شکست اتحادیه اروپا برای ایجاد سازوکار قیمت‌گذاری گاز

بحران انرژی در اتحادیه اروپا، موجب تشدید اختلاف در میان کشورهای اروپایی بر سر تحریم روسیه شده است.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت: شبکه آمریکایی سی‌ان‌بی‌سی گزارش داد: اختلاف میان کشورهای اروپایی به‌شدت افزایش یافته، به‌گونه‌ای که مذاکرات تعیین سقف قیمت نفت روسیه تا هفته آینده به تعویق افتاده و اختلافات سنگینی میان این کشورها برای چگونگی اعمال تحریم‌های روسیه در زمینه انرژی به وجود آمده است. به نظر می‌رسد عمده اختلافات میان کشورهای درجه دو اروپایی و عمدتا در شرق اروپاست در حالی که به نظر می‌رسد تروئیکای اروپایی و کشورهای قدرتمند این قاره، کمتر وارد بحث حل اختلافات کشورهای معترض شده‌اند.

به گفته دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، نشست نمایندگان دولت‌های اتحادیه اروپا که قرار بود برای بحث درباره پیشنهاد گروه هفت برای محدود کردن قیمت نفت از طریق دریا برگزار شود، لغو شد و یک دیپلمات گفت که همگرایی کافی میان اعضا وجود نداشت.

دولت‌های اتحادیه اروپا در چند سطح بر سر چگونگی تعامل با نفت روسیه تقسیم شدند، تعاملی که براساس آن تعیین قیمت نفت روسیه محدود می‌شود تا کشورهای اروپایی توانایی مسکو برای پرداخت هزینه جنگ خود در اوکراین را بدون ایجاد شوک عرضه جهانی نفت محدود کرده باشند. این سقف قرار است از هفته دیگر لازم‌الاجرا شود. بر این اساس شرکت‌های کشتیرانی، بیمه و بیمه اتکایی از جابه‌جایی محموله‌های نفت خام روسیه در سراسر جهان منع می‌شوند، مگر اینکه نرخ بارگیری به قیمتی کمتر از قیمت تعیین‌شده توسط کشورهای گروه هفت و متحدانش فروخته شود.

برخی کشورهای اروپایی برای سقف بسیار پایین‌تر از ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه پیشنهاد شده توسط گروه ۷ تلاش می‌کنند اما برخی دیگر برای افزایش سقف یا به نوعی دریافت غرامت برای از دست دادن تجارت مورد انتظار خود برای بخش‌های حمل‌ونقل بزرگ‌شان لابی می‌کنند. دیپلمات‌های اتحادیه اروپا در عین بدبینی گفتند که مشخص نیست دو طرف چقدر به توافق نزدیک هستند.

بر این اساس ناظران بر این اعتقادند در صورتی که اتحادیه اروپا ظرف روزهای آینده نتواند اختلافات خود را حل کند باید انتظار روزهای سخت‌تر اقتصادی را بکشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس