همچنان در سبد مطالبات قرار دارند. این، به معنای نادیده گرفتن موج سواران که با سوءاستفاده از نارضایتی‌ها اقدام به ایجاد اغتشاش کردند و خسارت‌های جانی و مالی زیادی را باعث شدند نیست. کاملاً قابل پیش‌بینی بود که مثل همیشه فرصت‌طلبان برای دنبال کردن اهداف خود بر موج برآمده از نارضایتی‌ها سوار شوند و با سوء استفاده‌هایشان زمینه‌ای فراهم نمایند که مطالبات واقعی و برحق مردم در گرد و غبارهای برآمده از اوضاع متشنج گم شوند.

آنچه مسئولان و بزرگان نظام باید بدانند این است که پایان دادن به ناآرامی ها بدون برآورده ساختن مطالبات اصلی یعنی حل مشکلات اقتصادی و تأمین مشارکت سیاسی مردم امکان‌پذیر نخواهد بود. حتی اگر مسئولان بتوانند با توسل به هر شیوه‌ای آرامش را در جامعه برقرار کنند، نباید دچار این تصور خام شوند که همه چیز تمام شده و دیگر خبری از ناآرامی نخواهد بود. نارضایتی‌ها در چنان شرایطی نیز وجود خواهند داشت ولی به صورت آتش زیر خاکستر، آتشی که شعله آن ممکن است موقتاً فروخفته باشد ولی در اولین زمان مقتضی بار دیگر سر برخواهد آورد. بنابراین، راه درست این است که نارضایتی‌ها به صورت ریشه‌ای برطرف شوند و تمام زمینه‌های به وجود آورنده آنها نیز از میان بروند.

برای برآورده کردن مطالبات اقتصادی، وعده‌دادن کافی نیست. مردم، سال‌هاست که با وعده‌دادن‌های فاقد عمل سروکار دارند و به آنها عادت کرده‌اند. به همین دلیل است که وعده از کسی نمی‌پذیرند و فقط منتظر عمل هستند.

در مورد مشارکت سیاسی، مردم از دو انتخابات مجلس (۱۳۹۸) و ریاست جمهوری (۱۴۰۰) که کاملاً مهندسی شده برگزار شدند، عصبانی هستند. مسئولان نظام باید برای بازگرداندن سازوکار انتخابات به چرخه قانونی و پرهیز از اعمال سلیقه‌های فراقانونی اقدام عملی نمایند تا مردم احساس مشارکت واقعی در تعیین سرنوشت خود کنند.

احساس مردم نسبت به سیاست خارجی به ویژه نادیده گرفتن سیاست محوری «نه شرقی، نه غربی» بشدت منفی است. مردم، ستیز با یک اردوگاه و تعامل بی حد و مرز با اردوگاه دیگر را قبول ندارند. این واقعیت را همه می فهمند که همین سیاست غیرمتوازن موجب هوا شدن برجام و گرفتاری های ناشی از تحریم ها شده است. تجدیدنظر در این سیاست، از خواسته‌های اساسی مردم است».

چند سؤال از سرمقاله‌نویس روزنامه‌ای که دربست در خدمت طیف اشرافیت غربگرا قرار گرفته است:

۱- مصداقاً توضیح دهید در کدام یک از اغتشاشات، عناصر اغتشاشگر حتی یک بار، موارد ادعایی شما را مورد اشاره و مطالبه قرار دادند؟!

۲- اغتشاشگران، چند دهم درصد ملت ۸۰ میلیونی ایران بودند که آنها را به نام مردم جا می‌زنید؟

۳- «مردم» کی و کجا به شما وکالت داده‌اند که از طرف آنها حرف بزنید و مطالبات باندی و جناحی خود را به جای مردم طرح کنید؟!

۴- در این که بسیاری از مردم با مشکلات اقتصادی دست به گریبان هستند، شکی نیست. اما اولاً قاطبه مردم با اغتشاشگرانی که مأموریت‌شان آدم‌کشی، تخریب اموال عمومی و خصوصی،‌ ایراد خسارت به مغازه‌ها و کسب و کارها، ارعاب و تهدید و شرارت و جنایت بود، همراهی نکردند و ثانیاً این اغتشاشگران موجب شدند مطالبات واقعی و مشروع مردم به حاشیه رانده شود. بدین‌ترتیب، شماها در روزنامه جمهوری اسلامی،‌با حمایت از اغتشاشگران،‌آیا مطالبات مشروع مردم را برجسته کردید یا بخشی از قطعات پازل سرویس‌های جاسوسی سیا و موساد و MI۶ برای ناآرام کردن ایران را چیدید؟

۵- نقش ۸ سال مدیریت اشرافی مدعی اعتدال و اصلاحات،‌ در ویران کردن زیرساخت‌های اقتصادی و ثبت بدترین رکوردهای اقتصادی غیرقابل انکار است و اگر مردم معترض هم باشند،‌قبل از هر چیز به آن مدیریت پشت‌هم‌انداز و بی‌صلاحیت است. شما در وقوع این فاجعه اقتصادی چه نقشی ایفا کرده‌اید؟!

۶- بخشی از فجایع اقتصادی موجود و انباشت موجود زیر سر ریل‌گذاری غلط برجام و معطل‌کردن کشور در این چرخه معیوب است. شما به عنوان حامی دولت برجام و دیگر هیچ،‌امروز نمی‌توانید به نام مردم، از دیپلماسی کشور طلبکاری کنید؛ بلکه متهم ایراد این خسارت بزرگ بر مردم و نظام هستید که طی آن تحریم‌ها دو برابر و رکورد تورم (۶۰ درصد) شکسته شد.

۷- در موضوع انتخابات،‌مدعیان اصلاحات و اعتدال به جای یک نامزد ریاست جمهوری و یک لیست برای انتخابات مجلس، چند نامزد ریاست جمهوری و چند لیست جداگانه داشتند و با این وجود و با بی‌اعتمادی مردم روبه‌رو شدند. ضمناً در سال ۸۸ هم که بالاترین نرخ مشارکت (۸۵ درصد مردم) رقم خورد، باز هم این غربگرایان مدعی اصلاح‌طلبی بودند که آن جنبش و حماسه بزرگ ملی را تبدیل به بهانه آشوب و ناامنی کردند. بنابراین این طیف رادیکال، کمترین صلاحیتی درباره اظهارنظر در زمینه انتخابات و مشارکت سیاسی ندارند.

۸- اعتراف نویسنده مبنی بر این که حجاب بهانه اغتشاشات بود، نشان می‌دهد که هیچ اراده و سازمان‌دهنده‌ای جز دشمن خارجی پشت سر اغتشاشات نبوده و نباید این جریان دشمن‌ساخته را با مشکلات واقعی و مطالبات مشروع مردم اشتباه گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • نشاط IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
  2 0
  من موندم این حضرات اصلاح طلب آلزایمر دارن یا اینکه فکر می کنن مردم آلزایمر دارن ؟!!!!!!
 • هوشنگ IR ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
  3 0
  من از حقم نمی گذرم نه بخششی در کار است نه حلال می کنم هر روز بر غارتگران بیت المال لعنت می فرستم هر روز از خدا برای غارتگران دروغگویان مرگ دلخراشی آرزو می کنم آن روز عید من است خوشحال خواهم شد به امید آن روز
 • IR ۰۵:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
  0 2
  درود بر اشرافیت شرقگرا؟
  • IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
   2 0
   می توانی برای ادعایت مثالی هم بزنی؟! برای اشرافیت کثیف و منحط غربگرا هرچه بخواهی می شود مثال زد!!!
 • سید IR ۰۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
  2 0
  در بیش از یک قرن اخیر همواره رد پای این جماعت تـ...وع آور را در شکست کشور در مقابل دسیسه های غربی ها می توان مشاهده کرد! از به انحراف کشیدن نهضت مشروطیت تا به شکست کشاندن نهضت جنگل تا روی کارآوردن حکومت پهلوی تا به شکست کشاندن نهضت ملی شدن نفت تا حمایت از بنی صدر برای شکست دادن انقلاب تا خیانت و جاسوسی در دفاع مقدس تا تشویق یانکیستان به تحریم ایران و تشدید تحریم ها تا به شکست کشاندن صنعت هسته ای و تا فتنه سازی و اغتشاشگری در زمان کنونی!
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
  1 0
  نمیدانم چه مصلحت بزرگتری هست که حضرت آقا روزنامه جمهوری اسلامی را که متعلق به بیت المال است از دست این اراذل و اوباش نجات نمی دهند
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
  1 0
  خیلی حال میکنم با کیهان. به ویژه وقتی تو دهنی میزنه به این روزنامه های اجاره ای و دست اندر کارانش
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
  2 0
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • DE ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
  0 0
  یکی از اقدامات موثر برای ایجاد رضایت بیشتر مردم تصویه اصلاحاتچی های کارشکن از میدان سیاست هست . قدم دوم توسعه تولید انبوه در کشور و توزیع عادلانه مواد غذایی ، ساخت مسکن برای عموم مردم. قدم سوم بستن مرزها و جلوگیری از خروج کالاهای اساسی قاچاق هست تا گردش کالا در داخل برای معیشت مردم ایران باشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس